همایش جهانی بازاریابی
4A’s TRANSFORMATION رویدادی بزرگ برای رهبران صنعت بازاریابی
19 نوامبر, 2014
ترفندهای بازاریابی برای مشاورین مسکن
20 نوامبر, 2014
نمایش همه

تکنیک‌هایی برای خلاقیت گروهی

به طور کلی بازاریابی عبارت‌ است از خلاقیت ، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای بازاریابی خلاق وجود دارد، در این مقاله به بررسی و تشریح دو نمونه از این تکنیک‌ها می‌پردازیم.

تکنیک شش کلاه تفکر:

little-hat-men-right1

تکنیک شش کلاه تفکر در سال 1985 توسط ادوارد دوبونو مطرح شد. تکنیک شش کلاه تفکر به ما کمک خواهد کرد تا راه‌حل‌های خلاقانه را برای مشکلات بازاریابی ارائه بدهیم. این تکنیک برای تفکر گروهی طراحی شده است و هدف آن ایجاد تفکر منظم گروهی و پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه است.

در این تکنیک رنگ‌ها نشان‌دهنده‌ی یک نوع طرز تفکر هستند. هر فردی یک بار کلاه‌های مختلف را بر سرش می‌گذارد و طرز تفکر و نگرشش را تغییر می‌دهد با این هدف‌که افراد تک‌بعدی فکر نکنند و طرز فکرشان را وسعت دهند.

 

کلاه سبز:

کلاه سبز برای تفکر خلاق، پیدا کردن ایده‌های جدید، جایگزین‌ها و نوآوری‌ها است. استفاده‌های اصلی از کلاه سبز:

1)     بررسی وضعیت ایده‌ها، مفاهیم، پیشنهادات و فرصت‌ها.

2)     جلو بردن طرح‌ها و پیشنهادات از هر نوعی که باشند.

3)     در نظر گرفتن گزینه‌ها و جایگزین‌های بیشتر، کلاه سبز به دنبال گسترش طیف وسیعی از گزینه‌ها و ایده‌ها همراه با جزئیات آن‌ها است. کلاه زرد و سیاه برای ارزیابی این گزینه‌ها استفاده می‌شود.

4)     از تکنیک‌های تفکر جانبی به منظور تولید برخی از اید‌ه‌های جدید استفاده می‌شود.

 

sixhats-1

کلاه آبی

کلاه یک نمای کلی از تفکر جمع است. این کلاه نکات زیر را پوشش می‌دهد:

هم‌اکنون تفکرات ما در کجا قرار دارد؟

کار بعدی ما در تفکرات‌مان چیست؟

ایجاد یک برنامه و دستورکار برای تفکرات‌مان.

آن‌چه که تاکنون در تفکرات به دست آورده‌ایم.

 

کلاه سفید:

کلاه سفید به معنی اطلاعات خنثی است، تفکر کلاه سفید بر اطلاعات موجود تمرکز می‌کند. سه پرسش کلیدی وجود دارد:

1)     چه اطلاعاتی داریم؟

2)     چه اطلاعاتی را نیاز داریم؟

3)     چگونه می‌توانیم اطلاعاتی را که نیاز داریم دریافت کنیم؟

 

کلاه قرمز:

کلاه قرمز برای بیان احساسات، عواطف و شهود است. برخلاف کلاه سفید، کلاه قرمز به حقایق علاقه‌مند نیست بلکه تنها براساس احساسات عمل می‌کند. کلاه قرمز اجازه می‌دهد تا متفکر بدون هیچ‌گونه توجیهی تفکرات خود را بیان کند.

 

کلاه سیاه:

کلاه سیاه معمولا بیشتر از بقیه‌ی کلاه‌ها استفاده می‌شود. این کلاه ما را از انجام کارهای اشتباه منع می‌کند. به طور کلی کلاه سیاه با حقیقت، واقعیت و تفکر انتقادی به موضوع نگاه می‌کند. پرسش‌های کلیدی عبارتند از:

آیا این کار درست است؟ آیا آن متناسب است؟ آیا آن کار خواهد کرد؟ خطرات و مشکلات چیست؟

 

کلاه زرد:

به طور کلی کلاه زرد خوش‌بینانه است و به آینده مثبت توجه دارد. پرسش‌های کلیدی در این زمینه عبارتند از:

منافع آن چیست؟ چرا آن باید کارکند؟

 

تکنیک چراغ راهنما: ابزاری برای بازاریابی خلاق

 

traffic-lights-sign

تکنیک چراغ راهنما همانند سایر ابزارها و تکنیک‌های بازاریابی یک روش ساده و موثر است. این تکنیک درست مانند چراغ راهنما درای سه چراغ قرمز، سبز و زرد است.چراغ قرمز به معنی توقف است و ادامه‌ی فعالیت‌ها را منع می‌کند، چراغ زرد به این معنی است که با احتیاط ادامه دهید، اما برخی بهبودها را انجام دهید و چراغ سبز به معنی برو است و اجازه‌ی ادامه‌ی فعالیت ها را می‌دهد.

 

مدیران بازاریابی، فروش، امور مالی و سایر افراد را در یک اتاق جمع کنید، زمانی که چراغ سبز است افراد اجازه دارند هر ایده‌ای که به ذهن‌شان می‌رسد را بیان کنند. هنگامی که چراغ زرد شد مرحله‌ی ارزیابی ایده‌ها شروع می‌شود و در این قسمت نباید هر ایده‌ای پذیرفته شود می‌توان با احتیاط ایده‌ها را بهبود داد و زمانی که چراغ قرمز شد هر ایده‌ای پذیرفته نمی‌شود و تعداد بسیار کمی از ایده‌ها پذیرفته می‌شوند.

 

چراغ‌های ترافیکی در بسیاری از کشورها یک روش معمول برای کنترل ترافیک هستند، تکنیک چراغ راهنمای بازاریابی نیز مانند آن برای ایجاد تفکر گروهی و منظم است و یک بستر مشترک برای تصمیم‌گیری‌ها دارد.

این تکنیک در هر مرحله از فرآیند بازاریابی می‌تواند انجام شود. بنابراین شما می‌توانید آن را در شروع یک کمپین بازاریابی و یا در پایان یک برنامه بازاریابی برای بررسی و یا کنترل فعالیت‌های بازاریابی خود انجام دهید.

از مزایای این تکنیک برای برای مدیران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این روش یک رویکرد بازاریابی خلاق را تشویق می‌کند، نحوه‌ی استفاده از چراغ راهنما بسیار ساده است، چراغ راهنما سریعا یاد گرفته می‌شود. چراغ راهنما ما را به سمت تصمیم‌گیری و تفکر گروهی منظم تشویق می‌کند.

برچسب ها: خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *