مصرف‌کننده
انواع مصرف‌کننده و چگونگی دستیابی به آن‌ها – بخش دوم و پایانی
17 آگوست, 2016
روابط عمومی
تفاوت بین بازاریابی و روابط عمومی
19 آگوست, 2016
نمایش همه

فهرست شاخص‌های بازاریابی محتوایی – بخش سوم و پایانی

شاخص‌های بازاریابی محتوایی

در ادامه بخش اول از این مطلب ضمن یادآوری شاخص‌های بازاریابی محتوایی از بخش اول که عبارت بودند از:

1- زمان باقی ماندن بر روی سایت 2- بازدیدکنندگان منحصربه‌فرد 3- بازدیدکنندگانی که به سایت بازمی‌گردند 4- مجموع سرنخ‌ها 5- بانس ریت(نرخ پرش)

در بخش دوم به تعدادی دیگر از شاخص‌های بازاریابی محتوایی پرداختم و . . . توضیحاتی را در رابطه با آن‌ها ارائه کردیم که به شرح زیر بودند:

6- حجم سرنخ‌های ارگانیک 7- لینک‌های طبیعی ورودی به سایت 8- مقرون‌به‌صرفه بودن 9- نرخ نهایی شدن مخاطبین (سرنخ‌ها) 10- نسبت کلیک شدن بر روی فراخوان به عمل‌ها 11- مجموع اشتراک‌گذاری‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 

و اما ادامه این شاخص‌های بازاریابی محتوایی که در این بخش پایانی به 6 مورد باقیمانده از آن‌ها پرداخته‌ایم:

 

12- رتبه‌بندی کلمات کلیدی

هدف یک کمپین خوب بازاریابی محتوا لزوماً بهبود وضعیت رتبه‌بندی یا عملکرد آن در نتایج موتورهای جستجو نیست، اما گاهی اوقات این دو مورد دست در دست هم داشته و در کنار هم قرار می‌گیرند.

وقتی بخش‌های مختلف محتوا را بر روی سایت خود منتشر می‌کنید، درواقع در حال افزایش کلماتی کلیدی هستید که به‌صورت بالقوه ممکن است بر اساس آن‌ها در اینترنت جستجو شده و پیدا شوید. در همین حین، اگر اقدام به بهبود خصوصیات لازم برای بهینه‌سازی رتبه این محتوا در موتورهای جستجو بکنید، شانس پیدا شدن و دیده شدن آن‌ها در نتایج موتورهای جستجو را هم افزایش می‌دهید. به‌عبارت‌دیگر این کار شما یک بازی برنده-برنده است.

بنابراین اساساً، اگر از بهترین روش‌های بهینه‌سازی نتایج موتورهای جستجو و بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، باید شاهد افزایش تعداد کلماتی باشید که برای آن‌ها رتبه‌بندی می‌شوید و همچنین رتبه‌های بالاتری را در موتورهای جستجو برای خود به دست آورید. دنبال کردن این معیارها روش خوب و مناسبی برای کسب اطمینان از این موضوع است که آیا کمپین‌های شما تأثیر مورد انتظار خودشان را گذاشته‌اند یا خیر؟

 

13- بازدید از صفحات فرود

مجموع کل ترافیک وب‌سایت شما یک معیار بسیار مهم تلقی می‌شود، اما اگر این ترافیک را به یکی از صفحات فرود موجود بر روی سایت خودتان که بازدیدکنندگان در آن‌ها می‌توانند یکی از کارهای مورد انتظار شما (مثلاً مشترک شدن در خبرنامه شما یا خرید یکی از محصولات شما) را انجام دهند، هدایت نکنید؛ داشتن و بررسی هر حجمی از ترافیک برای وب‌سایت به‌طور کل کاری بی‌معنی در نظر گرفته می‌شود.

به همین دلیل، شما نه‌تنها باید کل بازدیدهای انجام‌شده از وب‌سایت خودتان را مدنظر داشته باشید، بلکه باید تعداد بازدیدهای انجام‌شده از صفحات فرود خودتان را هم مدنظر داشته باشید تا مطمئن شوید که بازدیدکنندگان به محل مناسب بر روی وب‌سایت شما هدایت‌شده‌اند.

