نزدیک بینی بازاریابی
7 می, 2014
بازاریابی / چرخه عمر محصول
9 می, 2014
نمایش همه

قانون نام – قانون نهم خلق برند

قانون نام قانون نهم از قوانین ۲۲ گانه خلق برند از نگاه ال ریس است. قانون نام می گوید که در دراز مدت، علامت تجاری چیزی جز یک نام نیست. سه اصل مهم در قانون نام به این شرح است

مهمترین تصمیم گیری شما در زمینه ی تثبیت نام تجاری، نام گذاری محصول و یا خدمات شما خواهد بود؛ زیرا که در درازمدت، نام تجاری چیزی جز یک نام نخواهد بود.

بهتر است عواملی را که موجب موفقیت نشان تجاری (لوگو) در کوتاه مدت می شوند، را به عواملی که در درازمدت ضامن موفقیت ما هستند، ترجیح ندهیم.

در کوتاه مدت، یک نام تجاری نیازمند یک فکر کاملاً نو و بی همتاست تا به بقایش ادامه دهد و در یک طبقه بندی کالا، باید پیشگام شود و سوم این که نامی را در اذهان عمومی تثبیت کند. اما در طولانی مدت، آن مفهوم و یا فکر منحصربفرد ناپدید می شود و تنها چیزی که باقی می ماند، تفاوت نام تجاری شما با نام تجاری رقیبان است.

xirox1
زیراکس، نخستین تکثیر کننده اوراق ساده بود. این فکر بی همتا، نام تجاری معتبر و نیرومند آن را در اذهان تثبیت کرد. اما امروزه تمامی ماشین های کپی همانند زیراکس عمل می کنند. دیگر تفاوت در عملکرد محصول نیست بلکه در نام محصول است. امروز با ارزش ترین دارایی نوزده و نیم میلیارد دلاری زیراکس، نام اوست. جالب است بدانید که هیچ کس معنای نام زیراکس را نمی داند و این اسم بر اساس سلیقه شخصی بنیان گذار آن است.

اغلب موارد بازاریاب ها اهمیت نام را نادیده می گیرند و بیشتر بر خود محصول و کیفیت آن تمرکز دارند.


نویسنده: مسعود محمدی
منبع: کتاب ۲۲ قانون خلق برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *