چابکی بازار (Market Agility)
13 ژوئن, 2014
مذاکره اثر بخش
15 ژوئن, 2014
نمایش همه

برای ایجاد شبکه شغلی فقط این یک نکته را به خاطر بسپارید

درست است که شما دوست دارید یک نتیجه خوب از رویارویی و آشنایی با افراد مختلف بگیرید ولی باید بدانید که ایجاد شبکه شغلی موفق یک فرآیند زمان بر است و در طی زمان اتفاق می افتد، شما باید در یک فرایند رو به رشد، یک به یک افراد مختلف را به دایره روابط حرفه ای خود اضافه کنید.

شبکه سازی
اگر چه راهکارهای سریع و کارساز زیادی برای این نوع شبکه سازی ها وجود ندارد ولی ” آمی شیواپورکار” استاد شبکه سازی اخیراً راه کار زیبا و کارسازی را پیشنهاد کرده است.
هر موقع که با یک فرد جدید آشنا می شوید یک مطلب یا واقعیت از او به خاطر بسپارید و وقتی بار بعدی او را می بینید آن مطلب را ذکر کنید.
وی در مقاله ای ذکر می کند که : انسان ها به فردی که به علایق آنها تمایل و اشتیاق نشان می دهند، کمک و لطف می کنند. این عمل ایجاد ارتباط می کند و حتی آن را تسریع می کند.
به عبارت دیگر این کار به شما کمک می کند که به طور مداوم بتوانید با افرادی که یکبار دیده اید ارتباط برقرار کنید و با سرعت بیشتری روابط اصیل و حرفه ای برقرار کنید.

” آمی شیواپورکار” خاطره ای تعریف می کند که خواندنش خالی از لطف نیست:
وقتی در یک شرکت مشاوره مشغول به کار بودم یاد گرفته بودم که در مورد هر مدیر رده بالایی یک مطلب را به خاطر بسپارم. می دانستم که یکی از مدیران فقط یک بچه دارد، آن دیگری علاقه زیادی به صحبت در مورد خانه جدیدش دارد و دیگری از رفتن به رستوران های جدید لذت می برد.
در مورد مدیری که دوست داشت رستوران های جدید را امتحان کند سعی میکردم دائماً در مورد رستوران های مختلف از او نظر خواهی کنم و برای مراسم و موقعیت های مختلف پیشنهاداتش را بشنوم، کم کم روابط ما به حدی رسیده است که وی از من در مورد رستوران هایی که پیشنهاد داده نظر خواهی می کند. این رشد و ارتقای روابط باعث شد که از ظرفیت های بیشتری در انجام پروژه ها برخوردار شوم و رسیدگی به امور را تسریع کنم و توصیه های کاری خوبی دریافت کنم.
نکته کلیدی اینجاست که فقط یک مطلب در مورد هر فرد به یاد داشته باشید چراکه اگر سعی کنید همه علاقه مندی های یک فرد را به یاد بسپارید قطعاً نخواهید توانست و همه چیز را قاطی خواهید کرد.

اگر می خواهید راحت تر مطالب را یاد آوری کنید ، یک فایل اکسل از همه ارتباطات حرفه ای خود بسازید و یک ستون ” حقایق سریع” به آن اضافه کنید و آن یک مورد را در مورد هر نفر در آن ستون اضافه کنید، حتی می توانید در تلفن همراه خود یک یادداشت برای هر نفر اختصاص دهید.

اما اگر فردی هستید که با خودکار و کاغذ راحت ترید، سعی کنید اطلاعات هر فرد را روی کارت ویزیتش یادداشت کنید و همه کارت ها را در محل مشخصی نگه داری کنید. دفعه بعدی که آن فرد را در یک صف دیدید یا خواستید با هم یک قهوه نوش جان کنید از این حقایق استفاده کنید و و سعی کنید یک مطلب بامزه هم به صحبت هایتان اضافه کنید.
اگر نشان دهید که آنها را به خاطر دارید باعث می شود آنها نیز شما را به یاد داشته باشند و این یعنی یک ارتباط طولانی و حرفه ای .
یک چیز دیگر را فراموش نکنید: شبکه سازی یک کار طولانی مدت است پس صبر وحوصله داشته باشید.

منبع: mashable.com
ترجمه: محمد خاهانی

برچسب ها: ارتباطات, روابط عمومی, شبکه سازی, شبکه شغلی

دیدگاه ها بسته شده است