 

Content_Marketing_Metrics

 

14- منابع خارجی ارجاع به صفحات فرود

پس‌ازاین مورد، درحالی‌که ترافیک کلی صفحات فرود خود را زیر نظر دارید، نیم‌نگاهی هم باید به دیگر وب‌سایت‌هایی داشته باشید که در حال هدایت بازدیدکننده به سمت وب‌سایت شما هستند. شناسایی این وب‌سایت‌ها، خصوصاً آن‌هایی که ترافیکشان تبدیل به مشتری می‌شوند و فقط بازدیدکننده به سمت شما هدایت نمی‌کنند – اطلاعات خوب و جامعی در رابطه با کانال‌هایی در اختیار شما قرار می‌دهد که باید فعالیت‌های بازاریابی محتوا خارج از سایت خودتان را بر روی آن‌ها متمرکز کنید.

 

15- منابع داخلی ارجاع به صفحات فرود

به‌طور مشابه، توجه کنید و ببینید که حتماً دیگر صفحات سایت شما هم ترافیکی را به سمت صفحات فرود شما هدایت کنند. انجام دادن چنین کاری به‌دقت به شما نشان می‌دهد که کدام‌یک از صفحات سایت شما نیاز توجه بیشتری داشته و چه نوعی محتوای بر روی سایت شما ترافیک بیشتری را به سمت صفحات فرود شما هدایت می‌کند.

 

16- سرنخ‌ها به ازاء هر کلمه کلیدی

شناسایی کلمات کلیدی مناسب جهت بهینه‌سازی وب‌سایت خودتان بر اساس آن‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هر بازاریاب دیجیتالی باید مورد ارزیابی خودش قرار دهد.

یکی از راه‌های اصلی برای انجام دادن این کار اندازه‌گیری تعداد سرنخ‌هایی است که هر یک از این کلمات کلیدی برای شما ایجاد می‌کنند. اگر می‌توانید کلمات کلیدی پیدا کنید که نتایج خوبی برای شما ایجاد می‌کنند، اما بر اساس آن‌ها نتایج خوبی در صفحه نتایج موتور جستجو گوگل به دست نیاورده‌اید، پس بهتر است تمرکز خود را بر روی آن‌ها قرار دهید و از این طریق تعداد سرنخ‌های ارگانیک خود را افزایش دهید.

با توجه به این نکته، همچنین باید مدنظر داشته باشید که نرخ تبدیل‌شدن بازدیدکننده به مشتری نهایی به‌شدت تحت تأثیر ارتباط صفحات فرود شما با آن کلمات کلیدی است. بنابراین اگر نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری روی یک کلمه کلیدی مناسب و برای شما به شکل غیرقابل قبولی پایین باشد، این بدین معناست که شما باید محتوای آن صفحه فرود خود را مورد بازبینی مجدد قرار دهید و محتوای آن را نو کنید.

 

17- نظرات خوانندگان

 و مورد آخر اینکه شاید پیگیری و دنبال کردن نظرات خوانندگان برای ارزیابی کمپین‌های بازاریابی محتوا شاید معیار عجیبی به نظر برسد، اما از این طریق به‌خوبی می‌توانید متوجه شوید که خوانندگان و مخاطبین به چه صورت و چگونه با محتوای شما در حال تعامل برقرار کردن هستند.

حتی بهتر از آن، زمانی که تعداد نظرات دریافتی شما افزایش پیدا می‌کند، می‌توانید این تعامل کاربران را به‌عنوان اهرمی برای ایجاد وفاداری و تبدیل کردن آن‌ها به مشتریان سودآور استفاده کنید. اگر بخش نظرات وب‌سایت شما به‌صورت خجالت‌آوری خالی است، از روش طوفان فکری برای تشویق تعامل بیشتر مخاطبین با محتوای خود استفاده کنید.

برای ارزیابی بازاریابی محتوا معیارهای بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد، اما تمرکز کردن بر تعدادی از آن‌ها که بالاترین ارتباط را با اهداف بلندمدت کسب‌وکار شما دارد بهترین نتیجه را از این استراتژی بلندمدت برای شما به ارمغان می‌آورد. سعی کنید حداقل 3 تا 5 مورد از معیارهای معرفی‌شده در بالا را برای ارزیابی کار خود انتخاب کنید و برنامه منظمی را برای دنبال کردن آن‌ها مدنظر داشته باشید که برای این کار استفاده از گوگل آنالیتیکز را پیشنهاد می‌دهم.

آیا مورد دیگری در رابطه با شاخص‌های بازاریابی محتوایی می‌شناسید که مثلاً خودتان از آن در مواردی استفاده کرده باشید، منتظر معرفی آن توسط شما در بخش نظرات هستیم.

برچسب ها: بازاریابی محتوا, شاخص‌های بازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *