درس هایی از چالش سطل آب یخ برای بازاریابی
25 آگوست, 2014
۱۰ درسی که باید از بازاریابی استیوجابز آموخت / قسمت اول
26 آگوست, 2014
نمایش همه

درک بهتر مشتری / جایگاه بهتر برند

بازاریابی از مشتریان اغاز و به آن ها ختم می شود. توسعه و ایجاد جایگاه برند نیز اینچنین است. نحوه برندینگ نیز باید از مشتری شروع و به آن ختم شود.

سن، جنسیت، منطقه جغرافیایی، میزان درآمد، میزان تحصیلات، تعداد فرزندان و … مثال هایی از ویژگی های دموگرافیک برای تعریف مشتری هدف هستند. این ها حقایقی اند که برای توصیف مخاطب از آن ها استفاده می کنیم.

برندینگ

قبل از طراحی جایگاه برند، باید تصمیم بگیرید که کدام اطلاعات دموگرافیک بهترین معیار برای نمایش مخاطب هدف است. قبل از اینکه برند را در قلب مخاطب تان جایگذاری کنید، باید به خوبی او را بشناسید.

برای مثال تصور کنید که قرار است زنانی در بازه سنی 18 تا 45 سال سن را مورد هدف قرار دهید. شروع خوبی است ولی هدرقدر بتوانید دقیق تر شوید، ارتباط معنادار تری با مخاطب تان برقرار خواهید کرد.
کدام بازه از این سن مشتریانی بهتری برای شما هستند؟ آیا این زن ها ازدواج کرده اند؟ بچه دارند؟ و میزان درآمدشان چقدر است؟ آیا در مرکز شهر زندگی می کنند یا در حومه آن هستند؟ سطح تحصلات شان چقدر است؟

هر قدر اطلاعات دموگرافیک بیشتری قادر باشید اضافه کنید، جایگاه قدرتمندتری خواهید یافت. هر قدر دقیق تر بتوانید مخاطب خود را تشریح کنید، جایگاه مشخص تری در ذهن آن پیدا خواهید کرد و در نهایت تجربه بهتری از برند در شما ایجاد خواهد شد.

روانشناسان نیز در این زمینه می توانند به شما کمک کنند تا ابعاد پنهان تری از مخاطبان خود را کشف کنید. مسئله ای که برای خود موضوعی جداگانه است.

یکی از مثال های جالبی که برای این موضوع می توانم مطرح کنم، خانم خوش ذوقی است که به نظر می رسد مفاهیم مربوط به مشتری هدف برند را به خوبی می شناسد. او یک مجموعه سالن های آرایشی زنجیره ای را مدیریت می کند که مخاطبش زنان محلیِ شاغل با درآمد بالایی هستند که موهای فرفری دارند.

مطمئنا دانستن این موضوع برای ساخت یک برند بزرگ کافی نیست ولی از ملزومات است. این شناخت، نحوه ارتباط با مشتری را شکل می دهد.

برچسب ها: ارتباط با مشتری, برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *