5 استراتژی برای استفاده از اسلایدشیر در بازاریابی
12 فوریه, 2015
5 راه برای ایجاد فرهنگ خوب برای یک شرکت
13 فوریه, 2015
نمایش همه

تولید یا خدمات، کدام یک را مناسب می دانید؟

این نوشته ماجرای یک مسئله واقعی است که در کشور هندوستان اتفاق افتاده و از شما می خواهیم در مقام یک مشاور کسب و کار  و بازاریابی تحلیل خود را از وضعیت تشریح شده در قسمت نظرات بنویسید.

راکاش این روزها به شدت خوشحاله چون به اخیرا از یک سفر کاری از ژاپن برگشته و تونسته یک قرارداد همکاری با یک شرکت بزرگ ژاپنی به امضا برسونه.

راکاش فرزند یک سرمایه دار بزرگ هست که چند هتل در مرکز شهر دهلی نو داره  ولی پدرش شش ماه پیش به طور ناگهانی فوت کرد و راکاش که مشغول گذراندن دوره مهندسی خودش در آمریکا بود مجبور شد به هند برگرده و خودش رو در وضعیت سختی دید. هتل های پدرش به علت های مختلفی از جمله ترک کارکنان با تجربه دچار رکود شده بودند و همه چیز با مرگ پدرش در حال نابود شدن بود. راکاش هم که به مسائل فنی و مهندسی علاقه داره هیچ انگیزه ای برای ادامه مدیریت هتل های پدرش در خودش نمی دید.

با این حال پس از گذشت شش ماه سخت راکاش از اینکه تونسته قرارداد شراکت با شرکت میتسوتای ژاپن رو امضا کنه به شدت خوشحاله. این شرکت یک شرکت معروف ژاپنی هست که در کار تولید دو محصول ماشین ظرف شویی و مایکروفر هست و تونسته در طول 10 سال محصولاتی با کیفیت و تکنولوژی بالا رو تولید کنه که در بازار ژاپن و آمریکا با موفقیت بسیار زیادی مواجه شده اند. این شرکت قول داده که کلیه قطعات لازم برای مونتاژ 1000 محصول اولیه را تا زمان راه اندازی نهایی کارخانه در هندوستان تامین بکنه و پس از راه اندازی نیز تکنولوژی و دانش مورد نیاز رو در اختیار کارخانه قرار بده. بر اساس بررسی یک موسسه تحقیقات بازار هم راکاش اینگونه متوجه شده که جمعیتی حدود 300 میلیونی در هند در کلاس متوسط درآمدی هستند و درآمد این جمعیت رو به افزایش هست و گرایش های مصرف گرایانه هم در این قشر دیده میشه.

اما یکی از دوستان راکاش که دارای مدرک MBA از دانشگاه دهلی هست کمی با احتیاط به این قضیه نگاه می کنه و معتقده که این شراکت به نفع راکاش نخواهد بود. اون معتقده که این دو محصول به هیچ وجه با شرایط زندگی هندی ها سازگار نیست چرا که هندی ها بیشتر غذاهای سرخ کردنی و تند مصرف می کنند که نمیشه با مایکروفر پخت بشه و ظرف شویی های برقی هم توانایی شست و شوی تمیز ظروف مورد استفاده در پخت این نوع غذاها رو نداره. دوست راکاش به شدت به این قضیه معتقده که مشتری ها محصول نمی خرند بلکه راه حل ها رو می خرند، این نظر دوست راکاش، اون رو با دو دلی مواجه کرده ولی راکاش معتقده که مردم هند به زودی به سمت زندگی غربی روی خواهند آورد و استفاده از این نوع محصولات هم به زودی رواج پیدا خواهد کرد.

سوالات زیر در اینجا مطرح است

چه پیشنهادی به راکاش در  ادامه کار هتل داری یا شروع همکاری با شرکت ژاپنی دارید؟

در وضعیت موجود چه راهکاری برای ایجاد اطمینان از درست بودن سرمایه گذاری بر روی تولید مایکروفر و ماشین ظرفشویی ارائه می کنید؟

برچسب ها: تولید, خدمات

3 دیدگاه ها

 1. قاسمی تبار گفت:

  نظر راکاش و دوستش هر دو درسته . جامعه های امروزی همگی به سمت مصرف گرایی روی آوردن راکاش می تونه با تغییرات فنی در مایکرو فرها جهت پخت غذای های مخصوص هندی به فروش اونها رو بیاره و همین کار رو برای ماشین های ظرف شویی هم انجام بده و از اونجایی که شرکت ژاپنی یک شرکت بین الملی هستش می تونه قراردادی جهت اقامت تفریحی گردشگری پرسنل اون شرکت برای هتلش ببنده

 2. محسن برجی گفت:

  راکاش باید بررسی کنه که به صورت راهبردی می‌خواد در کدام یک از این حوزه‌ها متمرکز شود.
  در بازار رقابتی امروز، تمرکز کردن اهمیت زیادی دارد.
  با توجه به سابقه کسب و کار خدماتی پدر مرحوم راکاش، به نظر می‌رسد فرصت‌های زیادی در این حوزه برای وی وجود داشته باشد،
  در حالی‌که کار تولید، موضوع جدیدی است که نیاز به مطالعات فراوانی در حوزه‌های مختلف دارد.

  • جنید سرفرازیان گفت:

   راکاش می تونه با دوستش که تحصیلات مدیریتی داره شریک بشه و تشکیل تیمی بده تا کمک بکنن به شناخت بهتر شرکت ژاپنی از خواسته و نیاز بازار هند در بحث تولید لوازم خانگی برای تولید یک محصول جدید متناسب با این نیاز و خواسته و گرایشات آتی با درنظر گرفتن اندازه بازار هند سرمایه گذاری در یک محصول جدید برای شرکت ژاپنی می تونه سرمایه گذاری درستی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *