ده محصول دیجیتالی قابل فروش توسط کسب‌وکارهای خدمت محور

مدیریت بازاریابی
تفاوت بین بازاریابی استراتژیک و مدیریت بازاریابی
12 آوریل, 2016
بازاریابی دیجیتال
بازاریابی دیجیتال و آمارهایی چند از مسائل مربوط به آن
13 آوریل, 2016
نمایش همه

ده محصول دیجیتالی قابل فروش توسط کسب‌وکارهای خدمت محور

محصول دیجیتالی

فروش یک محصول فیزیکی به‌صورت آنلاین در فضای تجارت الکترونیک با داشتن روش‌های خاص خودش، به نسبت ساده است. اما اگر یک کسب‌وکار خدماتی دارید، که در آن بجای ارائه محصولات ملموس محصول دیجیتالی به مشتری ارائه می کنید، تکلیف چیست؟

نکته خوب و جالب اینکه حتی اگر شما یک طراح، مشاور مثلا بازاریابی، مربی باشید یا در هر حوزه دیگری فعالیت داشته باشید، می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام به فروش برخی محصولات مشخص بکنید. برای این کار به تنها چیزی که نیاز دارید قدری خلاقیت و ارائه دادن خدمات خود در یک مجموعه قابل توصیف و قابل قیمت‌گذاری است.

 

در ادامه با 8 قلم محصول دیجیتالی آشنا می‌شویم که به‌راحتی می‌توانید اقدام به فروش آن‌ها بکنید، حتی اگر هیچ محصول فیزیکی در مجموعه محصولات شما وجود نداشته باشد:

 

1- بُن (رسید دریافت کالا) یا کارت هدیه

از این طریق می‌توانید اقدام فروش بُن یا رسیدهایی برای دریافت خدمات خود مثل خدمات مشاوره یا خدمات آموزشی بکنید و خودتان و مشتری خود را از فروش فیزیکی و در محل خدمات خودتان راحت کنید، پول را به‌صورت فیزیکی انتقال ندهید و همچنین رسید یا … هم به‌صورت فیزیکی ردوبدل نکنید. به این صورت که پس از خرید یک رسید الکترونیکی برای مشتری شما به‌صورت پیام کوتاه ارسال شود. حتی کسب‌وکارهایی مثل رستوران‌ها هم می‌توانند از طریق اقدام به فروش یک منو خود برای یک مناسبت خاص با تخفیف ویژه نمایند. برای فروش بُن یا رسید پلاگین هایی هم مثلاً برای سیستم انتشار محتوا وردپرس طراحی‌شده است.

 

2- فایل ویدئو

اگر مهارتی دارید که قابل نشان داده شدن است، احتمال تمایل افرادی برای یادگیری آن بسیار زیاد است و این‌گونه بازاری برای شما شکل می‌گیرد. یکی از کاربردهای سیستم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو همین است که ویدئو را از یکی مهارت‌های خود تهیه می‌کنید و پس از اشتراک‌گذاری می‌توانید برای فروش آن اقدام به تبلیغات بکنید.

می‌توانید برای این کار اشتراک در نظر بگیرید و اشتراک ماهانه بفروشید، یا یک مدل پرداخت به ازای مشاهده هر ویدئو برای خودتان معرفی کنید و در برابر دریافت پرداخت امکان مشاهده آنلاین و در لحظه فراهم بیاورید.

 

محصول غیر فیزیکی

 

3- قالب و تم

در دنیای کنونی تقاضای بسیار زیادی برای خرید قالب یا تم وب‌سایت‌هایی که بر روی سیستم‌های مدیریت محتوا ماند وردپرس ایجادشده‌اند، وجود دارد. اما برای این کار لزوماً نباید یک طراح سایت یا کد نویس باشید تا قادر به فروش قابل در این فضا شوید. یک مشاور مدیریت به‌عنوان‌مثال می‌تواند قالب‌های از قبل آماده‌شده مرتبط با کسب‌وکار را بفروش برساند. نمونه‌هایی از این موارد شامل قالب‌ها رزومه فردی یا شرکتی، قالب پروفایل سازمانی یا شرکتی، مجموعه و چک‌لیست برنامه‌ریزی برگزاری رویداد و . . . است.

 

4- خدمات آموزشی

شما می‌توانید تخصص خود را به‌صورت مجموعه‌های آموزشی به فروش برسانید. زیرساخت‌های آموزشی مختلفی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید مثلاً اقدام به فروش تخصص خود به‌صورت یک مجموعه آموزشی و ارائه آن به‌صورت مرحله‌به‌مرحله و با استفاده از یک آزمون اقدام کنید. نمونه‌های غیر ایرانی و انگلیسی‌زبان این موارد مانند Udemy و … امروزه خیلی پرکاربرد و شناخته‌شده هستند.

 

5- محصولات دیجیتال

محصولات دیجیتال هم یکی دیگر از روش‌های فروش دانسته‌ها و دانش شما یا مهارت شما است. محصولات دیجیتال می‌تواند شامل هر چیزی از کتاب الکترونیک تا طراحی‌های شما باشد. به‌طورکلی هر فایل دیجیتالی در صورت طراحی مناسب و داشتن ظاهر مناسب و جذاب قابل‌ارائه به این صورت است. غیر از کتاب الکترونیک می‌توانید به این موارد هم‌فکر کنید:

عکس، فونت، الگو، کلیپ هنری و یا دستور تهیه مواد غذایی و . . .

 

6- جلسات آموزشی

اگر در حوزه آموزشی فعالیت دارید، توجه داشته باشید که از طریق ارائه خدمات آموزشی خود به‌صورت آنلاین در قالب‌های 15 دقیقه‌ای، 30 دقیقه‌ای یا 60 دقیقه‌ای امکان به دست آوردن دانش پذیران بیشتری را به دست می‌آورید. یک برنامه زمانی برای ثبت‌نام یا رزرو کردن از قبل بر روی سایت قرار دهید که همراه با یک سبد خرید باشد.

سپس می‌توانید محصولات آموزشی خود را از طریق اسکایت یا خدمات گوگل به‌صورت آنلاین و در لحظه برای مخاطبین ارائه کنید.

 

7- گزارش تحقیق

اگر کسب‌وکار شما در ارتباط با جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده یا انجام تحقیق در صنعتی خاص است، می‌توانید با فروش گزارش‌های حاصل از این تحقیقات به‌صورت آنلاین کسب درآمد داشته باشید. توجه داشته باشید که این گزارش‌ها برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که نیاز به اخذ تصمیم‌هایی در آن حوزه خاص دارند بسیار باارزش هستند، فقط باید از تیم بازاریابی قوی در اختیار داشته باشید.

 

8- فروش محصولات از طریق هماهنگی‌های رابطه‌ای (بازاریابی رابطه‌ای)

نکته آخر اینکه برای این کار اصلاً نیازی به داشتن ده محصول دیجیتالی که کسب‌وکارهای خدمت محور می‌توانند بفروشند چه به‌صورت فیزیکی یا غیر فیزیکی ندارید. می‌توانید به‌صورت دیجیتال اقدام به فروش محصولات یا خدمات دیگر مجموعه‌ها از طریق سیستم بازاریابی رابطه‌ای و تبلیغات رابطه‌ای بکنید که در آن سیستم به ازای هر فروش موفق و دریافت وجه کمیسیونی از طرف ارائه‌دهنده محصول دیجیتالی مورد نظر به شما می‌رسد.

بهترین نمونه حال حاضر از این روش فروش، فروش رابطه‌ای کتاب‌های الکترونیک یا فایل‌های موسیقی موجود بر روی سایت آمازون از طریق سایت خودتان است.

برچسب ها: فروش دیجیتال, محصول دیجیتالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *