نکات مهمی که مدیران باید بدانند
23 می, 2014
مزیت رقابتی کسب و کار های کوچک چیست؟
24 می, 2014
نمایش همه

ترویج فروش / Sales Promotion

ترویج فروش (Sales Promotion) به هر نوع تلاش برای افزایش تقاضای مخاطبان جهت استفاده و یا خرید محصول یا خدمت، اطلاق می شود. امروز شما در تبلیغات بسیاری از برندهای ایران شاهد این روش برای افزایش فروش هستید. به تصویر زیر توجه کنید:

ترویج فروش

این تصویر بیلبرد شرکت سان استار است که در آن اعلام کرده است که هر ماه یک دستگاه خودروی لکسوس را در بین مخاطبان خود قرعه کشی می کند. در واقع شرکت سان استار با تعیین جایزه ای سعی دارد مخاطبان را به خرید محصولاتش ترغیب نماید. این روش را ترویج فروش و یا به زبان انگلیسی Sales Promotion می گویند.
کسب و کارها معمولاً از ترویج فروش برای کوتاه مدت استفاده می کنند و معمولاً نتایج بدست آمده نیز کوتاه مدت است اما چالش اصلی آن است که مشتریان جذب شده، تبدیل به مشتریان وفادار و دائمی شوند.
در سال ها اخیر این روش در دنیا و بخصوص اخیراً در ایران نیز بسیار باب شده است و دلیل این امر این است که، ترویج فروش با وجود همهمه ایجاد شده توسط تبلیغات برندهای بسیار زیاد، روش خوبی برای بیشتر دیده شدن در میان انبوه دیگر تبلیغات است. البته استقبال از این روش، دلایل دیگری نیز دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

اثربخش کاهش یافته رسانه ها به این معنی که تبلیغات در رسانه های مختلف اعم از تلویزیون و یا روزنامه ها دیگر کارایی و اثربخشی گذشته را ندارند.

نام تجاری در بسیاری از محصول ها با کثرت زیادی وجود دارد و در این زمان ترویج فروش می تواند به یک نام تجاری اعتبار و تمایز بخشد. بعنوان مثال وجود برندهای مختلف محصول برنج در بازار فعلی ایران می تواند مثال خوبی برای این مورد باشد.

رفتار مشتری پس از آنکه با یک یا دو بار خرید یک محصول به آن عادت کرده است، ترویج فروش می تواند مشتری را وادار به امتحان کردن محصولات جدید با برندهای جدید کند.

تمرکز کوتاه مدت که بسیاری از مدیران را وادار می کند که در مدت زمان کوتاهی نقدینگی ارزشمندی را بدست آورد. تکنیک های ترویج فروش غالباً اثر کوتاه مدت نیرومندی را بر میزان فروش می گذارد.

مولفه های ترویج فروش:

۱) هدف های عینی ترویج: هدف از این ترویج فروش چه کسانی هستند؟ و قرار است چه هدفی را دنبال کند؟
۲) پیام: ترویج قرار است چه چیزی را به مشتری ها برساند.
۳) بودجه: استراتژی ترویج فروش چه هزینه هایی را در بر دارد؟

در انتها باید توجه داشته باشید که استراتژی ترویج فروش برای بالا بردن فروش در مدت زمان کوتاه بسیار پرکاربرد است اما باید بگونه ای عمل شود که مشتریان جذب شده از طریق این نوع استراتژی به مشتریان وفادار و دائمی تبدیل شوند.
ضمناً می بایست توجه کنید که استراتژی ترویج فروش برای شرکت هایی که در حال ورشکستگی هستند نمی تواند راه چاره محسوب شود.

نویسنده: مسعود محمدی

دیدگاه ها بسته شده است