بازار کشف کنید تا بر رکود چیره شوید
21 مارس, 2014
چهار مشکل عمده در دنیای تبلیغات از زبان دیوید اگیلوی
24 مارس, 2014
نمایش همه

قانون اختصار – دومین قانون خلق برند

قانون اختصار دومین قانون خلق برند از زبان ال ریس است. این قانون می گوید که اگر در کسب و کار خود دامنه ی تمرکز خود را محدود کنید، بر قدرت نام تجاری خود می افزایید.

HaidaSandvich

شما در تهران با ساندویچ فروشی های زیادی روبرو هستید که انواع ساندویچ های گرم و سرد اعم از ژامبون، همبرگر، هات داگ و … را ارائه می دهند. در این میان شخصی به نام علی فرزامی تقریباً ۱۷ سال پیش، برای اولین بار ساندویچی کوچکی به نام هایدا را افتتاح کرد که صرفاً به ارائه ژامبون سرد با استفاده از یک سس مخصوص نمود. به عبارت بهتر او دامنه ی تمرکز خود را محدود کرد و موفق شد شعب رستوران خود را در این مدت به بیش از ۲۰ شعبه افزایش دهد.

Starbucks
در آمریکا در شهرهای بزرگ هر دو قدم یک قهوه فروشی وجود دارد که در این قهوه خانه ها همه چیز از جمله صبحانه، نهار، شام، سوسیس، همبرگر و البته قهوه وجود دارد. هاوارد شولتز با هوشمندی فراوان قهوه خانه ای را بازگشایی کرد که تخصص آن در میان تمامی خوردنی های دنیا، درست کردن قهوه بود. قهوه ی استارباکس به مدیریت هاوارد شولتز امروز سالیانه حدود ۶۵ میلیون دلار درآمد دارد.

هر زمان که دامنه ی تمرکز خود را به جای گسترش، محدود سازید، وقایع خوبی رخ می دهد. سعی کنید که کالای خاصی را به طبقات خاصی از مخاطبان ارائه دهید. شک نکنید که موفق خواهید شد.

در مقالات بعدی قوانین دیگری از قوانین ۲۲ گانه خلق برند از زبان ال ریس را بازگو خواهیم کرد.

نویسنده: مسعود محمدی
منبع: ۲۲ قانون تغییر ناپذیر برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *