فولکس‌ واگن با یک شیرین‌کاری علاقه‌مندان به سینما را شوکه می‌کند

جایگزینی محصولات
جایگزینی محصولات
4 فوریه, 2016
بازاریابی
بیست نکته برای هر فارغ‌التحصیل رشته بازاریابی – بخش دوم
6 فوریه, 2016
نمایش همه

فولکس‌ واگن با یک شیرین‌کاری علاقه‌مندان به سینما را شوکه می‌کند

فولکس واگن

زمانی که نوبت به موضوع مهمی مانند ایمنی در سطح جاده‌ها می‌رسد، انتقال پیام از طریق تبلیغات سنتی کاری بسیار سخت است، خصوصاً که، علیرغم بسیاری از ایده‌های خلاقانه و حتی خنده‌دار، اغلب این تبلیغات نادیده هم گرفته می‌شوند.

 

می‌پرسید چرا؟ دلیل آن این است که باوجودآنکه مخاطبین به این تبلیغات نگاه می‌کنند، اما این تبلیغات در آن سطحی که باید و لازم است با مخاطب ارتباط برقرار نمی‌کنند و بنابراین موجب تغییر رفتار آنها نمی‌شوند. این نقطه‌ای است که کمپین خلاقانه فولکس واگن با عنوان “چشم به جاده” معرفی می‌شود.

 

کمپین

صندلی‌های سینما MCL هنگ‌کنگ با ورود افرادی شروع به پر شدن می‌کنند که در پی ساعتی سرگرمی هستند. آنها بر روی صندلی‌های خود می‌نشینند و سپس یک تبلیغ شروع به پخش شدن می‌کند. تصویر نشان داده‌شده صحنه بدون جذابیت از دید یک شخص است. سپس با دریافت یک پیام متنی به‌طور ناخودآگاه دست همه افراد حاضر در سینما به سمت گوشی‌های خودشان می‌رود و نگاه آنها از صفحه سینما دور می‌شود.

 

 

تصادف

موجی از تعجب در بین افراد حاضر در سینما با تصادفی شدیدی که این خودرو دچار آن می‌شود، شکل می‌گیرد. سپس یک پیام متنی بر روی صفحه سینما در رابطه بااهمیت توجه کردن به جلو و عدم توجه به موارد دیگر در حین رانندگی ظاهر می‌شود.

 

مؤثر بود؟

به نظر من بدون شک این کمپین توسط فولکس واگن، یک تبلیغ 100% برنده و موفقیت‌آمیز بود. ما در آن سالن نبوده‌اید و احساسی کاملاً به‌یادماندنی از این تبلیغ در ما ایجادشده است، پس مطمئناً میزان تأثیرگذاری آن بر افراد حاضر در سینما به‌مراتب بیشتر و بیشتر بوده است. حالا اجازه به‌صورت جزئی‌تر به بخش‌های مختلف این کمپین بپردازیم و دلیل موفقیت آن را پیدا کنیم.

 

عنصر وحشت و شوک

زمانی که نوبت به بررسی عامل شوک و وحشت در این کمپین می‌رسد، به‌جرئت باید از تأثیرگذاری آن دفاع کنم، چراکه شرایط چیدمان صندلی‌ها، نور و تصویر و صدا در سینما به‌گونه‌ای است که شما به‌عنوان بیننده، باوجود عدم حضور درصحنه اتفاق افتاده، بالاترین تأثیرپذیری از آن را داشته باشید، حتی اگر در این مورد بخصوص تلفنی در کار نبوده باشد و شما به‌طور کامل به صفحه سینما توجه می‌کردید. اما این صحنه به‌گونه‌ای است که از تأثیرگذاری بسیار بیشتری برای کسانی برخوردار است که تلفن موبایلی در اختیار نداشته‌اند، چراکه نتیجه حاصل‌شده بر روی صفحه سینما را بلافاصله به عمل انجام‌شده قبلی، یعنی عدم توجه به جلو و نگاه کردن به موبایل، مرتبط می‌کنند.

 

حتی در دنیای امروزی و بااین‌همه از انواع پیشرفت‌های تکنولوژیک بازهم در اطراف خود با چیزهایی مواجه می‌شویم که باور کردن آنها قدری سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد. مطمئناً از منظر بازاریابی چریکی عاملی که موجب ارسال گروهی اس ام اس به موبایل حاضر در سینما بود، موجب موفقیت این کمپین تبلیغاتی فولکس واگن هست. اما از دید حاضرین در سالن سینما چنین فنّاوری و امکاناتی که آنها در لحظه و در نقطه‌ای که قرار داشته‌اند، آن‌هم از طریق یک پیام متنی هدف قرار داده، بسیار ناشناخته می‌آید. همین عامل که موجب توجه آنها به گوشی‌ها و عدم توجه به صحنه روبرو شد، چیزی است که موجب می‌شود تا مردم به پیام پشت این کمپین توجه بیشتری داشته باشند.

 

البته باید گفت که بدون این پیام متنی، این کمپین از ارزش و معنای خاصی برخوردار نبود و تمام تأثیرگذاری آن مرتبط با همین پیام است.

 

یک برند هیچ‌چیزی نمی‌فروشد

بله، این کمپینی است که توسط فولکس واگن ساخته‌شده، اما در هیچ نقطه‌ای از آن به موضوع ایمنی خودروهای فولکس واگن اشاره نشده، همچنین غیر از لوگو و حروف منتسب به این برند که با آن نام تجاری آن نوشته‌شده، هیچ ارتباطی بین برند و تبلیغ دیده نمی‌شود. همین نکته است که آن را تبدیل به یک‌قدم هوشمندانه از طرف فولکس واگن می‌کند. از این طریق آنها درواقع به یک تبلیغ بسیار خوب و مناسب برای برند خود، نه برای خوب یا بد بودن خودروها، بلکه برای اهمیت دادن آنها به سرنوشت و سلامتی مردم و راننده‌ها و بهترین راه چگونگی بازداشتن آنها از ارتکاب اشتباه دست‌یافته‌اند و بخشی از مسئولیت اجتماعی خود نسبت به مشتریان را انجام داده‌اند.

برچسب ها: تبلیغات خلاقانه, مسئولیت اجتماعی برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *