پنج ترفند روانشناسی مصرف‌کننده برای افزایش فروش
15 ژانویه, 2015
زبان بدن شما چه چیز‌هایی راجع به شما می‌گوید؟
16 ژانویه, 2015
نمایش همه

طراحی شرایط ضمانت برای یک محصول

شرکت هاریکو یکی از شرکت های بزرگ و معروف در زمینه تولید و فروش پمپ های الکتریکی آب است که پمپ هایی با ظرفیت های مختلف برای مصارف مختلف تولید می کند. دفتر مرکزی هاریکو در تهران است ولی از طریق فروشنده‌های مورد تاییدی که دارد پمپ‌های خود را در 200 نقطه کشور به فروش می‌رساند. پمپ‌های هاریکو تحت بهترین استانداردها و با بهترین کیفیت ساخته می‌شوند به‌طوری‌که شرکت توانسته در سه سال متوالی جایزه کیفیت را دریافت کند. شرکت درزمینهٔ بازاریابی به فروشنده‌های خود متکی است و فروشنده‌ها وظیفه نصب و راه‌اندازی و خدمات پس از فروش و سایر راهنمایی‌های موردنیاز مشتری را بر عهده‌دارند.

مدیران بازاریابی شرکت اهمیت زیادی برای ایجاد ارتباط بهتر با فروشنده می‌دهد و برای همین هرسال یک مهمانی سالانه با حضور همه فروشنده‌های کشور در تهران برگزار می‌شود و در آن از فروشندگان برتر تقدیر می‌شود و یک جایزه ویژه که شامل یک سفر رفت‌وبرگشت اروپاست نیز به وی تقدیم می‌شود. این نشست سالانه فرصت خوبی برای مدیران شرکت فراهم می‌کند تا با فروشنده‌ها تعامل کنند و به مشکلات آن‌ها گوش دهند و پیشنهاد‌ها آن‌ها را نیز بشنوند. درواقع یک این مهمانی یک فرصت برای بازخورد گیری از فروشنده‌هاست.

در آخرین نشست سالانه که در اول دی‌ماه 1393 تشکیل شد سیاست‌های ضمانت شرکت از طرف بعضی از فروشندگان موردانتقاد قرار گرفت.

ضمانت‌نامه فعلی شرکت یک گارانتی دوساله را در برمی‌گیرد و فروشنده در این دوره موظف است به هر موردی که ممکن است از طرف مشتری ابراز شود پاسخگو باشد و تعمیرات جزئی توسط فروشنده صورت می‌گیرد اما تعمیرات اساسی که نیاز به جایگزینی یک قطعه یدکی دارد و بیشتر از 100 هزارتویمان هزینه داشته باشد توسط شرکت هاریکو صورت می‌گرید و در این‌گونه مواقع پمپ توسط فروشنده به کارخانه شرکت که در تهران است فرستاده می‌شود و پس از تعمیر دوباره فروشنده وظیفه نصب را بر عهده دارد. این فرایند بر اساس مسافت بین 8 الی 12 روز طول می‌کشد.

فروشنده‌هایی که این روش ضمانت را موردانتقاد قرار داده بودند می‌گفتند که در مناطقی که مردم از این پمپ‌ها استفاده می‌کنند معمولا چندین خانواده روستایی به‌طور همزمان به وجود پمپ برای تامین آب آشامیدنی خود نیاز دارند و وقتی پمپ برای مدت 8 الی 12 روز برای تعمیر فرستاده می‌شود این افراد با مشکل اساسی برای تامین آب خود مواجه می‌شوند.

برای حل این مشکل فروشنده‌ها پیشنهاد دادند که شرکت اجازه دهد که تعمیرات اساسی بیشتری توسط آن‌ها انجام شود و برای این منظور شرکت قطعات یدکی بیشتری در اختیار آن‌ها قرار دهد و حق‌الزحمه تعمیر را  شرکت به آن‌ها پرداخت کند. فروشنده‌ها همچنین درخواست داشتند که اجازه تعویض کامل پمپ‌هایی که ایرادات فنی اساسی دارند نیز به آن‌ها داده شود.

این پیشنهاد فروشنده‌ها موجب ایجاد نگرانی‌ها و ابهاماتی از سوی مدیران شرکت شد چراکه با قبول این پیشنهاد سرمایه زیادی در انبارهای فروشنده‌ها به شکل قطعات یدکی راکد خواهد ماند و از طرفی اجازه تعویض کامل پمپ‌ها شاید موجب بروز بعضی سوءاستفاده‌ها شود و همچنین شرکت شاید نتواند نیروهای تعمیرکاری که توسط فروشنده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد را تایید کند.

حال سوالاتی که مطرح است و از شما می‌خواهیم تا جواب دهید

1) ضمانت‌نامه فعلی شرکت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

2) ضمانت‌نامه پیشنهادی فروشنده‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

3) پیشنهاد شما برای حل مشکل مطرح‌شده توسط فروشنده‌ها چیست؟

پی نوشت: کلیه اسامی استفاده شده فرضی است.

برچسب ها: خدمات پس از فروش, ضمانت, گارانتی

3 دیدگاه ها

 1. امیر گفت:

  با سلام و خسته نباشید به شما به خاطر این وب سایت زیبا و مفید.
  به نظر بنده این شرکت باید از بین نمایندگان موفق و نمونه خودش در برخی از استانهای بزرگ از نظر مشتریان آن شرکت نمایندگانی به عنوان دفاتر منطقه ای جهت پوشش دهی به آن استان و استانهای هم جوار کوچکتر انتخاب کنه.تا در انبار کردن تجهیزات و سرمایه صرفه جویی بشه و هم اینکه خدمات سریع تر و به موقعی به مشتریان برسونه.این نمایندگان منطقه باید از تجهیزات کارگاهی و آموزشهای فنی لازم برخوردار باشن.و یک نکته مهم دیگه اینکه از این به بعد کارخانه کلیه تجهیزات و لوازم یدکی یک پمپ آب را با شماره سریال اختصاصی تولید کنه تا در هنگام فروش اولیه یک پمپ آب به مشتری اون شماره سریال ثبت شده بر روی بدنه دستگاه و لوازم داخلی اون به نام همون مشتری ثبت بشه تا در سرویسهای بعدی و تعویض قطعات از سو استفاده جلوگیری بشه.این روش مانند تجهیزات مورد استفاده در صنعت هوانوردی که هر قطعه ساخته شده برای خودش شناسنامه داره و میشه به سال ساخت و سابقه کاری اون پی برد.
  با آرزوی موفقیت برای این واحد صنعتی

 2. محمد جعفری گفت:

  اگر که شرکت به فروشندگان خود اعتماد دارد (در قسمت اول نوشته شده که فروشنده ها مورد تاید هستن) پس خیلی نگران سوء استفاده نیستند.به هر حال از طرفی شرکت با توجه به سابقه ی فروش و تعمیرات هر منطقه می تواند آمار مناسبی از قطعات تعمیری داشته باشد به همین دلیل هیچ فروشنده ی باهوشی هم سعی در سوء استفاده از منابع شرکت بر نمی آید.
  با توجه به اینکه شرکت در 200 نقطه کشور محصولات خود را به فروش میرساند. باطبع هم ایجاد شعبه و انبار کردن محصولات و تجهیزات یدکی و تعمیرگاهی در کل 200 نقطه اشتباهی بزرگ و جبران ناپذیر است.شرکت حداقل می تواند در شهرهای بزرگ و جاهایی که فروش و مشتری بیشتری دارد(مثلا مراکز استان ها و شهرهای بزرگ) ایستگاه هایی را ایجاد کند که بتواند خدمات بهتر، و در زمان کوتاه تری داشته باشد.( که احتمالا زمان را به یک سوم یا یک چهارم کاهش دهد ) که واقعا به صرفه است.

 3. حامد گفت:

  فروشندگان می توانند یک پمپ جایگزین کارکرده به مشتریان خود بدهند تا بتواند از آن استفاده کند و پس از تعمیر آن پمپ خود را برگرداند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *