فضای تاریک شبکه‌های اجتماعی – فرصتی برای بازاریاب‌ها

مشتری عصبانی
ده چیزی که نباید به مشتری عصبانی بگوییم
11 ژوئن, 2016
محمدعلی کلی و درس‌هایی در حوزه بازاریابی و روابط عمومی
12 ژوئن, 2016
نمایش همه

فضای تاریک شبکه‌های اجتماعی – فرصتی برای بازاریاب‌ها

شبکه‌های اجتماعی

بخش عمده مطالبی که از طریق گوشی‌های همراه هوشمند در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، در فضای موسوم به Dark Social جریان دارد.

 

منظور از Dark Social  در شبکه‌های اجتماعی قسمتی از جریان ترافیک داده‌هاست که در فضایی دور از دسترس برنامه‌های تحلیلگر به اشتراک گذاشته می‌شود؛ مثل واتساپ، پیام‎‌رسان‎‌ها و ایمیل.

 

به گزارش [ibazaryabi.com] به نقل از وب‌سایت Marketing Tech News، شرکت RadiumOne که درزمینهٔ فناوری بازاریابی فعالیت می‌کند، می‌گوید در انگلیس 77 درصد محتوایی که ناشران یا بازاریاب‌ها با موبایل به اشتراک می‌گذارند، در کانال‌های فضای اجتماعی تاریک (Dark Social Channels) جای دارد.

 

جالب اینجاست که کلیک خوری این محتواها نیز بسیار بالاست و طبق بررسی‌های صورت گرفته، این میزان در انگلیس به 80 درصد می‌رسد و به‌نوعی، هم‌پای ترندهای (موضوعات داغ روز) به شمار می‌رود‌.

 

شبکه‌های اجتماعی

RadiumOne با گردآوری اطلاعات از 940 میلیون کاربر به این نتایج رسیده است.

 

از سوی دیگر تحقیقات بین‌الم نشان می‌دهد که در 18 ماه گذشته تعاملات موبایلی از تعاملاتی که با رایانه‌های رومیزی صورت می‌گیرد پیشی گرفته، لذا جای تعجب نیست که 60 درصد کلیک‌هایی که بر روی لینک‌های Dark Social  زده می‌شود، منشأ موبایلی داشته باشد.

 

کارشناسان این موضوع را فرصتی مناسب برای برندها قلمداد می‌کنند.

 

بر اساس این گزارش، بازاریاب‌ها 10 درصد بودجه خود را به رسانه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در چند سال آینده دو برابر شود.

 

ولی بنا بر یافته‌های این تحقیق، بسیار مناسب است که حداقل بخشی از این بودجه به سمت Dark Social Channels هدایت شود.

 

روپرت استاینز (Rupert Staines) یکی از مدیران RadiumOne می‌گوید برندها باید به آنچه باعث بازگشت سرمایه می‌شود، نگاه دقیقی داشته باشند.

 

وی معتقد است بروز گسست میان آنچه بازاریاب‌ها بابتش هزینه می‌کنند و آنچه عملاً محل فعالیت‌های عمده کاربران است، باعث می‌شود بازاریاب‌ها از فضای اجتماعی تاریک واهمه داشته باشند.

 

این کارشناس می‌گوید کاربران برای به اشتراک‌گذاری چیزهایی که برایشان جذاب و مهم است، از کانال‌ها و پلتفرم‌های متعددی بهره می‌برند و این فرایند هرروز در حال تغییر و تحول است، و به همین دلیل نحوه استفاده از آن نیز برای بازاریاب‌ها مرتباً در حال پیچیده‌تر و دشوارتر شدن است.

 

برچسب ها: شبکه‌های اجتماعی, فضای ناشناخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *