تبلیغات محیطی
16 دسامبر, 2015
تبلیغ خلاقانه دعوت هواپیمایی بین‌المللی سوئیس از شما
18 دسامبر, 2015
نمایش همه

فیسبوک و کارایی آن برای کسب‌وکارهای کوچک

آیا فیسبوک برای کسب‌وکارهای کوچک “مرده” است؟ این سؤالی است که اخیراً زیاد از من پرسیده می‌شود. منظورم از “مرده” این است که “آیا کسب‌وکارهای کوچک همچنان می‌توانند به ازاء زمان، انرژی و منابعی که برای فعالیت و ترویج خود در این شبکه صرف می‌کنند بازده قابل قبولی به دست آورند؟”

باوجود شبکه‌های اجتماعی جدیدی که هر روز از گوشه و کنار سر در می‌آورند، این موضوع که شاید بهتر باشد این منابع را در شبکه دیگری سرمایه‌گذاری کنیم، بسیار وسوسه‌انگیز است، البته واقعیت این است که اگر شبکه خوب و مناسبی در این ابعاد را پیدا کنیم!!!

 

البته نمی‌خواهم از این شبکه صرفاً دفاع کنم، اما پاسخ من به این سؤال که آیا شبکه بهتری وجود دارد یا خیر، “هنوز نه!” است و حالا دلیل اینکه چرا اینطور فکر می‌کنم. در چنین مواقعی تصور می‌کنم بهترین کار این است که اجازه دهیم اعداد و ارقام و به عبارتی زبان آمار برای ما وضعیت را توضیح دهد، پس اجازه دهید به آمار نسبی برآمده از اطلاعات این شبکه از سراسر دنیا اشاره‌ای کوتاه داشته باشم که در سال ۲۰۱۳ جمع‌آوری‌شده است:

 

FACEBOOK-facebook

 

۱- کاربران جهانی: تقریباً یک میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان (حتما مطلع هستید که در سال ۲۰۱۵ این تعداد از یک میلیارد کاربر در طی یک روز هم فراتر رفت)

۲- کاربران آمریکایی: تنها بیش از ۱۸۰ میلیون کاربر در سراسر جهان

۳- محتوا: ۲٫۵ میلیارد انواع مختلف محتوا در هر روز در سطح این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

با نگاهی ساده می‌بینید که این به معنای بازاری بسیار بزرگ و وسیع همراه با فعالیت بسیار زیادی است که قابل چشم‌پوشی برای هیچ بازاریابی نیست. به عبارتی می‌توان گفت هیچ بازاریابی نیست که قدرت جبران ضرر عدم توجه به این فرصت را دارا باشد.

 

حالا اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به سن کاربران و ببینیم چه کسانی از آن استفاده می‌کنند؟ این اطلاعات از مقایسه بین سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ حاصل‌شده است:

— افزایش ۳۲٫۶ درصدی بین ۲۵ تا ۳۴ سال،

— افزایش ۴۱٫۴ درصدی بین ۳۵ تا ۵۴ سال،

— افزایش ۸۰ درصدی بالای ۵۵ سال،

— کاهش ۲۵٫۳ درصدی ۱۳ تا ۱۷ سال

— و همچنین کاهش ۷٫۵ درصدی ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها

 

همان‌طور که می‌بینید بیشترین کاهش مربوط به سنین نوجوانان در آمریکا و افزایش بسیار زیاد در افراد با سن بالاتر را تجربه می‌کند. از همین روند می‌توان تخمینی از کاربران این شبکه در کشورهای دیگر هم به‌طور نسبی به دست آورد.

 

خوب این موضوع دقیقاً به چه معنا است؟ اینکه جذابیت این شبکه برای سنین پایین کاهش پیدا کرده و افراد با سن بالاتر و بالغ به سمت آن گرایش پیدا کرده‌اند. این موضوع بسیار خوب و مناسبی خصوصاً برای کسب‌وکارهای کوچک است، مگر اینکه لزوماً خدمات و محصولاتی که عرضه می‌کنید مناسب سنین پایین و نوجوانان باشد که البته بازهم همچنان این بازار را قابل ‌چشم‌پوشی نمی‌سازد. نکته مهم این است که افرادی که جمعیتشان در این شبکه رو به کاهش است، عموماً کسانی هستند که از خودشان درآمدی نداشته و به‌طور عکس کسانی که علاقه‌مندی بیشتری پیدا کرده و می‌کنند منابع قابل‌ خرج کردن بیشتری را در اختیار دارند. با این ‌وجود توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که باوجوداینکه این کاهش آمار نوجوانان هشداردهنده است، اما هنوز بیش از دو برابر جمعیت نوجوانان فعال در رقیب اول فیسبوک(۶۶%) یعنی توئیتر(۲۹%) هستند.

 

stats

 

با توجه به این اطلاعات و آمار و ارقام مشخص است که نه‌تنها بر اساس تصور بسیاری فیسبوک در حال حذف شدن است، بلکه علیرغم کاهش تعداد کاربران جوان همچنان در صدر شبکه‌های اجتماعی قرار داشته و سالهای بسیار روشنی را در پیش رو دارد.

 

کاربران در این شبکه از کسب‌وکارهای کوچک چه انتظاراتی دارند؟

آیا کاربران همچنان در این شبکه در پی برقراری ارتباط با کسب‌وکارهای کوچک هستند و صرفاً آن را به ‌عنوان یک بستر ارتباطی در نظر می‌گیرند؟

 

بر اساس مطالعه‌ای که در این زمینه انجام ‌شده است، کاربران عضو و فعال در این شبکه عموماً به دلایل زیر در آن به فعالیت می‌پردازند:

حمایت از برندی که آن را دوست دارند (۴۹ درصد)

گرفتن کوپن تخفیف (۴۲ درصد)

دریافت اطلاعات به روز از برندی که آن را دوست دارند (۴۱ درصد)

شرکت در رقابت‌ها (۳۵ درصد)

اشتراک‌گذاری تجربیات خوشایند شخصی (۳۱ درصد)

اشتراک‌گذاری علایق/سبک زندگی با دیگران (۲۷ درصد)

جستجو برندها زمانی که در پی یافتن یک محصول خاص هستند (۲۱ درصد)

دیدن دوستانی که پیش از آنها یک برند خاص را دوست داشته‌اند (۲۰ درصد)

از دیدن برندی که در جای دیگر دیده‌اند و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از آن به اینجا آمده‌اند(۱۸ درصد)

 به سبب پیشنهاد برخی از دوستان آنها (۱۵ درصد)

 

فکر می‌کنم اکنون دیگر برای پاسخ دادن به سؤال اول این مطلب زمان خوبی باشد و همان‌طور که اول اشاره کردم پاسخ به آن سؤال “نه” است و هنوز زمان حذف و به عبارتی مردن فیسبوک برای کسب‌وکارهای کوچک فرا نرسیده و همچنان آینده روشنی برای آنها در پی کار و فعالیت در این شبکه متصور است.

شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا کسب‌وکار شما صفحه‌ای در این شبکه برای خودش دارد؟ آیا به خواسته‌های کاربران که در بالا به آنها اشاره شد در این شبکه جامعه عمل پوشانده‌اید؟

برچسب ها: فیسبوک, کارایی شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *