8 سوالی که به هنگام جمع‌آوری داده‌های مشتری باید از خود بپرسید

نمونه‌هایی از تبلیغات خلاق در ورزش
9 فوریه, 2015
پیش‌بینی‌های بازاریابی برای سال آینده
10 فوریه, 2015
نمایش همه

8 سوالی که به هنگام جمع‌آوری داده‌های مشتری باید از خود بپرسید

هنگامی که مشتریان اطلاعات شخصی خود را به شما ارائه می‌کنند، انتظار دارند که آن‌ها فاش نشده و مورد سوءاستفاده (تصادفی یا عمدی) قرار نگیرند. هم‌چنین شما نباید اسپم باشید و یا اطلاعات آن‌ها را در معرض حمله سایبری قرار دهید. جمع‌آوری داده‌های مشتری و حریم خصوصی مرتبط با آن کار بسیار سختی است و اما اگر به درستی انجام شود مطمئنا منجر به شادی مشتری و سودمندی بیشتر خواهد شد. جمع‌آوری داده‌های مشتری کار بسیار حساسی است که صاحبان کسب‌وکار باید در انجام آن بسیار دقیق باشند، در زیر 8 سوال ضروری وجود دارد که قبل از جمع‌آوری داده‌های مشتری باید آن‌ها را از خود بپرسید:

 

20141223231840-question-questionmark

 

آیا من واقعا نیاز دارم تا داده‌های بسیاری را از مشتریانم جمع‌آوری کنم؟
بدون مشتری شما کسب‌وکاری نخواهید داشت. دانستن این‌که آن‌ها چه کسانی هستند و چه می‌خواهند می‌تواند در بازاریابی موثرتر، افزایش وفاداری به برند و فروش بیشتر موثر باشد. جف تانر استاد بازاریابی دانشگاه بیلور می‌گوید: جمع‌آوری داده‌های مشتری به شما کمک می‌کند که هر مشتری را به صورت جداگانه بشناسید و با او به روش خاصی رفتار کنید. جمع‌آوری اطلاعات مشتریان شما را توانمند خواهد ساخت تا ارزش بهتری به مشتریان ارائه کنید.

چه نوع اطلاعات شخصی را باید جمع‌آوری کنم و چرا؟
با اصول اولیه شروع کنید، مانند نام مشتری، آدرس پستی و آدرس ایمیل. این کار به شما اجازه می‌دهد تا ارتباطات خود را با مشتریان‌تان شخصی‌سازی کنید. دیگر داده‌ها برای جمع‌آوری تصاویر کلی دموگرافیکی هستند مانند سن، حرفه و جنس.
جف تانر می‌گوید برای توسعه اعتماد مشتریان به شما بهتر است که داده‌هایی در مورد جزئیات مانند شخصیت، ارزش‌ها و شیوه زندگی افراد هم جمع‌آوری کنید.

چه نوع داده‌های تراکنشی باید جمع‌آوری شود و چرا؟
ثبت و تجزیه و تحلیل تاریخ تراکنش‌های هر مشتری-چیزی که آن‌ها خرید می‌کنند، چه وقت و چگونه- به شما کمک خواهد کرد تا محصولات و خدمات خود را در آینده به آن‌ها ارائه کنید. شرکت‌هایی مانند آمازون، Zappos و برخی از شرکت‌های بازاریابی قدرتمند همواره از تجزیه و تحلیل سبد خرید بسیار استفاده می‌کنند.

بهترین راه برای جمع‌آوری داده‌های مشتری چیست؟
جف تانر می‌گوید: شما می‌توانید داده‌های مشتری را در هر زمان جمع‌آوری کنید و شروع به برقراری ارتباط با مشتریان بکنید، از طریق گوشی و یا چت آنلاین، نظرسنجی آنلاین و یا مسابقه. این مهم است که توجه داشته باشید که قانون can-spam سال 2003 تهیه آدرس ایمیل از منابع آنلاین خاص از جمله وبلاگ‌ها، اتاق‌های چت اینترنتی را بدون اجازه کاربران سایت و صاحبان آن‌ها را ممنوع کرده است.

چگونه باید داده‌ها را ذخیره و سازماندهی کنم؟
جف تانر می‌گوید: هنگامی که شما داده‌های مشتری را بدست آوردید، جمع‌آوری آن‌ها در یک صفحه اکسل راه‌حل خوبی نیست. شما باید از راه‌حلی استفاده کنید که مقرون به صرفه باشد و استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را راه‌حل بسیار مناسبی می‌داند.

چگونه می‌توانم به بهترین شکل از داده‌ها و اطلاعات مشتریانم محافظت کنم؟
رمزگذاری داده‌های مشتریان اولین گام در حفظ اطلاعات آن‌ها است، شامل آدرس ایمیل، شماره کارت اعتباری، لاگین رسانه‌های اجتماعی و هر داده‌ی دیگری که حفظ آن ضروری باشد. بهترین شیوه‌های رمزگذاری داده‌ها از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و شما می‌توانید از یک متخصص امنیت داده‌ها برای کار بر روی داده‌های تان کمک بگیرید.
اگر شما گروهی را برای جمع‌آوری و ذخیره داده‌های مشتری استخدام می‌کنید، مطمئن شوید که آن‌ها از بالاترین استانداردهای رمزگذاری استفاده می‌کنند.

بهترین راه برای بهره‌بردن از داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌ام چیست؟
داده‌های مشتریان به شما کمک می‌کند تا تصویر روشنی از مشتریان هدف خود داشته باشید و بدانید که چگونه به بهترین شیوه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. هنگامی‌که شما مشتریان ایده‌آل خود را بهتر بشناسید و واقعا نیازهای آن‌ها را درک کنید، شما بهتر می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید و فروش خود را افزایش دهید.

برخی از اشتباهات رایج که باید از آن‌ها دوری کنم چیست؟
بدترین اشتباهات شاید خواستن اطلاعات بیش از حد و خسته‌کننده از مشتریان و یا استفاده نکردن از داده‌ها به صورت درست و ساختن فرضیات باشد.

برچسب ها: داده‌های مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *