ده فاکتوری که تعیین کننده یک شخصیت خوب فروش – بخش سوم و پایانی

ویدئو
نقش حیاتی که ویدئو در موفقیت کمپین‌های بازاریابی شما بازی می‌کند
20 فوریه, 2017
اسکار
طرفداران دونالد ترامپ چگونه با یک کمپین اجتماعی به جنگ با اسکار رفتند؟
27 فوریه, 2017
نمایش همه

ده فاکتوری که تعیین کننده یک شخصیت خوب فروش – بخش سوم و پایانی

فروش

در مطلبی که دو روز قبل برای شما منتشر کردم، در مورد شخصیت یک فروشنده خوب برای موفقیت در عرصه فروش گفتم و برخی از ویژگی های تعیین کننده و اثرگذار آن را برشمردم، در این مطلب بقیه این فاکتورها را بررسی می کنیم:

 

7- انعطاف پذیر (سازگار) – وقفه های لحظه آخری در امر فروش موضوعی بسیار عادی تلقی می شوند. مثلا یک مشتری که به شدت انتظار می‌رود تا چند لحظه دیگر یک چک را برای نهایی شدن خرید به شما تسلیم کند، ممکن است در لحظه آخر نظر خود را تغییر داده و اعداد و ارقام فروش شما را به طور کلی بر هم بزند یا فروشنده‌ای که در شرف ثبت سفارش خود بوده سفارش خود را در حالتی در می‌آورد که نهایی نشده و برای پیشرفت کار نیاز به توجه و رسیدگی بیشتر توسط بازاریاب یا فروشنده مربوطه دارد.

در تمامی این موارد، یک فروشنده موفق نیاز دارد که به شدت انعطاف پذیر باشد. هدف وی ممکن است بطور کاملا ناگهانی دور از دسترس به نظر برسد، بنابراین وی باید از همان نقطه دوباره شروع کرده و برای هدف بعدی دورخیز کند یا اینکه به دفتر و شرکت خودش مراجعه کند و با رها کردن مشتری کلاً اقدام به بازبینی و ایجاد تغییر در برنامه و طرح فروش خودش بکند. یک شخصیت خوب فروش اصلا اجازه نمی‌دهد چنین موارد و مسائلی وی را از دست یابی به اهداف فروش خودش باز دارد، بلکه رفتاری انعطاف پذیر داشته و خودش را با شرایط و موقعیت بطور کامل وفق می دهد.

 

8- مشتاق – اگر شور و شوقی نسبت به فروش نداشته باشید، مطمئناً به موفقیت‌های آنچنانی هم دست پیدا نخواهید کرد. البته این موضوع لزوماً برای یک فرد فروشنده خوب و قوی اصلاً صادق نیست، چرا که فردی با چنین شخصیتی عموماً کارها و برنامه‌های خودش را به ساعات پایانی موکول نمی‌کند و این بهترین رویکرد و سیاست برای انجام دادن کارها در سطحی بالاتر از انتظار می‌باشد.

 

فروش

 

9- متقاعد کننده – اگر در حوزه بازاریابی و فروش فعالیت داشته باشید، شما عموماً در دو زمان مختلف نیاز به قدرت و مهارت اقناع‌کننده بودن دارید. یکی از این موارد زمانی است که باید مشتری را قانع کنید تا محصول خاصی را خریداری کند. نوبت دیگر هم زمانی است که در صورت محقق نشدن فروش نیاز به توجیح و اقناع رئیس یا سرپرست در مورد این عدم موفقیت دارید. به من باور و اعتماد داشته باشید، که هیچ یک از این شرایط ساده نیست و در هر دو مورد شدیداً نیاز به قدرت اقناع خواهید داشت. از این رو این ویژگی یکی از خصوصیات لازم و ضروری برای داشتن یک شخصیت فروشنده میؤباشد. (فراموش نکنید که همواره در اقناع مشتریان نسبت به مدیر و سرپرست خود باید مهارت بسیار بیشتر و بهتری داشته باشید، در غیر اینصورت با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید بود)

 

10- حسابگر – یک فروشنده خوب ذاتا فردی حسابگر است. اگر قرار بر این باشد که همواره با فشارهای زیادی روبرو شوید، پس باید آنقدر حسابگر باشید که به خوبی بدانید در چه زمان‌هایی باید به تمدد اعصاب بپردازید. اغلب افراد فعال در حوزه فروش، فروش را بگونه‌ای پیش بین می‌کنند که گاهی اوقات بسیار آرام هستند، در حالیکه برخی اوقات دیگر ممکن است بسیار عصبی و همراه با اضطراب باشند. این افراد از روی تجربه به خوبی می‌دانند که در چه زمان‌هایی به اهداف تعیین شده برای فروش خود دست پیدا می‌کنند یا در چه زمان‌هایی نباید تنشی حاصل از فروش برای خود ایجاد کنند. داشتن چنین رفتار حسابگرانه‌ای در حوزه فروش اغلب مورد تائید و تشویق قرار می‌گیرد و به این معنا است که فرد در زمان تعیین اهداف ناشی از فروش خود هم باید رفتاری حسابگرانه داشته باشد. هر قدر این حسابگری بهتر انجام شود، نتایج حاصل شده نیز بهتر خواهد بود.

 

از این رو در مجموع می توان گفت که فاکتورهای مختلفی هستند که شخصیت یک فروشنده را شکل می‌دهند. هر صنعتی در بازار نیاز متفاوتی از لحاظ دانش و نحوه معرفی محصول و خدمت به مشتری دارد، مثلا در صنعتی مثل هتل داری که همواره با مهمان و … سر و کار دارد این نیازها بسیار متفاوت از صنعتی است که ارتباط مستقیم با کالاهای تند مصرف دارند؛ اما خصوصیات اصلی و پایه یک شخصیت مناسب برای فروشندگی در تمام این بخش‌ها و صنایع یکسان است.

برچسب ها: خصوصیت یک فروشنده موفق, شخصیت فروشنده, فروشنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *