چهار نکته که ممکن است بازاریاب‌ها درباره شبکه‌های اجتماعی ندانند

نکات حیاتی در طراحی لوگو – قسمت دوم
29 می, 2014
استراتژی های بازاریابی مایکل پورتر
29 می, 2014
نمایش همه

چهار نکته که ممکن است بازاریاب‌ها درباره شبکه‌های اجتماعی ندانند

وقتی بحث از شبکه‌های اجتماعی به میان می آید بسیاری تصور می کنند که مدیریت شبکه های اجتماعی کار راحتی است و خودشان به تنهایی قادر به انجام آن هستند. ولی سرعت رشد شبکه های اجتماعی و اضافه شدن روز به روز امکانات بیشتر به این شبکه ها به قدری زیاد است که هرکسی چنین ادعایی دارد، مطمئنناً در اشتباه است.

شبکه اجتماعیبرای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به سرعت رشد شبکه های اجتماعی در گوشی های همراه بیاندازید و به تعداد برنامه های شبکه های اجتماعی روی گوشی های موبایل بنگرید.

چهار نکته زیر برای کسانی است که تصور می‌کنند همه چیز را در حوزه مدیریت شبکه های اجتماعی می دانند:

۱-از علوم شناختی و فیزیولژیکی برای کسب اعتماد مشتری استفاده کنیدصرفاً به چیزی که مشتری می‌خواهد وابسته نباشید. دانشمندان به تازگی در یک شرکت تحقیقاتی/تجاری در حوزه عصب شناسی به هورمون اعتماد دست یافته اند. این هورمون که oxytocin نام دارد، افزایش دهنده اعتماد در افراد است. در واقع ایجاد این هورمون باعث بهتر شدن تشخیص تمایز فرد با دیگران می‌شود و ارزیابی مثبت نسبت به دیگران را در شخص تقویت می کند در نتیجه هورمون اعتماد منجر به تغییر ادراک مغز از افراد و موقعیت‌های مختلف می‌شود.

هرقدر اعتمادسازی بیشتری بین مشتری و برند شکل بگیرد، شانس موفقیت در بازاریابی افزایش پیدا می کند. فعالیت‌هایی مانند ارتباطات شفاف، سرموقع بودن، خوش‌قول بودن و انجام تعهدات قراردادی از مجموعه‌ کارهایی هستند که منجر به فعالیت این هورمون می‌شوند، ولی یک بازاریاب‌ شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با مطالعه دقیق تر این هورمون به فعالیت‌هایی که در شبکه های اجتماعی منجر به ایجاد آن در بدن می شود بپردازد.

۲- داده‌هایتان را تحلیل کنید
به جای ارتباطات خشک و سرد، یک بازاریاب‌ می تواند با استفاده از شبکه های اجتماعی ارتباط با مشتری را به نقطه ی گرمی برساند و سپس اولین تماس را با او بگیرد. با استفاده از لینکدین می‌توانید کسانی را پیدا کنید که مشتریان هدف شما هستند. همچنین با استفاده از google analyitcs می توانید میزان زمانی که کاربران وارد شده از لینکدین در وب سایت تان صرف کرده اند را بررسی کنید. هر قدر این زمان بیشتر باشد، به این معناست که ارتباط معنادارتری بین شما و مخاطبانتان در شبکه‌ های اجتماعی شکل گرفته است.

زمانی که مشتریان هدف خود را در شبکه های اجتماعی یافتید، به آنها ایمیل ارسال کنید یا در توییتر و فیس بوک برای شروع مکالمه به آنها پیام بدهید. این شیوه برای کسانی که پست‌های شما را در شبکه‌های اجتماعی لایک کرده یا به اشتراک گذاشته اند بهتر عمل خواهد کرد.

۳- هوشمندانه به اشتراک بگذارید

تعداد دنبال‌کنندگان در شبکه های اجتماعی ارتباط کمی با کسانی دارد که پست‌های شما را می بینند. فقط کسانی که در لحظه‌ی انتشار آنلاین باشند و یا نامشان تگ شده باشد، مطلب شما را خواهند دید. پس بهتر است یک مطلب را چند بار و با لحن‌های مختلف با استفاده از ابزارهایی مانند hootsuit یا توسط خودتان به اشتراک بگذارید.
البته بسیار مهم است که بین هر بار تکرار یک مطلب چند مطلب دیگر نیز منتشر شوند تا صفحه شما جذاب باقی بماند.

۴- آفلاین معرفی کنید

علی‌رغم پیشرفت‌های بسیار زیاد دنیای دیجیتال، هنوز هم برخی روش‌های آفلاین از اهمیت ویژه ای برخوردارند. یک تحقیق جدید توسط Search Engine Land نشان می دهد که ۸۵ درصد از مشتریان برای پیدا کردن یک کسب و کار محلی از اینترنت استفاده می کنند. استفاده از تلویزیون، رادیو و تبلیغات چاپی منجر به دسترسی به بازه متفاوتی از کاربران می شود. پس در بین دوستان خود سکوت نکنید و شبکه‌های اجتماعی‌ تان را معرفی کنید.

مترجم: علی برهانی

برچسب ها: بازاریابی اینترنتی, برندینگ, شبکه اجتماعی

2 دیدگاه ها

  1. مهدی گفت:

    سلام لطفاً نکته شماره ۲ را در این مطلب مشخص کنید، از مطالب مفیدی که در سایت قرار داده اید متشکرم.

    • حامد محمدی گفت:

      مهدی عزیز، این به آن معناست که ما قبل از اینکه بخواهیم پیشنهاد خرید/فروش به مشتری خود بدهیم می توانیم ارتباطی معنادار با وی از طریق شبکه های اجتماعی برقرار کنیم. این کار ما علاوه بر ایجاد اعتمادی متقابل، منجر به وفاداری مشتری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *