کلید موفقیت در بازاریابی ، سنجش دقیق خواسته های مشتری است
28 مارس, 2014
قانون تبلیغات – چهارمین قانون خلق برند
30 مارس, 2014
نمایش همه

تفاوت بازاریابی با فروش

بازاریابی یا فروش کدام مهم تر است؟ در اصطلاح عامه، خیلی اوقات واژه بازاریابی و فروش معادل یک دیگر استفاده می شود اما واقعیت این است که این دو با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله سعی شده به تفاوت بازاریابی و فروش پرداخته و نقش آن ها را در افزایش سود شرکت ها مورد برسی قرار دهیم.

salesmarketing
تعریف بازاریابی از نظر کاتلر
عبارت است از فعالیت انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله
همان طوری که از مفهوم فوق مشخص می شود منشاء و رکن اساسی نظام بازاریابی، نیاز و خواسته های انسان است و هر آنچه خواسته انسان را برآورده می کند کالا می باشد.
بازاریابی یک فرآیند است که هدف آن ارضای نیازها و خواسته بشر می باشد.

فروش
یک تعریف ساده عبارت است فروش فرآیند کمک کردن به مشتری است که آیا این کالا و خدمات
ارزش بیشتری نسبت به مبلغی که درخواست می کنید دارد. در این فرآیند فروشنده سعی می کند با توضیحاتی که در مورد مزایا و کیفیت کالا ارائه می کند.
خیلی اوقات واژه بازاریابی و فروش معادل یکدیگر استفاده می شود اما واقعیت این است که این دو با یکدیگر متفاوت هستند. از نظر کاتلر بازاریابی، فروش نیست بلکه فروش جزء کوچکی از مجموعه عظیم بازریابی است هرچند فروش بخشی از بازاریابی است. فروش از داخل به بیرون می نگرد. این مفهوم از کارخانه شروع می شود، به محصولات و کالاهای موجود شرکت توجه دارد و به دنبالا کسب فروش سود آور است که تبلیغات قابل ملاحظه را می طلبد.

بازاریابی نگاهی از بیرون به درون دارد. بازاریابی قبل از اینکه محصولی تولید شود شروع می شود. در بازاریابی ابتدا به سراغ مشتری می رویم. با تحقیقات بازاریابی نیازها و خواسته های وی را کشف می کنیم و سپس محصولی را ارائه می دهیم که بهتر از محصولات موجود نیازها و خواسته های وی را برآورده می سازد. این مفهوم با یک بازار کاملاً تعریف شده آغاز می شود و روی نیازهای مشتریان تاکید دارد و با تامین رضایت مشتریان سود می آفریند. فعالیت بازاریابی پیش تر از آنکه سازمان کالایی تولید کرده باشد، آغاز می شود. فروش پس از تولید و عرضه کالا پا به میدان می گذارد. لویت در تفاوت بین بازاریابی و فروش می گوید: فروش عبارت است از پیدا کردن مشتری برای محصولاتی که در اختیار دارید و بازاریابی یعنی حصول اطمینان از اینکه شما اقلام مورد نیاز مشتری را در اختیار دارید

در نتیجه بازاریابی توجه به نیاز مشتری قبل از تولید و عرضه است و فروش نقش مهمی در افزایش سود و رضایتمندی مشتریان دارد. خریداران با وجود کالاهای متنوع ترجیح می دهند کالایی را خریداری نمایند که خواسته آنان را کاملاً برآورده سازد، هدف بازاریابی نیز افزایش سود می باشد ولی راه رسیدن به فروش بیشتر تمرکز روی خواسته های مصرف کنندگان می باشد و تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا باید کالایی را تولید و عرضه نمایند که مزیت رقابتی نسبت به رقبا دارد و خواسته های مشتریان را پوشش می دهد پس تمرکز روی بازاریابی منجر به فروش بیشتر و در نتیجه افزایش سود خواهد شد. پس هم بازاریابی مهم است هم فروش به شرط اینکه تکمیل کننده یکدیگر باشند و در جهت رفع خواسته مشتری و در نتیجه افزایش سود باشد.
نویسنده: مریم رنجبری پور

18 دیدگاه ها

 1. ونوس ساداتی گفت:

  بسیا عالی بود من را از اشتباه درآورد منتظر مقالات شما هستم

 2. علی جوادی ونوس ساداتی گفت:

  خوب بود لطفا در مورد فروش اثر بخش نیز مقاله داشته باشید

 3. مریلا افخمی گفت:

  مرسی استاد

 4. نیلچی گفت:

  این مقاله بسیار کوتاه و مفید مطلب را بیان کرده است. استفاده کردم .
  ممنون

 5. سهیلا بامدادی گفت:

  مرسی استاد موفق باشید

 6. sabke man گفت:

  نگاهم عوض شد ممنونم ازتون

 7. محمد گفت:

  مرسی امیدوام موفق باشید عالی بود.

 8. سرمدی گفت:

  لطفا بیشتر بنوسید در مورد فروشندگی

 9. نوری گفت:

  عالی بود مرسی

 10. sara nasseri گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 11. مسعود حسینی گفت:

  عالی. ممنون از مقالات زیباتون.

 12. رها گفت:

  از بابت مقالات ارزشمندتان بسیار سپاسگزارم.

 13. پویا شیخ حسنی گفت:

  سلام،‌ شرکت ها و سازمانهایی مثل اپل یا قلم سامسونگ یا … که خدمات و محصولاتی به مشتری ارائه میدند که اصلا در فکر مشتری نبوده چطور ؟ بیشتر شبیه اختراع ست ارائه خدمات و محصولات.

 14. علی جهدی - شاهپور گفت:

  با عرض ادب و سلام بسیار عالی بود موفق باشید

 15. مازیار میر گفت:

  سلام و درود مطلب خوبی بود اما واقعا با دانستن این مطلب می توان چیزی فروخت یا برنامه فروش تدوین کرد به شدت معتقدم ابزارها و تفکرات استیو پل جابز امروز بسیار کارگشاتر از این تعاریف قدیمی است امروز باید پارا فراتر از باورها و تئوریهای رایج گذاشت هرچند دیگر کسی به اسکیمو یخچال نمی خواهد بفروشد و یا نوابغ و عقابان فروش دست از پادراز تر به خانه هایشان بر می گردندچراکه هنوز اصرار بر 4p افسانه ای است امروز باید به بحران سازی در فروش و یا مهندسی رزلینس در فروش همراه با تفکر سیستماتیک فکر کرد آیا در مورد ذهنیتسازی مشتری و تفکر التقاطی مطالعات ایرانی فراگیر و چند بعدی بوده است بازار ایران حکایت مثل خلبانان است مثلی معروف که در ابتدای ورود به مدارس خلبانی به شما آموزش می دهند اولین اشتباه یک خلبان آخرین اشتباه او است… مازیار میر

 16. میلاد شیرزاد گفت:

  واقعا علمی ، مختصر و ملموس تفاوت ها بیان شد.
  سپاسگزاریم

 17. پارس متال گفت:

  سلام واقعا سايت زيبايي داريد مرسي از خدمات شما

 18. سپیده گفت:

  باسپاس ازسایت خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *