بیست نکته ای برای هر فارغ التحصیل رشته بازاریابی – بخش اول
1 فوریه, 2016
بازاریابی موبایلی
شرکت‌ها بودجه بازاریابی موبایلی خود را افزایش می‌دهند
3 فوریه, 2016
نمایش همه

شبکه‌های ارزش در کانال‌های بازاریابی

یک شبکه ارزش ، نظامی از اشکال مختلف مشارکت‌ها، پیوستگی و انواع همکاری است که یک بنگاه به‌منظور منبع یابی، افزایش و عرضه پیشنهاد‌ها و ارائه‌های خود ایجاد می‌کند.

 

قبل از ادامه این مطلب می‌خواهم قدری در مورد کانال‌های بازاریابی توضیح دهم. کانال‌های بازاریابی مجموعه هایی از سازمان های مستقل هستند که در گیر فرایند تهیه و تولید یک محصول یا خدمت موجود برای استفاده یا مصرف شده اند.

 

برای یک مثال ساده به یک شرکت تولید تلویزیون اشاره می کنم – – شرکت های تولید کننده تلویزیون از قبیل LG، Samsung محصولات خودشان را به یک توزیع کننده می فروشند. یک توزیع کننده در مقابل این محصولات را به واسطه ها می فروشند. یک واسطه آن را خرده فروشان مرتبط با خودش می فروشد و یک خرده فروش نزدیک به خانه شما هم این تلویزیون را به شما می فروشد.

 

بنابراین کانال بازاریابی چیزی شبیه به شکل زیر می شود:

شرکت> توزیع کننده > واسطه> خرده فروش> مشتری

شبکه های ارزش

 

تصمیم های مرتبط با کانال بازاریابی یکی از حیاتی ترین تصمیم ها توسط مدیریت می باشد، چرا که تصمیم های دیگر در سازمان شامل قیمت گذاری، تبلیغات وو ترویج، جایگاه بابی و … سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد. خصوصا که این تصمیم های مرتبط با کانال بازاریابی جزء تصمیم های بلند مدت در سازمان می باشند. تغییر دادن و جایگزین کردن نمایندگان کانال هم یکی از مصیبت های سازمانی بسیار بزرگ به حساب می آید.

 

بنابراین بازاریابان در پی یک شبکه ارزش در رابطه با تصمیمات کانال بازاریابی هستند.

 

مثالی که در رابطه با کانال های بازاریابی به آن اشاره شد می تواند برای تعریف شبکه های ارزش در کانال های بازاریابی مورد استفاده قرار بگیرد. جریان در کانال بازاریابی یک تلویزیون به قرار زیر است: شرکت> توزیع کننده> واسطه> خرده فروش> مشتری. بنابراین این یک شبکه ارزش است که در آن محصول از شرکت مادر منبع یابی شده، به زنجیرهای متعاقب و متوالی افزوده شده و به دست مشتری نهایی می رسد.

 

بازاریابان عمدتا بر روی شبکه های ارزش در داخل کانال های بازاریابی خود تمرکز می کنند. این شبکه های ارزش بطور ساده زنجیری هستند که کانال بازاریابی را تشکیل می دهند. مثلا یک خرده فروش از یک شرکت خرید می کند، مالک آن می شود و سپس آن را به به مشتری می فروشد. بنابراین با بر عهده گرفتن مسئولیت ها نسبت به محصول، به عنوان متحد و شریک شرکت در نظر گرفته می شوند. این اتحاد و همبستگی به کلیت کانال بازاریابی ارزشی می دهد که در نتیجه آن شبکه ارزش در کانال بازاریابی ایجاد می شود. بازیکنان مختلف از قبیل نمایندگان فروش، واسطه ها، قفسه چینان در فورشگاه ها و … ارزش های مختلفی را در کانال ایجاد می کنند و تمام این بازیکنان هستند که در کنار هم شبکه ارزش را ایجاد می کنند.

برچسب ها: شبکه‌های ارزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *