روشهایی برای ساخت و تقویت برند شخصی با هر بار سخنرانی
3 آگوست, 2015
تفاوت بین ترویج و تبلیغات چیست؟
5 آگوست, 2015
نمایش همه

سه مثال از هوش بازاریابی

هوش بازاریابی شامل منبع اطلاعاتی و روندهایی می شود که برای کسب اطلاعات از محیط کسب و کار برای اتخاذ تصمیم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این اطلاعات می تواند از منابع داخلی یا منابع خارجی تامین شوند. این اطلاعات اغلب مرتبط با عوامل مخالف سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیک، اجتماعی و فرهنگی می باشد. این اطلاعات همچنین می تواند شامل اطلاعاتی در رابطه با حوزه جمعیت شناختی مصرف کننده و رقبا هم باشد. مدیران شرکت های کوچک معمولا اطلاعات هوش بازاریابی را یا خودشان جمع آوری می کنند یا از طریق آژانس های مختلف تحقیقاتی دولتی یا غیر دولتی به دست می آورند.

 

گزارشات بازار

شرکت ها کوچک اغلب تمایل دارند بدانند که در بازارهای مختلف چه جایگاهی دارند و فعالیت های آنها چه نتایجی در بر داشته است. بنابراین ممکن است برای بدست آوردن گزارش های مختلف در به سراغ منابع دست دوم یا همان شرکت های تحقیقات بازار مراجعه کنند. یکی از مهمترین مؤلفه های اطلاعات بازار سهم بازار می باشد که به شرکت اعلام می کند چه درصدی از بازار را چه نظر حجم محصولات مصرفی و چه از لحاظ هزینه انجام شده از طرف مصرف کننده در آن در کنترل وی می باشد. مالکان کسب و کارهای کوچک از این دست اطلاعات همچنین به این نتیجه می رسند که آیا فرصت و امکانی برای رشد در برخی از بازارهای بخصوص برای آنها وجود دارد یا خیر؟

 

NEW-Final-MI-Logo-Sept-2011

 

اطلاعات رقابتی

نوع دیگری از هوش بازاریابی شامل اطلاعات رقابتی می شود. مالکان کسب و کار اغلب از گزارش های صنعت، مقالات، روزنامه ها  و مشاهدات شخصی به منظور مطالعه شرایط رقبای خود استفاده می کنند. این مدیران همچنین ممکن است بروشور های رقبای خود را برای کسب اطلاعات جمع آوری کنند یا به بررسی وبسایت آنها بپردازند. این دست از اطلاعات تنها برای کسب اطلاع درباره سرمایه گذاری های رقبا، تغییرات سازمانی و استراتژی های آنها و برنامه ریزی برای آینده مناسب می باشد. یا حتی ممکن است برای کسب این دست از اطلاعات اقدام به خرید محصولات رقبا و بررسی ویژگی های مختلف آنها از نظر فن آوری و . . . بکنند.

 

پایگاه های داخلی داده

مدیران بازاریابی همچنین از هوش بازاریابی که از طرف مشتریان به دست می آورند نیز استفاده می کنند. این دست از اطلاعات در مقیاس هوش بازاریابی چیزی بسیار فراتر از نام، آدرس و آدرس ایمیل مشتریان می باشد. به عنوان مثال، یک مدیر بازاریابی ممکن است مجموعه ای از اطلاعات جزئی در رابطه با مشتریان کلیدی، شامل متوسط سن، متوسط درآمد، تحصیلات و میزان هزینه کرد آنها در هر بار مراجعه برای خرید را در اختیار داشته باشند. این مدیران از این اطلاعات می توانند برای ایجاد پروفایل هایی برای مشتریان و حتی برنامه ریزی برای جلب مصرف کننده گانی که جزء مشتریان فعلی آنها نیستند استفاده کنند.

 

استفاده از هوش رقابتی

شرکت های کوچک اغلب از هوش رقابتی برای انجام تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدید های (SWOT) شرکت ها و مقایسه نتایج با نقاط قوت قوت و ضعف رقبای کلیدی خود استفاده می کنند و سپس اطلاعات حاصل را برای تشخیص فرصت های موجود در بازار به کار می برند. به عنوان مثال، یک شرکت ارائه دهنده خدمات لوله کشی ممکن است از این اطلاعات برای داشتن کانال های توزیع گسترده تر در بازار بهره ببرد. سپس ممکن است از آن کانال های توزیع، شامل نمایشگاه محصولات و خدمات و فروشگاه های خرده فروشی، جهت قرار دادن بیشتر محصولات خودشان در دید مشتری استفاده کنند. بطور مشابه یک شرکت کوچک که در زمینه خدمات مشتری از قدرت و توانایی خوبی برخوردار است این توانایی خود را ممکن است بطور برجسته بر روی وبسایت ها، بروشورها و دیگر محتوای چاپی خود انعکاس دهد.

برچسب ها: مثال هایی از هوش بازاریابی, هوش بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *