در هزینه‌های بازاریابی خود صرفه‌جویی کنید

شبکه‌سازی
آیا این فرصت شبکه‌سازی ارزشمند است یا تلف کننده وقت؟
16 ژانویه, 2017
اطلاعات
دو روش استفاده از اطلاعات شبکه‌های اجتماعی
17 ژانویه, 2017
نمایش همه

در هزینه‌های بازاریابی خود صرفه‌جویی کنید

بازاریابی

مارکتینگ یا همان بازاریابی (البته بگوییم بازارسازی بهتر است اما ما از همان واژه مرسوم استفاده می‌کنیم) یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌ها در هر سازمان و شرکت است. بدون اغراق باید گفت که بازاریابی قلب تپنده یک شرکت است. فعالیت‌های این بخش از زمان شکل‌گیری ایده برای تبدیل به کسب‌وکار شروع‌شده و تا بخش آخر که همان اجرا و کنترل است ادامه دارد. این روند همواره در حال تکرار و از سرگیری است.

 

تمام روندهای داخل مجموعه مارکتینگ انرژی و هزینه زیادی را متحمل مجموعه‌ها می‌کند. به همین دلیل در زمان رکود و مشکلات اقتصادی مدیران مجموعه شروع به کسر بودجه این بخش کرده تا بتوانند به حیات سازمان خود جان تازه‌ای ببخشند. اما اکثریت قریب به‌اتفاق شرکت‌ها از این بی‌خبرند که اگر از بودجه مارکتینگ بکاهند به بدنه کاری شرکت خود ضربه زده و عملکرد قلب بدنه سازمان را تضعیف می‌کنند. همین کار باعث خواهد شد عملکرد کلی کسب‌و‌کارتان به مشکلات عمده‌ای روبه‌رو شود.

 

بهتر است بجای کاهش بودجه مارکتینگ به فکر هدفمندی و استفاده بهینه از منابعی باشید که در اختیار این بخش است. با بهینه‌سازی روندها و استفاده هوشمندانه از آن‌ها خواهید توانست عملکرد کلی شرکت در زمان‌های سخت و رکود اقتصادی را پیش برده و بهبود ببخشید.

 

یکی از کارهای مهم بازاریابی خبرسازی و اطلاع‌رسانی از داخل مجموعه به بیرون است. این کار باعث ارتباط نزدیک مجموعه با مخاطب و جلب‌توجه مشتریان بالقوه به فعالیت‌های سازمان خواهد شد. این کار به شما کمک می‌کند افرادی که ممکن است به محصول یا خدمت شما نیاز داشته باشند را پیداکرده و علاقه‌مند به کسب‌و‌کار خود کنید تا بتوانید از آن‌ها مشتری وفادار بسازید.

 

معمولاً برای خبرسازی و انتشار اخبار راهکارهای مختلفی وجود دارند. شما می‌توانید اخبار و نوشته‌های خود را از طریق رپورتاژ آگهی، شبکه‌های اجتماعی و خبر رسمی به بیرون بفرستید و انتشار دهید.

 

بازاریابی

 

شبکه‌های اجتماعی راهکار مناسبی نیستند!

 

معمولاً شبکه‌های اجتماعی به دلیل کاربرد عمومی که دارند نمی‌توانند بستری مناسب برای انتشار اخبار و نوشته‌های رسمی شرکت‌ها باشند. البته امروزه به دلیل فراگیری این شبکه‌ها و اقبال عمومی که پیداکرده‌اند، شرکت‌ها برای ارتباط با مخاطبان خود از این کانال‌ها هم استفاده کرده و پیام‌های خود را منتشر می‌کنند. اما این کانال، کانال اصلی برای انتشار اخبار شرکت نخواهد بود چون بازخورد گسترده نسبت به موضوعی که قصد دارید از آن به دست بیارید را کسب نخواهید کرد.

 

تبلیغات راهکار به‌صرفه و اثربخشی نیست!

 

مردم دید مشکوکانه‌ای نسبت به تبلیغات پیداکرده‌اند، چرا که می‌دانند برای داشتن جایگاه تبلیغاتی پول پرداخت‌شده است، بدون حتی نیم‌نگاهی به کیفیت آن شرکت و یا محصول پیشنهادی. همچنین حجم زیاد تبلیغاتی که ما هر روزه در معرض آن‌ها قرار می‌گیریم باعث شده توجه به آن‌ها به‌شدت کاهش یابد. همین مسئله باعث شده اثربخشی تبلیغات به‌شدت کاهش بیابد. این مسئله را هم باید ذکر کنیم که تبلیغات هزینه‌های زیادی را متوجه مجموعه خواهد کرد، اما با مواردی که گفته شد نمی‌توان بازخورد و اثربخشی خوبی از آن دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: به رسانه‌ها به جای تبلیغ، خبر بدهید.

 

 

خبر رسمی را دریابید!

 

خبر رسمی به خبری گفته می‌شود که با ایده درست و هدفمند تولیدشده، تمام استانداردهای خبری در آن رعایت شده و قابلیت انتشار در رسانه‌های کشور را دارد. در واقع نوشتن خبر و انتشار آن در رسانه‌های جمعی می‌تواند بیشترین بازخورد و ارتباط با مشتریان را برقرار کند. چون شما در رسانه‌های خبری با طیف وسیعی از خوانندگان و مخاطبان از هر طبقه اجتماعی و کلاس کاری روبه‌رو هستید.

 

البته برای انجام این کار با مشکلات و چالش‌های بزرگی روبه‌رو خواهید بود. ازیک‌طرف ارتباط با خبرنگاران برای تهیه خبر کار دشواری خواهد بود، از طرف دیگر ارتباط با رسانه‌ها روند زمان‌بری خواهد بود. برای رفع این مشکل می‌توان از یک راهکار کاربردی استفاده کرد. این کار را به یک نیوزوایر بسپرید. درواقع یک نیوزوایر و یا رابط رسمی خبر کار تهیه، تولید و توزیع خبر را به‌سرعت و با هزینه کم انجام می‌دهد. خبری که از سوی یک نیوزوایر معتبر و رسمی به دست رسانه‌ها می‌رسد، خبری است که با اصول حرفه‌ای تنظیم و نوشته‌شده که ارزش‌های خبری در آن رعایت شده است. در این حالت خبر ارسالی برای رسانه‌ها به‌عنوان یک خبر معتبر و تائید شده، اقبال عمومی برای جلب‌توجه اهالی رسانه را کسب می‌کند. با این کار می‌توانید کار اطلاع‌رسانی و خبررسانی که قرار بود با استفاده از تبلیغات انجام دهید را در سطح گسترده‌تر انجام داده و حداقل 60 درصد از هزینه‌های آن بکاهید. با این کارخواهید توانست هزینه‌های بازاریابی خود را به‌صورت چشمگیری کم کرده و اثربخشی آن را بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: ۷۱ سوژه خبرساز

 

چرا اخبار رسمی؟

 

اخبار رسمی به‌عنوان یک نیوز وایر تازه‌نفس، توانسته پل ارتباطی مؤثری شود که راه بزرگی را در ایران آغاز کرده است. در راستای همین امکان تاکنون اخبار بسیاری از شرکت‌های ایرانی از طریق اخبار رسمی در رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی همچون رویترز، یاهو، بلومبرگ، مارکت واچ، خبرگزاری‌های رسمی، روزنامه‌ها، سایت‌های خبری و… منتشرشده است.

 

اما این تمام ماجرا نیست. در اخبار رسمی، امکان پایش و مانیتورینگ شبکه‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام، توییتر، فیس بوک و گوگل پلاس و..) هم وجود دارد. اخبار رسمی تنها سامانه‌ای است که این قابلیت را به کاربران ارائه می‌دهد. اگر رویایی دارید همین امروز شروع کنید.

برچسب ها: بازاریابی, بازاریابی کم هزینه, هزینه بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *