بازاریابی اخلاقی
7 اکتبر, 2015
چیپ هیث : نویسنده و سخنران
9 اکتبر, 2015
نمایش همه

تفاوت بین بازاریابی سنتی با بازاریابی اینترنتی

تمامی کسب‌وکارها باید به‌منظور جذب مشتریان استراتژی‌هایی را ر عرصه بازاریابی خود به اجرا بگذارند، تصویری از برند خود ایجاد کرده و به مخاطبین معرفی کنند و در بازار هدف خود از یک مزیت رقابتی نسبت به بقیه برخوردار باشند. ابزارهای بازاریابی شامل طیف وسیعی از رسانه‌های سنتی از قبیل چاپی، بیلبورد و پخش تبلیغات در رسانه‌های نمایشی تا گزینه‌های “های تک” از قبیل گزینه‌های وب محور، اینتراکتیو و استراتژی‌های بازاریابی با ایمیل می‌شود. رویکردی که بهترین نتیجه را برای کسب‌وکار شما به ارمغان می‌آورد، بستگی به بودجه و مخاطب هدف شما دارد.

 

هزینه

یکی از بارزترین تفاوت‌های موجود بین بازاریابی سنتی و بازاریابی اینترنتی شیوه قیمت‌گذاری‌های آنها است. به‌طور سنتی، به‌طور سنتی، تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها مجلات ، بیلبوردهای کنار خیابان و زمان کوتاه و مختصر اختصاص داده ‌شده به تبلیغات در رادیو و تلویزیون هر یک دارای قیمتی هستند که منعکس‌ کننده کیفیت و نوع بازار هدفی است که با آن در ارتباط می‌باشد. برعکس ابزار تبلیغاتی چاپی که برای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از قبیل انواع بروشور، اعلان‌ها، تراکت‌های فروش و کارت‌های ویزیت هر یک دارای قیمتی هستند که این قیمت تابع کیفیت کاغذ، طراحی و چاپ آن است. بسترهای بازاریابی اینترنتی نیز با وجود اینکه انواع متنوع و حتی رایگانی از آنها موجود هستند، هر یک در عمل قیمتی دارند. کمپین‌های بازاریابی اینترنتی و همچنین ارسال خبرنامه، وبلاگ‌های تجاری، صفحات فیسبوک و حتی سایت‌های اینترنتی در ابتدا بدون هزینه و رایگان یا در برخی موارد با هزینه‌ای اندک شروع می‌شوند که باعث می‌شود به‌عنوان جایگزینی ماندگار برای بازاریابی سنتی در نظر گرفته شوند، خصوصاً برای کسب‌وکارهای کوچکی که از بودجه‌های بازاریابی اندکی برخوردار هستند.

 

p31-1024x864

 

فوریت

تکنیک‌های چاپی و نمایشی بازاریابی برای تبدیل ‌شدن از ایده به محصول نهایی و عرضه آن به مخاطب نیاز به زمان قابل توجهی دارند. پیش‌نویسی از آنها باید مورد تائید قرار بگیرد، نسخه آزمایشی از آنها مورد بازبینی قرارگرفته و تغییرات لازم اجرا شود و سپس زمان موردنیاز برای نمایش آنها تعیین ‌شده و نهایی شوند. حتی زمانی که پیام موردنظر آماده و نهایی شد، تمامی محتوا و پیام موردنظر در یک بازه زمانی به دست تمامی مخاطبین هدف موردنظر نمی‌رسد و مثلاً محتوای بازاریابی که از طریق پست باید در اختیار مخاطب قرار بگیرد، برای این منظور نیاز به چندین روز زمان دارد. از طرف دیگر در بازاریابی اینترنتی این موارد همگی بصورت فوری یا آنی انجام می‌پذیرند. در حالیکه شما همچنان نیاز به زمان و تفکر برای طراحی و تولید محتوای مصرفی در این نوع از بازاریابی دارید، اما کمپین بازاریابی تنها یا یک کلیک موس کامپیوتر قابل آغاز شدن می‌باشند.

 

پیگیری

پیگیری کردن فعالیت‌ها در بازاریابی اینترنتی بسیار ساده است. نرم‌افزارهای بازاریابی ایمیلی می‌توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می‌کنند مورد شمارش قرار دهند و در رابطه با فروش‌های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده ‌شده که منجر به خرید شده‌اند را دنبال کنند. اما در تبلیغات سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به‌مراتب سخت‌تر است، مگر اینکه آن بازاریاب مربوطه از گروه‌های کانونی و پرسشنامه‌هایی برای اندازه‌گیری میزان عملکرد هر یک از آنها در ایجاد مشتریان بالقوه استفاده نماید.

 

مخاطب

بازاریابی سنتی ممکن است در دستیابی و رسیدن به جمعیت هدفی که از اینترنت به‌طور مرتبط استفاده نمی‌کنند یا کسب‌وکار خود را از روش‌های اینترنتی اداره نمی‌کنند بسیار موفق‌تر باشند. به‌ عنوان ‌مثال رساندن پیام به یک شهروند میان‌سال که ترجیح می‌دهد اخبار روزانه مصرفی خودش را از طریق روزنامه‌ها به دست بیاورد، از طریق تبلیغات چاپی بسیار ساده‌تر است؛ در حالیکه رساندن پیام به یک بچه جوان که به‌طور مرتب برنامه‌ها و کارتون‌های بعدازظهر را تماشا می‌کند از طریق تبلیغات تلویزیونی بسیار ساده‌تر است. از طرف دیگر دسترسی پیدا کردن به آن دسته از افرادی که سرانگشتان آنها هرگز از محصولات فن‌آوری دور نمی‌ماند، از طریق کمپین بازاریابی اینترنتی و موبایلی بسیار آسان‌تر است، خصوصاً نوجوانان و جوانان متولد سالهای نزدیک به هزاره و بعد از آن.

 

برچسب ها: بازاریابی, مقایسه بازاریابی سنتی و اینترنتی

2 دیدگاه ها

 1. کنکور98 گفت:

  بسیار عالی کامل وجذاب بود
  تفاوت های بازاریابی سنتی و اینترنتی را بطور کامل بیان کردید
  با تشکر

 2. خیلی عالی توضیح داده بودید.

  ما هم کسب و کار سنتی خودمون را به اینترنتی تبدیل کردیم و از طریق اینترنت محصولات و خدمات مان را بازاریابی می کنیم.

  امیدوارم همه کسب و کارها با مدیریت کردن آنلاین کسب و کارشان موفقیت چشمگیری بدست بیاورند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *