قبل از استخدام بازاریاب شما نیاز به استراتژی بازاریابی دارید
25 مارس, 2014
تبلیغات محکوم به شکست است، اگر ایده بزرگی پشت آن نباشد
27 مارس, 2014
نمایش همه

قانون معروفیت – سومین قانون خلق برند

قانون معروفیت سومین قانون خلق برند از زبان ال ریس است. این قانون اشاره دارد به اینکه تولد یک نام تجاری از طریق معروفیت و شهرت شکل می گیرد و نه از طریق تبلیغات. متاسفانه بر خلاف این قانون بخش اعظمی از آژانس های تبلیغاتی به تولد نام تجاری از طریق تبلیغات اعتقاد دارند. در حالیکه در واقع روابط عمومی برند را می سازد و تبلیغات از آن نگهداری می کند.

ma

شاید از جمله شرکت های معروفی که تقریباً بدون تبلیغات به نامی آشنا تبدیل شدند، اپل و مایکروسافت بودند. قهوه استارباکس نیز هرگز هزینه ای سنگین برای تبلیغات خود نپرداخت. این شرکت در طول ۱۰ سال مبلغی کمتر از ۱۰ میلیون دلار برای تبلیغات خود صرف کرد که برای شرکتی که درآمد سالانه ۱ میلیارد دلار دارد هزینه بسیار ناچیزی است.

در گذشته استفاده از یک بودجه کلان تبلیغاتی، کلید اصلی ساختار یک نام تجاری بود اما در حال حاضر یک نام تجاری باید از توانایی کسب معروفیت مطلوب در رسانه های گوناگون برخوردار باشد در غیر اینصورت شانسی در بازار نخواهد داشت.

اگر شما بخواهید یک نام تجاری بسازید چگونه آن را معروف می کنید؟ بهترین روش کسب معروفیت، اولین بودن است. به عبارت دیگر می بایست در یک طبقه بندی خاص کالایی یا خدماتی، نخستین نام تجاری باشید.

بسیاری از شرکت ها ، راهکارهای بازاریابی خود را بر اساس تبلیغات بنا می نهند و آن را تنها وسیله ی نقلیه ی ارتباطی خود تلقی می کنند، آنها اشتباه می کنند زیرا هر راهکاری، نخست باید از طریق معروفیت شکل گیرد.

نویسنده: مسعود محمدی
منبع: کتاب ۲۲ قانون تغییر ناپذیر برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *