شبکه‌های اجتماعی و ده نکته آموزشی از بزرگترها – بخش دوم

بازاریابی دیجیتال
بازاریابی مبتنی بر افراد؛ آینده بازاریابی دیجیتال
15 می, 2016
احساسات
مردم احساسات می‌خرند، نه کالا!!!
16 می, 2016
نمایش همه

شبکه‌های اجتماعی و ده نکته آموزشی از بزرگترها – بخش دوم

شبکه‌های اجتماعی

در قسمت قبل از این مطلب ضمن اشاره به اهمیت نداشتن عدم فعالیت پدربزرگ و مادربزرگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی به ذکر اهمیت توجه به رفتارهای اجتماعی آن‌ها پرداختیم و گفتیم که باید از آن‌ها یاد بگیریم که چگونه در فضای اجتماعی غیرمجازی فعالیت‌های اجتماعی خود را پیش می‌بردند و به عبارتی خودشان را بازاریابی می‌کردند.

 

برخی از این ویژگی‌ها را یادآوری کردیم و در مورد هر یک توضیحاتی را ارائه کردیم که تأثیر اولیه در اولین برخورد، دست دادن و لبخند زدن، بیشتر گوش دادن تا حرف زدن و کلام نشان‌دهنده شخصیت ما بودن ازجمله آن‌ها بود. در این بخش به بقیه این دست از موارد می‌پردازیم:

 

۵- حرف‌ها و موضوعات خصوصی را در جمع و در برابر عموم مطرح نکنیم

فضای شبکه‌های اجتماعی مملو از بیهوده‌گویی، یاوه‌سرایی، قشقرق و محتوای نامطلوب و ناراحت‌کننده است و زمانی که به‌طور عمومی چیزی را در آن مطرح کردید دیگر امکان به عقب برگشتن و اصلاح کردن آن برای شما وجود ندارد. درواقع شبکه‌های اجتماعی امروزه به محلی تبدیل‌شده که مردم در آن نورافکنی بر روی رفتار بد خود قرار داده و آن را به اطلاع همه می‌رسانند. باید باور کنیم و بپذیریم که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها ما، ما را این‌گونه تربیت نکرده‌اند و حتی اگر چنین چیزی در خانواده ما یا شما عادی بوده، بازهم این رفتار در شبکه‌های اجتماعی مجاز و پسندیده نیست. صفحات اجتماعی خود را پاک و سالم حفظ کنید تا در آینده نیازی به پشیمانی نداشته باشید.

 

شبکه‌های اجتماعی

 

۶- صبوری را فراموش نکنیم

خوب تا اینجا کار تمام موارد بالا را رعایت کرده‌اید و اکنون در انتظار سرازیر شدن تعداد زیاد دنبال کنندگان و لایک های آن‌ها در این شبکه‌ها هستید؟ قدری به این موضوع زمان دهید. روابط در عرصه شبکه‌های اجتماعی برای توسعه پیدا کردن نیاز به زمان‌دارند. به عبارتی این رابطه‌ای طولانی است که بر اساس اعتماد و برداشت دوسویه شکل می‌گیرد. همواره در این فضا به دنبال فرصت‌هایی برای ارائه خدمت به دنبال کنندگان خود باشید، سپس در این فرصت‌ها خدمات و کمک خود را ارائه دهید. اجازه دهید این رابطه به‌طور طبیعی پیش رفته و توسعه پیدا کند. این تمرین و ممارست به شما در آینده کمک بسیار زیادی می‌کند.

 

۷- حد نگاه‌داریم و از افراط جلوگیری کنیم

همه ما مطمئناً کیک شکلاتی دوست داریم، اما مطمئناً در یک دورهم نشستن در یک بعدازظهر یک کیک شکلاتی کامل را مصرف نمی‌کنیم. شبکه‌های اجتماعی به‌شدت وقت‌گیر هستند و با سرک کشیدن در هر صفحه‌ای و شبکه‌ای یا چک کردن تمام محتوای اعلان‌شده در خوراک خبری شما درصورتی‌که توجهی به زمان نداشته باشیم، بسیار ساده و آسان است. پس همواره در این فضا به زمان باارزش خودتان توجه داشته باشید. توصیه می‌کنیم که حد و حدودی بر روی مدت‌زمان استفاده خودتان از این شبکه‌ها در نظر داشته باشید، این‌گونه احساس غرق‌شدگی کمتر اما رضایت بیشتری از این فعالیت خواهید داشت.

 

۸- به همسایگان سر بزنیم

بله، شما درست می‌گویید؛ شبکه‌های اجتماعی کمک بسیار زیادی به ما در رسیدن به جمعیت بسیار انبوهی از مخاطبین می‌کنند، تا جایی که اصلاً نمی‌توانیم تصور ابعاد این دسترسی و امکان را هم در ذهن داشته باشیم. بااین‌وجود، آیا بیش‌ازحد به شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت‌های بازاریابی خود متکی هستید؟ آیا توسعه روابط شخصی و یا استفاده از دیگر کانال‌های ارتباطی را فراموش کرده‌اید؟ گاهی اوقات شاید تنها لازم داشته باشیم که گوشی تلفن را برداشته سلامی به یکی از دوستان خودمان داشته باشیم! گاهی اوقات ممکن است در تلاشی برای دسترسی حداکثری به مشتریان بالقوه و بالفعل آنلاین خودمان، به‌طورکلی تماس با دوستان و آشنایان و یا حتی مشتریان غیر آنلاین خودمان را فراموش می‌کنیم. باور کنید یا نه، هنوز افراد بسیار زیادی هستند که ترجیح می‌دهند فعالیت اقتصادی خودشان را به‌صورت قدیم، شخصی و از روی به‌اصطلاح گیشه فروشگاه انجام دهند. خدمات مشتری خوب و مناسب هرگز در رابطه با این مشتریان از مد افتاده و قدیمی نمی‌شود، پس به‌طور شخصی با این دسته از افراد ارتباط برقرار کنید و ارزش آن‌ها را همانند طلا بدانید و مطمئن باشید که به شکل باورنکردنی پاداش رفتار خودتان را می‌بینید.

 

۹- اشتراک‌گذاری را فراموش نکنیم!

شکی نیست که همواره توجه و دقت بسیار بیشتری نسبت به محتوایی که آن را می‌خوانیم و به اشتراک می‌گذاریم و محتوایی که تنها آن را بدون مطالعه به اشتراک می‌گذاریم داریم. اخبار خوب را به اشتراک گذاشته و اجازه دهید همه از این موضوع مطلع شده و از آن نفع ببرند. در مورد اشتراک‌گذاری دانش و استعدادهای خودتان هم این‌گونه برخورد کنید. خلاقیت و خرد محدودیت نداشته و هرقدر بیشتر به اشتراک گذاشته شوند، بیشتر هم رشد پیدا می‌کنند. طرز فکری ناشی از فراوانی منجر به داشتن زندگی مملو از فراوانی می‌شود. پس اگر اطلاعاتی خوب و باکیفیت در اختیارداریم که فکر می‌کنیم دیگران هم می‌توانند از آن سود ببرند، آن را انبار نکرده و حتماً گزینه اشتراک‌گذاری را لمس کنید!

 

۱۰- “از شما متشکرم” را از یاد نبریم

این سه کلمه ساده در کنار هم در ساخت و توسعه روابط اجتماعی در فضای آنلاین بسیار مهم و اثرگذار است. از دنبال کنندگان خودتان برای اشتراک‌گذاری محتوا، لایک های آن‌ها، دنبال کردن شما و باز توئیت کردن و . . . تشکر و قدردانی کنید. مطمئن باشید که آن‌ها کار بسیار بزرگ و مهمی را در این رابطه برای شما انجام داده و این تشکر ساده و کوچک موجب متمایز شدن شما از دیگر حساب‌های موجود در بازار تخصصی مخاطبین شما می‌شود.

این درس‌های مهم از زندگی را همواره خصوصاً در حین فعالیت‌های اجتماعی خود به یاد و همراه داشته باشید و این‌گونه پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود را روسفید و خوشحال کنید.

برچسب ها: آموزش شبکه‌های اجتماعی, شبکه‌های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *