بازاریابی
هفت تصمیم برای فعالان بازاریابی در سال جدید
30 مارس, 2016
بازاریابی محتوایی
شش تصمیم مهم که امسال باید درزمینهٔ بازاریابی محتوایی عملی شود
1 آوریل, 2016
نمایش همه

سه استراتژی‌های مهم برای تبلیغات در سال جدید

استراتژی تبلیغات

در روزها و هفته‌های پیش از شروع سال و همچنین تقریباً این ده روزی که از آغاز سال مطمئناً در مورد دهها روند بازاریابی و . . . خوانده‌اید که دنیای تبلیغات را در سال گذشته در ابعاد جهانی یا شاید کشور خودمان تحت تأثیر قرار داده است. احتمالاً مطالبی در مورد پیش‌بینی چگونگی این روندها در سال جدید هم مطالعه کرده‌اید. با داشتن نگاهی جامع به این موارد به الگویی دست پیدا می‌کنید: کارهایی که برندهای مختلف در حوزه تبلیغات انجام داده و پیش‌بینی می‌شود که در آینده انجام دهند.

 

این دقیقاً نقطه‌ای است که قادر به برنامه‌ریزی برای کسب‌وکار خودتان در سال آینده هستید. برنامه‌ریزی برای تبلیغات خصوصاً در حوزه دیجیتال بدون توجه به روندهای موجود و فعالیت‌های دیگر برندها ممکن نیست، چراکه برای داشتن یک برنامه جامع نیاز به ارزیابی موقعیت و گذشته و همچنین بررسی اجمالی از آینده دارید. با در ذهن داشتن این نکات از شما دعوت می‌کنم در ادامه به سه راهکاری توجه کنید که برای برنامه‌ریزی کمپین‌های تبلیغاتی شما بسیار کارساز است:

 

1- به تبلیغات خود به‌عنوان محتوا نگاه کنید

“بازاریابی محتوایی” تقریباً 3 یا 4 سال پیش یک شعار خیلی خوب و شیک برای شرکت‌ها و همچنین فعالیت‌های تبلیغاتی آن‌ها به‌حساب می‌آمد، درواقع می‌توان گفت دقیقاً در همان سال بود برندهای بزرگ به این نتیجه رسیدند که مصرف‌کنندگان به تبلیغات خوب به‌صورت محتوایی خوب توجه کرده و با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

 

شرکت‌های تحقیقاتی هم راهکارهای متنوع و خوبی در این رابطه ارائه داده‌اند که از ایجاد تعادل بین پیام‌های تبلیغاتی گرفته تا عدم تمرکز بیش‌ازحد بر ویروسی شدن محتوا شمارا در بر می‌گیرد. هرچند که تمامی این‌ها به‌جای خود خوب و مناسب هستند، اما درک وضعیت مخاطب هدف و علایق و نیازهای آن‌ها از هر چیزی مؤثرتر است و درنهایت به ویروسی شدن محتوا شما می‌انجامد.

 

نکته مهم دراین‌بین غیر از توجه به علایق و ایجاد سرگرمی برای مخاطب، ارائه اطلاعات مفید برای اوست؛ چراکه سرگرمی بالاخره یک نقطه پایان دارد و از مرحله‌ای به بعد دیگر مخاطب شمارا همراهی نکرده و از شما جدا می‌شود. اما اگر درجه سرگرم‌کنندگی محتوا در تعادل با فراهم آوردن اطلاعات مفید قرار داشته باشد، ارتباط شما با مخاطب در بلندمدت تضمین می‌شود.

 

تبلیغات

 

2- در مورد انتشار تبلیغات خود ابتدا در محیط آنلاین شک نکنید

اگر به یاد داشته باشید اولین بار در آمریکا در سال 2012 برای اطلاع‌رسانی در رابطه با مسابقات سوپربول (مسابقاتی است که برای انتخاب قهرمان لیگ فوتبال ملی کشور آمریکا برگزار می‌شود) از روش انتظار تبلیغات در محیط آنلاین پیش از آغاز رسمی مسابقات (رویداد موردنظر) استفاده شد.

 

ازجمله برندهای مطرحی که در آن زمان از این روش استفاده کردند، می‌توانند به برند فولکس‌واگن و شورلت اشاره کرد که تمام تبلیغات خود در رابطه با این رویداد بزرگ را پیش از مسابقات در شبکه‌های اجتماعی یوتیوب و فیسبوک منتشر کرده بودند و از این طریق موجب جلب‌توجه بسیار زیادی برای برند و محصولات خودشان شده بودند.

 

در آن زمان بسیاری از افراد اهل‌فنتصور می‌کردند که این کار موجب از بین رفتن حس کنجکاوی و همچنین علاقه مخاطب به این مسابقات می‌شود. هرچند که می‌توان گفت این نظر تا حدودی درست بود، چراکه این تبلیغات بسیاری از شگفتی‌ها در مورد این برندها و همچنین در مورد مسابقات را از پیش نمایان می‌ساخت، اما این کار موجب جلب‌توجه تعداد بسیار بیشتری از مخاطبین به این مسابقات و همچنین حواشی آن نسبت به سال‌های قبل شد که به‌نوعی هدف اصلی هر شکلی از تبلیغات است.

 

3- کمپین‌های خود را به‌حساب های خود در شبکه‌های اجتماعی مرتبط سازید

امروزه کاربرد و استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسی پوشیده نیست و نقش آن‌ها در بهبود خدمات مشتریان حتی در کسب‌وکارهای داخلی نیز اثبات‌شده است، هرچند که نقص‌هایی در این زمینه وجود دارد اما برای اطمینان از اثربخشی آن‌ها می‌توان به صفحات برخی از شرکت‌ها در شبکه‌هایی ازجمله فیس‌بوک، آپارات و تلگرام و … توجه داشت که البته در صورت داشتن مدیریت صحیح و بهنگام تا چه اندازه می‌تواند برای خدمات مشتریان یک برند تأثیرگذار باشد.

 

ازجمله کارهایی که برندهای مختلف می‌توانند در این شبکه‌های اجتماعی انجام دهند می‌توان به اطلاع‌رسانی در مورد کمپین‌ها یا برنامه‌های جدید، معرفی محصولات جدید، انتشار تصاویر پشت‌صحنه از تهیه و مدیریت محصولات و کمپین‌ها یا حتی پشت‌صحنه تهیه تبلیغات آن‌ها اشاره کرد که می‌توانند موجب ایجاد تعجب و شگفتی در مخاطب و افزایش رسایی کمپین‌های آن‌ها در بین مخاطبین شود.

 

همواره مشکلی که در رابطه با تبلیغات ویدئویی احساس می‌شود محدودیت آن‌ها در اشتراک‌گذاری برای دیگر بیننده‌ها و مخاطبین دیگر رسانه‌ها است که این مشکل هم از طریق شبکه‌های اجتماعی حل‌شده است که نه‌تنها موجب می‌شوند در صورت جذابیت داشتن توسط مخاطبین آن برند دیده شوند، بلکه مخاطبین دیگر برندها هم از طریق اشتراک‌گذاری آن‌ها موفق به دیدن آن‌ها شوند.

 

برچسب ها: استراتژی تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *