۱۲ نکته برای ایجاد روابط آنلاین معنی‌دار در کسب‌وکار
18 ژانویه, 2015
از 4p تا 4c بازاریابی
19 ژانویه, 2015
نمایش همه

جای خالی خلاقیت در تیزرهای فیلم های ایرانی

این روزها کم‌کم به‌روزهای جشنواره‌ای نزدیک می‌شویم جشنواره‌های دهه فجر که برای اهالی هنر روزهای مهمی است و همه آن‌ها بهترین آثار خود را آماده کرده‌اند تا در مسابقات شرکت کنند.

اما شاید جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد هنری بهمن‌ماه باشد که بسیاری از بلیت‌های آن از چندین روز قبل پیش‌فروش می‌شود و بسیاری از فیلم‌ها اولین اکرانشان را در جشنواره فجر انجام می‌دهند.

به همین بهانه مناسب دیدم نگاهی کوتاه به تیزرهای فیلم‌های در حال اکران این روزها بیندازیم

فیلم‌هایی که آن‌ها را انتخاب کردم همگی در ژانر جدی هستند و فیلم‌های کمدی را انتخاب نکردم.

آنچه از دیدن تیزرهای تبلیغاتی این فیلم‌ها به ذهن می‌آید عدم نوآوری در ساخت آن‌هاست. همه این تیزرها را گویا یک فرد ساخته و یک‌روند را دنبال می‌کنند. این تیزرها همگی با یک دیالوگ از یکی از بازیگران اصلی شروع می‌شوند و سپس با یک‌روند آرام صحنه‌هایی از فیلم نشان داده می‌شود که معمولا نقاط اوج فیلم هستند سپس یک‌به‌یک بازیگران فیلم توسط یک گوینده معرفی می‌شوند و سپس جوایز و نامزدی‌های فیلم شمرده می‌شود و درنهایت نام کارگردان و تهیه‌کننده ذکر می‌شود. این روند تقریبا در همه این تیزرها تکرار می‌شود

از بین این تیزرها تیزر فیلم چند مترمکعب عشق بهتر از همه است و اوج و فرود فیلم را به‌خوبی نشان داده است.

هرچند تیزر یک فیلم شدیدا تاثیر گرفته از خود فیلم است ولی انتخاب صحنه‌های مناسب برای قرار دادن در یک تیزر یک‌دقیقه‌ای که بتواند بیننده را ترغیب به دیدن فیلم بکند اهمیت زیادی دارد. ازنظر من اگر یک صحنه از فیلم به‌طور مجزا به‌اندازه‌ای قوی باشد که  بیننده را فارغ از ماجرای کلی فیلم تحت تاثیر قرار دهد می‌تواند به‌عنوان تیزر استفاده شود بدون آنکه هیچ اشاره‌ای به اسم بازیگران و یا جوایز فیلم شود.

آنچه واضح است اشاره به نام بازیگران یک تکنیک غیرضروری در صنعت تیزر سازی محسوب می‌شود چراکه اغلب مردم نام و چهره بازیگران را می‌شناسند و اصولا ذکر نام آن‌ها هیچ عامل ترغیب‌کننده‌ای به‌حساب نمی‌آید و آنچه مهم است میزان تاثیر گذاری بازی است.

ذکر نام تهیه‌کننده و موسسه پخش‌کننده نیز هیچ عاملی برای ترغیب بیننده نیست و بیشتر تکنیکی تبلیغاتی برای خود موسسه و تهیه‌کننده محسوب می‌شود.

با نگاهی به بهترین تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌های هالیوودی به‌راحتی می‌توان تفاوت آشکار بین فیلم‌های ایرانی و آمریکایی پیدا کرد. تیزر فیلم‌های هالیوودی بیشتر تکیه‌بر خود داستان و ساخت فیلم دارند و در اکثر آن‌ها هیچ اشاره‌ای به نام بازیگران و کارگردان نمی‌شود و معمولا هیچ گوینده‌ای برای تیزر وجود ندارد. اما در تیزرهای ایرانی تمرکز اصلی بر روی بازیگران قرار دارد و گویندگان تا جایی که می‌توانند نام بازیگران را به‌عنوان نقطه قوت فیلم جلوه می‌دهند و گاهی چنان کلیشه‌ای کار می‌کنند که فیلم‌های دهه شصت و هفتاد را در ذهن تداعی می‌کنند.

تیزرهای زیر رابینید و آن‌ها را از خوب تا بد رده‌بندی کنید و علت رده‌بندی خود را نیز برایمان بنویسید.
بهترین تیزر ایرانی که تاکنون دیده‌اید مربوط به کدام فیلم است؟

بهترین تیزر خارجی مربوط به کدام فیلم است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *