نقش موتورهای جستجو در بازاریابی اینترنتی
8 آوریل, 2014
بازاریابی خدمات
11 آوریل, 2014
نمایش همه

قانون اعتبار – هفتمین قانون خلق برند

Coke-Real-Thing
قانون اعتبار هفتمین قانون خلق برند از نگاه ال ریس است. این قانون می گوید که رکن اصلی موفقیت یک نام تجاری ( برند )، در ادعای اصالت آن است. اگر کمی دقت کنید بطور کلی مشتریان اغلب به ادعاهای یک نام تجاری شک می کنند و معمولاً این ادعاها را باور نمی کنند.
توجه داشته باشید که تنها یک ادعاست که بر سایر ادعاها حق تقدم دارد. زمانی که کوکاکولا ادعای خود را مطرح کرد: “این یک نوشابه واقعی است” مشتریان بلافاصله پاسخ مثبت دادند و موافقت خود را اعلام کردند. این شعار را کوکاکولا ۳۵ سال پیش عنوان کرد و این ادعا امروز یک اعتبار برای کوکاکولا محسوب می شود.

فراموش نکنید که پیشگام بودن در یک موضوع، مستقیم ترین راه برای تثبیت اعتبار یک نام تجاری است. اگر نام تجاری شما از جمله ی پیشگامان نباشد، بهترین راهکار خلق یک طبقه بندی جدید است که در آن ادعای پیشگامی کند.

بعنوان مثال شرکت پولاروید برای رقابت با کداک که در بازار فیلم های معمولی بود، پیشاهنگ فیلم های فوری عکاسی شد. حقیقت این بود که پولاروید دارای هیچ نوع مدرک معتبر در زمینه تولید فیلم های معمولی نبود چرا که متخصص این بازار از دید مردم، شرکت کداک بشمار می رفت.

اگر کمی دقت کنید بسیاری از شرکت ها در ایران خود را اولین و یا بزرگترین در یک بازار خاص می دانند و به واقع بسیاری از مخاطبان حرف هیچکدام را باور نمی کنند. به عبارت بهتر در بسیاری از تبلیغاتی که در ایران مشاهده می کنید شاهد رژه ی مفصلی از ادعاهای بی معنی خواهید بود.

شما مفهوم اعتبار را در زندگی روزمره مشاهده می کنید. بارها و بارها شما از کنار یک رستوران تازه تاسیس رد شده اید و چون میزهای آن رستوران خالی از مشتری بوده، به سراغ یک رستورانی رفتید که میزهای آن پر از مشتری است و این همان قدرت اعتبار است.

نویسنده: مسعود محمدی
منبع: کتاب ۲۲ قانون تغییرناپذیر خلق برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *