قانون افزایش خطوط ضمیمه تولید – قانون دهم خلق برند

ابزار بازاریابی / ماتریس آنسف
12 می, 2014
بدون استراتژی بازاریابی وارد بازار نشوید
14 می, 2014
نمایش همه

قانون افزایش خطوط ضمیمه تولید – قانون دهم خلق برند

قانون افزایش خطوط ضمیمه تولید ، قانون دهم خلق برند از نگاه ال ریس است. این قانون می گوید ساده ترین راه نابودی یک نام تجاری، عرضه ی انواع و اقسام کالاها و خدمات با آن نام تجاری ( برند ) است.

خلق برند
برای اینکه منظور از افزایش خطوط ضمیمه را دریابید توجه داشته باشید که فروشگاه های بزرگ همچون هایپر استار اصلی در تهران انبوهی از نام های تجاری را بر روی قفسه های خود ارائه می دهد. انواع برندهای قهوه، نوشابه، ماکارونی و … با تنوع های گوناگون. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از این برندها هیچ وقت فروخته نمی شوند و معمولاً این محصولات به تولید کنندگان آن ها بازگردانده می شود.

این فراوانی محصول باعث شده است که حقوق تولید کننده به خرده فروشانی همچون هایپر استار منتقل شود. به این دلیل که براحتی این فروشگاه محصولات فروش نرفته را به تولید کنندگان بر می گردانند. نخستین عامل این انتقال قدرت، توسعه خط تولید ضمیمه تولید کنندگان است. با تولید کالاهای متعدد، خرده فروشانی همچون هایپر استار این فرصت را دارند که دست به انتخاب بزنند و تولید کنندگان را به جنگ رقابتی گسترده ای برای قرار گرفتن بر روی قفسه های این فروشگاه ها، وادار می کنند.

اشتباه تولید کنندگان این است که هر زمان که محصول شان با استقبال روبرو نشد برای جلب رضایت مشتری دست به تولید کالاهای ضمیمه می پردازند. منطق حکم می کند که از تعاد کالاهای خود بکاهید.

دلیل دیگر افزایش خطوط تولیدی ضمیمه، غریزه طبیعی هر شرکت برای تقلید از شرکت های رقیب است. بگذارید مثالی بزنیم. فرض کنید که یک برند مشهور در حال تولید نوشابه معمولی است. او برای اینکه از دیگر رقبا عقب نیافتد شروع به تولید محصول ضمیمه ای مثلاً نوشابه رژیمی با همان نام تجاری خود می کند و اشتباه از همینجا شروع می شود. اگر این نام تجاری می خواهد نوشابه رژیمی تولید کند باید آن را با نام تجاری جدیدی وارد بازار کند و به برند اصلی خود آسیب نزند. به عبارت بهتر باید گفت نوشابه معمولی و نوشابه رژیمی دو محصول با دو بازار متفاوت است پس می بایست برای هر بازار یک برند مجزا بوجود آورد. مدیران این نام های تجاری همواره به ارزیابی موفقیت کالای ضمیمه می پردازد و هرگز به فرسایش نام تجاری اصلی توجه نمی کند.

بعنوان مثال وقتی که پپسی کولا برای اولین بار پپسی بدون شکر را وارد بازار کرد بلافاصله کوکاکولا با برند “تب” نوشابه بدون شکر را وارد بازار کرد. اکنون باید از خود بپرسیم که پپسی کولای بدون شکر بهتر است یا “تب”؟ تب بر پپسی کولای بدون شکر پیروز شد و ۳۲ درصد بازار را به چنگ آورد.

بگذارید نام های تجاری خفته، همچنان در خواب به سر ببرند. پیش از آنکه خطوط ضمیمه ی خود را معرفی کنید، از خودتان بپرسید که مخاطب در مورد نام تجاری شما در رابطه با این خط ضمیمه، چگونه فکر خواهد کرد؟
اگر احساس کردید که بازار از زیر پای شما بیرون می لغزد، همان جایی که هستید محکم بایستید و نام تجاری دوم را رائه دهید؛ در غیر اینصورت، در همان جای خود به تقویت نام تجاری تان بپردازید.

نویسنده: مسعود محمدی
منبع: ۲۲ قانون خلق برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *