دوازده قانون برای ساختن کسب‌وکارهای بزرگ
8 اکتبر, 2014
هشت اشتباهی که نباید در لینکدین انجام دهید.
9 اکتبر, 2014
نمایش همه

فرهنگ برند براساس زبان برند ساخته می‌شود.

زبان یکی از مهم‌ترین تعاریف درمورد فرهنگ هر سازمان است و چشم‌انداز آن را پی‌ریزی می‌کند. انتخاب زبان برای یک برند نه تنها نشان می‌دهد که سازمان در مورد یک موضوع چه احساسی دارد بلکه رویکردهای سازمان برای حل‌وفصل آن موضوع در آینده را نیز نشان خواهدداد.

 

Brand-Strategy-and-Language

زبان برند عبارت است از کلمات، عبارات و اصطلاحاتی که یک سازمان استفاده می‌کند تا هدفش را توصیف کند. زبان برند بخشی از هویت کلامی برند و در واقع می‌توان گفت مهم‌ترین بخش آن است.

 
زبان برند روابط را تعریف می‌کند. یک برند رسمی از زبان رسمی استفاده می‌کند و به وسیله‌ی ارتباطاتش رسمیت خود را نشان می‌دهد، و یک برند آرام از زبان رسمی و پرحرف استفاده می‌کند تا مشتریانش بیشتر احساس آرامش کنند. لحن و شیوه‌ی بیان شما ارزش و شخصیت شما را منعکس می‌کند.

 
یک مثال روشن می‌تواند در مورد جنرال موتور باشد، که آن‌ها یک مقاله ارائه کردند و در آن فهرستی از 69 کلمه که کارکنان نباید از آن‌ها استفاده کنند را لیست کرده‌اند.
بعضی از این کلمات عبارتند از: “همیشه، نابود، فلج‌کننده، حساس، خالص، هرگز، خودکشی، شگفت‌انگیز، جدی، ایمنی، ناپایدار و غیره.”
ایجاد زبان برند و مهم‌تر از آن، استفاده مداوم از آن در تبليغات، شعارها و تمامي ابزارهاي فروش، به مشتريان كمك مي‌كند تا براي شناخت برند از همان دايره لغات استفاده كنند، همچنین سد راه رقبا می‌شود تا نتوانند مفاهيم و لغاتي را به برند نسبت دهند كه عموما منفي هستند.

 
اگر در حال حاضر سازمان شما در حال دست‌وپنجه‌نرم کردن با مسائل فرهنگی است، یک روش ساده و رسا ارزیابی فضای کار واقعی و توجه بیشتر به زبان است که مردم برای توصیف همکاران، تیم‌های دیگر، محصولات و مشتریان خود به کار می‌برند. هدف در اینجا مطمئنا مانع شدن بیانات شخصی و یا مجبور کردن مردم به انتخاب کلمات خاص نیست. آنچه واقعا به دنبال آن هستیم شناسایی و تغییر سیگنال‌هایی است که مردم هر روز در ارتباطات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 
این تغییرات معانی بسیار بزرگی‌ می‌توانند داشته باشند، به عنوان مثال یک شرکت اصرار داشت که عنوان شرکت را تغییر دهد و “شرکت تلفن همراه” را تبدیل به “شرکت موبایل” کند. به نظر می‌رسید این عنوان دوم مخفف است امادلیل اصلیش این بود که تاکید اصلی به جای تلفن روی انعطاف‌پذیری باشد.
با به‌کار بستن صبر و حوصله و دقت، زبان جدید نگرش‌ها را شیفت می‌دهد. نگرش جدید باورها را جابه‌جا می‌کند و باورهای جدید اقدامات جدیدی را به دنبال خواهد داشت.

برچسب ها: زبان برند

2 دیدگاه ها

  1. ابراهیم گفت:

    سلام .متاسفانه در مورد صنعت اسپانسر مطلب حرفه ای کم است لطفا راهنمایی بفرمایید.

  2. جمیله خوانگر گفت:

    سلام من دانشجوی ترم اخر ارشد رشته بازرگانی بین الملل هستم و علاقه مندم که پایان نامه ام رو درمورد زبان برند بنویسم میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *