چهار نکته برای شبکه‌سازی قدرتمند
27 دسامبر, 2014
رهبران گذشته چه درس‌هایی برای امروز به ما می‌دهند؟
28 دسامبر, 2014
نمایش همه

نشستی با دکتر ولی پور در مورد آژانس های تبلیغاتی

جناب آقای دکتر ولی پور پس از قبولی در رشتۀ مهندسی کامپیوتر و به دنبال آن کسب چند مقام بین المللی در حوزۀ برنامه نویسی و رباتیک، به دنبال علاقۀ شخصی خود یعنی حوزۀ مدیریت رفتند. ایشان دورۀ MBA خود را در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گذراندند و سپس وارد مقطع دکتری در همان دانشگاه گردیدند. منابع انسانی، توسعه سازمان، بازاریابی، کارآفرینی و فناوری اطلاعات جزو گرایش های دانشگاهی، مطالعاتی و تدریسی ایشان می باشد.

در حوزۀ کاری نیز ایشان با داشتن چند وب سایت درآمدزا و یک شرکت در حوزۀ آموزش های نوین مدارس جزو افراد کار آفرین در حوزۀ start-up ها می باشند. فعالیت تبلیغاتی ایشان نیز در حدود 3 سال همکاری با کانون ایران نوین به عنوان بزرگترین آژانس تبلیغاتی ایران ابتدا به صورت مشاور پاره وقت، سپس در سمت مدیر بازاریابی و مشاوره و هم اکنون به عنوان مشاور مدیرعامل هولدینگ ایران نوین رقم خورده است.

1) آقای دکتر ولی پور، چه تعریفی از یک آژانس تبلیغاتی می توان ارائه کرد و عمده فعالیت های یک آژانس تبلیغاتی چیست؟

اگه بخوام خیلی ساده بگم، آژانس تبلیغاتی در واقع یک دپارتمان از شرکت خود مشتریه که وظیفۀ اصلیش ترجمۀ اهداف استراتژیک و بازاریابی شرکت به زبان قابل فهم توسط مشتریان است. عمدۀ فعالیتهای یک آژانس هم تطبیق استراتژی تبلیغات با استراتژی های کلان شرکت (مخصوصا استراتژی های بازاریابی)، ایجاد پیام های خلاق و متمایز و انتخاب بهینۀ رسانه های موجود می باشد.

2) به نظر میرسد امروز آژانس های برندینگ و آژانس های تبلیغاتی در حال رقابت با هم هستند، تفاوت این دو نوع آژانس در چیست؟

در حقیقت این یک خطای رایج در کشور ماست که فکر می کنیم آژانس ها یا تبلیغاتی هستند یا برندینگ! اصولا فلسفۀ وجودی آژانس های تبلیغاتی تقویت برند می باشد که این مهم می تواند در فاز های معرفی برند، افزایش فروش محصولات/خدمات مربوط به برند، تقویت جایگاه برند، تثبیت جایگاه برند و غیره محقق گردد

3) چه نیروها و مهارت هایی در یک آژانس تبلیغاتی موفق نیاز است؟ یک آژانس تبلیغاتی معتبر چه دپارتمان‌ها و بخش هایی باید داشته باشد؟

عمدتا هستۀ اصلی شروع به کار آژانس های تبلیغاتی ایرانی با یک تیم هنری خلاق بوده، در حالی که با توجه به تغییرات بازار و رفتار مصرف کنندگان از یک طرف و شدیدتر شدن رقابت از طرف دیگه، نیاز به علم روز مدیریت کاملا خودش رو به بازار تبلیغات دیکته کرده. پس می تونیم بگیم تو شرایط امروز، فاکتور علم در کنار فاکتور هنر جزو باید ها محسوب میشه و صرفا یک تبلیغ زیبا نمی تونه منجر به تحقق اهداف مشتری بشه همونطوری که یک کار کاملا علمی ولی خشک و بی روح و عاری از خلاقیت هم نمی تونه مسئلۀ مشتری رو حل کنه.

اجزای یک آژانس فول سرویس می تونه شامل این موارد باشه:

دپارتمان علمی: اشراف به بازاریابی، تبلیغات، تحقیقات بازار و تجربه مرتبط صنعت
دپارتمان هنری : شامل ایده پردازی، گرافیک و تولید
دپارتمان رسانه : شامل رسانه های ATL و BTL
دپارتمان مالی: به عنوان پاشنۀ آشیل شرکت های تبلیغاتی

DSC_9190
4) مهمترین فاکتوری که در موفقیت یک آژانس تبلیغاتی تاثیر دارد چیست؟

داشتن نگاه بلند مدت به مشتری، حفظ کیفیت خدمات و پیش بینی روندهای آتی بازار ( این موراد رو من به شخصه توی موفقیت کانون ایران نوین به عنوان یک شرکت مورد پذیرش برندهای مختلف بازار به صورت محسوس درک کردم)

5) یک آژانس تبلیغاتی در گام اول باید به فکر تبلیغات و بازاریابی خدمات خودش باشد، آژانس تبلیغاتی چه راهکارهایی برای تبلیغات و بازاریابی خودش می تواند به کار ببرد؟

به نظر من کانون تبلیغاتی نیازی به تبلیغ نداره و نمونه کارها و مشتریانش به عنوان تبلیغ اصلیش توی بازار هستند.

6) تبلیغات کارکردهای مختلفی دارد ولی اگر به تاثیر تبلیغات در افزایش فروش بپردازیم، شما تا چه اندازه آن را موثر می دانید؟ آیا میتوان عدد مشخصی برای تاثیر تبلیغات در افزایش فروش ارائه داد؟

بسیار بسیار زیاد البته به شرط اجرای تبلیغات هدفمند. با توجه به اینکه فروش به عوامل زیادی غیر از تبلیغات وابسته است، نمیشه به طور دقیق حتی برای یک صنعت خاص فرمول مشخصی رو عنوان کرد ولی من خودم رشدهای چند صد درصدی رو برای تعدادی از مشتریان کانون مشاهده کردم که ورای تصورات و تخمین های صورت گرفته بوده است.

7) با توجه به سابقه ای که در حوزه تبلیغات دارید، فضای کلی حاکم بر تبلیغاتی که در حال حاضر از آژانس های مختلف می بینیم را چطور ارزیابی می کنید؟

برآیند فعالیت ها به سمت بهبود و کاملا امیدوار کننده است. اگر کمی اخلاق حرفه ای هم بیشتر رعایت بشه قطعا صنف تبلیغات ایران می تونه خودش رو به استانداردهای بین المللی نزدیک کنه. با توجه به اینکه ما مشتریان خارجی متعددی رو سرویس دهی می کنیم، بازخوردی که از اون ها می گیریم نشون میده که تبلیغات توی ایران تفاوت چندان معنا داری با کشورهای پیشرفته نداره و قسمت عمدۀ تفاوتی که توی تبلیغات ایرانی و خارجی مشاهده میشه مربوط به قوانین مکتوب و نانوشته ای میشه که حقیقتا از کنترل آژانس های تبلیغاتی خارجه!

8) رسانه ها را می توان مهمترین ابزارهای آژانس های تبلیغاتی دانست، در کشور ما کدام رسانه نفوذ و تاثیر بیشتری در بین مخاطبان دارند؟

رسانه ابزار پیاده سازی ایده به حساب میاد و تاثیر بسیار زیادی روی موفقیت کمپین های تبلیغاتی داره، این یکی از مهمترین دلایلی است که شرکت های تبلیغاتی فول سرویس به سمت در اختیار گرفتن رسانه ها برای خودشون حرکت می کنند تا بتونن کنترل کاملی بر فرآیند پیاده سازی کمپین داشته باشند.

با توجه به اینکه توی کانون به صورت فصلی اثربخشی رسانه های مختلف اندازه گیری میشه تا بتونیم بهترین ترکیب رسانه رو به مشتریانمون پیشنهاد بدیم آخرین خروجی واحد تحقیقات بازار ما در خصوص اولویت اثربخشی رسانه های اصلی به این شکل بوده:

تلویزیون
تبلیغات محیطی
اینترنت
تبلیغات چاپی
رادیو

10) در نهایت چه توصیه ای به کسانی که قصد راه اندازی آژانس های تبلیغاتی دارند می‌کنید؟

فقط به شرط داشتن تمایز بازار تبلیغات رو انتخاب کنید!

 

آقای ولی پور از شما ممنونیم و امیدواریم که شاهد موفقیت های روزافزون شما و همکارانتان باشیم.

برچسب ها: آژانس تبلیغاتی, تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *