5 اشتباه رایج در بازاریابی ویدئو
11 آوریل, 2015
5 تصور نادرست در مورد فروش: نکته‌هایی که فروشندگان باید بدانند
13 آوریل, 2015
نمایش همه

فروشگاه خرده فروشی و اهمیت چیدمان، رنگ و موسیقی

در مطلبی که در اینجا نوشته بود در مورد اهمیت بعضی ویژگی های فروشگاه ها مانند تصویر فروشگاه و فضای فروشگاه صحبت کردیم. در این نوشته می خوام کمی بیشتر در این مورد صحبت کنم و ویژگی های مهم دیگری را که در یک فروشگاه خرده فروشی مهم هستند توضیح دهم.

چیدمان فروشگاه

نحوه چیدمان اقلام در فروشگاه و محل قرار گرفتن اجزای اصلی مانند قفسه ها، ورودی و خروجی، صندوق دریافت از اهیمت زیادی برخوردار است چرا که تعیین کننده نحوه جریان ورود خروج و مسیر بازدید مشتریان است. یک چیدمان بد می تواند باعث خستگی مشتریان شود و یا باعث دیده نشدن بعضی اجناس گردد. فروشگاه های بزرگ معمولا طوری قفسه ها را به صورت ردیفی میچینند که فرد با ورود به فروشگاه به راحتی بتواند محصول مورد نیاز را پیدا کند و در عین حال از دیگر محصولات هم دیدن کند. فروشگاه های زنجیره ای که طیف گسترده ای از محصولات را پوشش می دهند در بحث چیدمان باید دقت زیادی کنند. به عنوان مثال قرار دادن اغذیه فروشی در ابتدای محل ورودی فروشگاه کار درستی نیست. معمولا اغذیه فروشی ها  در انتهای فروشگاه ها قرار دارند تا مشتری پس از خرید کردن بتواند هم رفع گرسنگی کند و هم با نشستن در صندلی ها استراحت کوتاهی داشته باشد.

از سوی دیگر و
ضعیت نظم اقلام خودش نشان گر سطح کیفیت اجناس نیز هست. یک فروشگاه شلوغ و به هم ریخته نشان دهنده ارزان بودن اقلام است و یک فروشگاه مرتب و تمیز نیز نشان دهنده با کیفیت بودن و گران بودن است.

TH11_MORE_142796f

 

موسیقی نیز در فروشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که نوع موسیقی مورد علاقه افراد نشان از تفکرات و شخصیت یک فرد است در فروشگاه ها نیز امروزه در مورد موسیقی دقت خاصی به خرج داده می شود و حتی موسیقی اختصاصی برای فروشگاه ها تهیه می شود.

رنگ هم اهمیت زیادی در طراحی فروشگاه دارد. رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی بیشتر برای فروشگاه های فست فود و مواد غذایی استفاده می شود، در حالی که رنگ های سرد مثل آبی و سبز برای مکان های آرام مثل رستوران ها و فروشگاه های لوکس توصیه شده است.

شما در فروشگاه های خود از چه تکنیک هایی برای چیدمان و طراحی استفاده کرده اید؟ تجربه های خودتان را از تغییرات چیدمان و تاثیری که بر فروشتان داشته با ما در میان بگذارید

برچسب ها: خرده فروشی

1 دیدگاه

  1. امین گفت:

    نحوه چیدمان را به صورت کوتاه و مختصر بیان نموده بودین که کار خوبی هست. البته باید به این نکته اشاره کرد که نحوه چیدمان اغذیه (البته با توجه به گفتار شما در مقاله) یا همان مواد خوراکی پرمصرف مانند، مواد مصرفی روزانه، لبنیات، گوشت، مرغ و ماهی در انتهای سالن های ریتیل بیشتر به دلیل خستگی در کردن و خوردن چیزی نیست. بلکه به دلیل کشاندن مشتری در بین راهرو ها و جلب نظر اون به وسیله سایر ابزار های روانشناختی و واداشتن مشتری به خرید های ناخواسته و احتمالی بیشتری هستش. بر فرض مثال زمانی که شما برای خرید اقلام مصرفی لبنیاتی وارد یه سطح فروشگاهی بزرگ میشید و در این سطح برای رسیدن به مورد مد نظر خودتون مجبورید از قفسه های زیادی عبور کنید و بین 8 تا 11 درصد احتمال داره که چیزی رو که نیاز ندارین خریداری و سود بیشتری رو عاید مجموعه فروشگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *