چگونه توازن عاطفی صحیح با مشتریان برقرار کنیم؟
25 دسامبر, 2014
نمونه‌هایی از پوسترهای تبلیغات خلاق / قسمت پنجم
26 دسامبر, 2014
نمایش همه

توصیه های یک متخصص بازاریابی به هنرمندان

هنرمندان معمولا افرادی لطیف اند و چندان با مباحث بازار و تکنیک های فروش آشنایی ندارند و اصولا درگیر شدن با اینگونه مباحث به روحیه هنری آنان لطمه می زند و اغلب هنرمندان دوست دارند تنها دغدغه آنها خلق آثارشان باشد. با این وجود اندکی صرف وقت برای آشنایی با بعضی تکنیکها و مفاهیم بازاریابی می تواند در فروش و بازاریابی کمک خوبی برای هنرمندان باشد.
1. یک وبلاگ راه اندازی کنید
بهترین ابزار برای هنرمند رسانه ها هستند، هنرمند باید شناخته شود تا کارهایش را برای فروش ارائه کند، هنرمندی که فقط در کارگاه خود مشغول خلق آثار هنری است شانس زیادی برای شناخته شدن ندارد.
یک وبلاگ شخصی بهترین ابزار برای شکاست تا بتوانید درباره خودتان بنویسید، اینکه چه کسی هستید و چرا به خلق آثار هنری دست می زنید، چرا یک سبک خاص را انتخاب کرده اید و اینکه از چه چیزهایی الهام می گیرید، از سبک چه هنرمندان دیگری خوشتان می آید و حتی مسائل روزمره و عقاید غیر هنری خودتان، می تواند سوژه هایی برای نوشتن باشد، وبلاگ وسیله ای است برای اینکه خریداران بالقوه شما را بشناسند و بدانند شما چه کسی هستید. وبلاگ وسیله ای است برای افزایش اعتبار شما. فراموش نکنید که راه اندازی وبلاگ تا حدودی کار زمان بری است و در عرض چند ساعت نمی توان وبلاگ ساخت بنابراین از همین الان برای راه اندازی آن اقدام کنید و با یک طراح حرفه ای مشورت کنید. خودِ وبلاگ یک هنرمند باید یک اثر هنری باشد و یک وبلاگ عادی با قالب تکراری چندان مناسب نیست بنابراین در طراحی وبلاگ تا می توانید سلیقه به خرج دهید و پیش بینی افزونه هایی برای امکان فروش اینترنتی را هم بکنید. اگر کمی فعال باشید می توانید آثارتان را از طریق اینترنت هم بفروشید.
اینستاگرام هم گزینه خوبی برای فعالیت های هنری است، عکس یک ابزار یا رسانه قوی در انتقال زیبایی های هنری است. من هنرمندان زیادی را می شناسم که از طریق اینستاگرام توانسته اند مشتریان خوبی برای آثار خود پیدا کنند. فعالیت در اینستاگرام هم باید به دقت انجام شود و حرفه ای بودن عکس ها مهم اند. عکاسی صنعتی را یاد بگیرید و از تکنیک های آن استفاده کنید.

Informal meeting of NATO Defence MinistersArt Exhibition at the Media centre

2. با رسانه ها ارتباط برقرار کنید
با روزنامه ها و مجلات تخصصی و عمومی ارتباط برقرار کنید، اخبار کارهای هنری خود را برای آنها ارسال کنید، ژورنالیست ها دنبال سوژه برای مصاحبه و نوشتن مقاله هستند پس سعی کنید خودتان پیش قدم شوید و به آنها پیشنهاد مصاحبه دهید. سعی کنید برای مجلات تخصصی هنری مقاله‌هایی بنوسییدو برایشان ارسال کنید تا با اسم خودتان چاپ کنند. این کار را برای وب سایت های هنری نیز می توانید انجام دهید. محتوا این روزها اولین حرف را در حوزه بازاریابی می زند. کمی در مورد بازاریابی محتوایی تحقیق کنید و یاد بگیرید.
3. ارتباطات خود را افزایش دهید
ارتباط حرف اول را در هر کسب وکاری می زند و اصولا هر تکنیکی که در بازاریابی ابداع می شود به نوعی در صدد ایجاد ارتباطات بیشتر و موثرتر است و از طرفی هیچ ارتباطی موثرتر و مفیدتر از ارتباطات دوستانه نیست. بنابراین سعی کنید تا می توانید با افراد بیشتری دوست شوید و در مورد کارهای خودتان به آنها بگویید و نظر آنها را بخواهید. ارتباط با هنرمندان دیگر نیز بسیار مفید خواهد بود. اگر شما مجسمه ساز هستید و بیشتر بر روی مجسمه های آهنی کار می کنید سعید کنید با مجسمه سازهای سایر سبک ها نیز ارتباط برقرار کنید و حتی با نقاش‌ها و خطاط ها و دیگر هنرمندان هم ارتباط برقرار کنید. این نوع ارتباطات درونی بین هنرمندان در ارجاع مشتری بسیار تاثیر گذار است.
ارتباط با مجموعه داران نیز غنیمت بزرگی است که می تواند نصیب یک هنرمند شود، مجموعه داران یا همان کلکسیونرها معمولا از خریداران درجه اول آثار هنری محسوب می شوند و حاضرند قیمت های خوبی برای آثار هنری پرداخت کنند.
اگر نمایشگاه آثار خود را برگزار کرده اید و یا در نمایشگاه گروهی شرکت کرده اید ارزش تک تک مراجعه کنندگان را بدانید، اطلاعات تماسی آنها را دریافت کنید تا بعدها بتوانید با انها ارتباط برقرار کنید، حتی می توانید از آنها درخواست کنید تا شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنند و یا وبلاگ شما را بخوانند از این طریق می توانید ارتباط خود را با آنها حفظ کنید و کم کم آنها را تبدیل به مشتریان دائمی خود بنمایید.

برچسب ها: بازاریابی, بازاریابی هنر, هنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *