شبکه‌های اجتماعی تنها یک بخش از طرح بازاریابی شما هستند

تبلیغ خلاقانه سامسونگ مصادف با جمعه سیاه
4 دسامبر, 2015
مسخ با گزینه‌ها: چگونه ازدیاد گزینه‌ها تصمیم‌گیری را سخت می‌کند
6 دسامبر, 2015
نمایش همه

شبکه‌های اجتماعی تنها یک بخش از طرح بازاریابی شما هستند

بازاریابی در عمل فرایندی است که ضمن نیاز به توجه و مهارت زیاد برای اجرا، هزینه‌های زیادی هم برای کسب‌وکار به دنبال دارد. با گسترش شبکه‌های اجتماعی و زیرساخت‌های مرتبط با آنها از قبیل فیسبوک و توئیتر به نظر می‌رسد . . .

به نظر می‌رسد که بسیاری از کسب‌وکار و کوچک به این باور اشتباه رسیده‌اند که این رسانه رایگان بهترین راه (و گاهی تنها راه) ممکن برای بازاریابی کسب‌وکار خودشان است.

 

فیسبوک یک طرح بازاریابی نیست

من به‌شخصه شاهد کسب‌وکارهای بسیار زیادی بوده‌ام (و البته هستم) که تنها از طریق فیسبوک قصد پیشبرد اهداف بازاریابی خود رادارند. من این وسوسه را بخوبی درک می‌کنم: زیرساختی رایگان است(البته شاید بهتر باشد بگوئید تا حدودی رایگان). اغلب این کسب‌وکارها پیش از این سرمایه‌های مختلفی در ابعاد کوچک و بزرگ در فرایند بازاریابی خودشان انجام داده‌اند و اکنون این راه و رسانه را به‌عنوان روشی ساده و ارزان برای رشد و گسترش کسب‌وکار خودشان می‌بینند. اما در طرحی این‌چنین اشکالات بسیار زیادی وجود دارد.

 

Social-Media-Marketing-Strategy

 

اولین و مهم‌ترین این اشکالات، این است که همه افرادی که به‌عنوان مشتری بالقوه در بازار هدف شما قرار دارند، از شبکه‌های فیسبوک و توئیتر استفاده نمی‌کنند و حتی برخی از آن‌هایی هم که از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند جزء کاربران ثابت و مستمر آن به‌حساب نمی‌آیند. علاوه بر این به‌عنوان دومین اشکال، استمرار داشتن ارتباط خودتان در این شبکه‌ها باید در ابتدا کاری کنید که این افراد و کاربران در شبکه فیسبوک صفحه شمارا لایک کنند یا در شبکه توئیتر شمارا دنبال کنند تا در ادامه بتوانید تمامی محتوا و پیام‌های تولیدی خودتان به آنها نشان دهید، هرچند که بر اساس سیاست‌های فیسبوک باوجود لایک شدن صفحه شما در این صفحات بازهم قادر به نمایش دادن تمامی محتوای نمایش داده‌شده خودتان به آنها نخواهید بود. سومین اشکال این است که انتشار مطالب در این زیرساخت‌ها مثل وبسایت شما نیست، و خیلی باید هوشمندانه به آن بپردازید. مثلاً اگر در طی روز به‌طور مکرر و از تعداد دفعات خاصی بیشتر اقدام به انتشار محتوا کنید با خطر پس گرفته شدن لایک از روی صفحه خودتان یا عدم دنبال شدن توسط مخاطبین روبرو می‌شوید، اگر از یک تعداد دفعات کمتری هم اقدام به انتشار محتوا کنید، در بین محتوای تولیدشده و منتشرشده توسط دیگر کسب‌وکارها گم‌شده و اصلاً دیده نمی‌شوید. همچنین همواره باید محتوایی را در اختیار آنها قرار دهید که در نظر آنها از ارزش قابل‌توجهی برخوردار باشد.

 

یک فرد حرفه‌ای را برای این کار در نظر بگیرید

همچنان که هرگز بدون کمک و دریافت مشاوره از یک برقکار آموزش‌دیده اقدام به سیم‌کشی ساختمان خودتان نمی‌کنید، نباید اجازه دهید کسب‌وکار شما هم در نبود یک مشاور یا متخصص بازاریابی در بازار کنونی دست و پا بزند و به‌سوی شکست پیش برود. متخصصین بازاریابی می‌توانند در طراحی و استفاده از یک طرح حرفه‌ای شامل شبکه‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاری در دیگر روش‌ها و شیوه‌های بازاریابی به شما کمک کنند تا افراد بیشتری از بازار هدف خود را ترغیب به خرید و استفاده از محصولات و خدمات ارائه‌شده خودتان نمایید.

برچسب ها: شبکه‌های اجتماعی, طرح بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *