اخبار رسمی
توزیع و انتشار تضمینی خبر در 30 پایگاه خبری با استفاده از خدمات اخبار رسمی
4 دسامبر, 2016
استراتژی خروج
استراتژی خروج برای کسب‌وکار شما – بخش دوم و پایانی
6 دسامبر, 2016
نمایش همه

تحلیل SWOT از برند کوکاکولا – بخش دوم و پایانی

تحلیل swot

در این مطلب که بخش دوم از مطلبی دو بخشی در رابطه با تحلیل swot از برند کوکاکولا است به ممیزی این برند از دید فرصت ها و تهدید ها از طرف محیط خارجی می پردازم. برای مطالعه فرصت ها و ضعف ها باید بخش اول از این مطلب را مطالعه بفرمائید:

 

فرصت‌های موجود در تحلیل SWOT برند کوکاکولا

1- تنوع‌بخشی: تنوع‌بخشی در کسب‌وکارهای مرتبط با موضوع سلامتی و خوردوخوراک موجب ارتقاء و بهبود پیشنهاد‌ها و محصولات شرکت کوکاکولا برای مشتریان آن‌ها می‌شود. این موضوع همچنین موجب می‌شود تا این شرکت به‌طور حتم سطح درآمدی بالاتری را از مشتریان فعلی داشته باشد، به این شکل که مجموعه وسیع‌تر و متنوع‌تری از محصولات را به مشتریان فعلی عرضه می‌کنند. زنجیره عرضه که در حال توزیع نوشیدنی‌های تولیدی این شرکت است نیز قادر به توزیع این محصولات تنقلی است و این‌گونه می‌تواند موجب تقسیم کردن و کاهش هزینه‌های ناشی از زنجیره عرضه برای این شرکت باشد.

2- کشورهای درحال‌توسعه: باوجوداینکه محصولات این شرکت در کشورهای توسعه‌یافته به‌وفور یافت می‌شود، این کشورها به‌مرورزمان در حال تغییر ذائقه به سمت نوشیدنی‌های سالم‌تر هستند. بااین‌وجود خوشی و لذت ناشی از استفاده از نوشیدنی‌های گازدار همچنان به مصرف‌کنندگان و مردم این کشورها معرفی می‌شود. کشورهایی از قبیل هند که جزء کشورهای توسعه‌یافته به شمار می‌آیند و البته تابستان‌های گرم و سوزانی دارند، عموماً با مصرف دو برابری نوشیدنی‌های سرد در طی فصول تابستان مواجه می‌شوند. ازاین‌رو مصرف بیشتر در محیط‌های کسب‌وکار درحال‌توسعه می‌تواند به‌عنوان فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری برای کوکاکولا به‌حساب بیاید.

3- آب آشامیدنی بسته‌بندی: با تبدیل‌شدن موضوع بهداشت به یک معیار اصلی و مهم در مصرف آب، آب آشامیدنی بسته‌بندی جایگاه خود را در اذهان مردم پیداکرده است. کوکاکولا هم در این بخش از بازار هم حضورداشته آب آشامیدنی بسته‌بندی‌شده را تحت برند Kinley به بازار عرضه می‌کند. باوجوداینکه رشد سهم از بازار این برند تاکنون بسیار آهسته بوده، اما Kinley پتانسیل بسیار بالایی برای رشد و توسعه دارد. ازاین‌رو کوکاکولا به‌عنوان یک شرکت باید بر روی توسعه بازار Kinley به‌عنوان یک برند تمرکز داشته باشد و آن را به سطوح بالایی ازلحاظ اعتماد مشتری و مصرف‌کننده برساند.

 

SWOT

 

4- بهبود زنجیره تأمین: زنجیره عرضه درحالی‌که هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل همواره در حال افزایش یافتن است، به‌مانند یک منجلاب بزرگ برای هر شرکتی محسوب می‌شود. از طرفی کل کسب‌وکار کوکاکولا هم به حمل‌ونقل و توزیع محصولات تولیدی وابسته است، اما این حوزه درواقع حوزه‌ای است که همیشه راه و روش‌هایی برای توسعه بهبود شرایط در آن وجود دارد. بنابراین کوکاکولا باید توجه خاص و ویژه‌ای بر روی زنجیره عرضه خودش داشته باشد و به‌منظور کاهش هزینه‌ها همواره در سعی و تلاش برای بهبود و ارتقاء آن باشد.

5- بازاریابی و فروش محصولاتی که فروش کمتری دارند: در سبد محصول کوکاکولا، محصولات متعددی وجود دارد که توسط بازار پذیرفته‌نشده است. کوکاکولا همچنان نیاز به ادامه دادن به تمرکز بر روی بازاریابی این محصولات هم دارد. شکی نیست که شرکت کوکاکولا هزینه‌های مختلفی را برای تولید و معرفی و عرضه این محصولات متحمل شده است. ازاین‌رو، بازاریابی و افزایش فروش حاصل‌شده برای این محصولات موجب کمک به افزایش درآمد برای کوکاکولا می‌شود.

 

SWOT

 

تهدیدهای موجود در تحلیل SWOT برند کوکاکولا

1- منبع یابی مواد خام: شاید بتوان از آب به‌عنوان تنها تهدید موجود برای کوکاکولا نام برد. ضعف کوکاکولا شک جامعه به استفاده از آفت‌کش‌ها و یا مصرف حجم وسیعی از آب بود. بااین‌وجود، تهدید مهم‌تر این است که کمبود آب در حال افزایش است. با تغییر شرایط آب و هوایی که این روزها در دنیا با آن مواجه هستیم و مناطق کم آب کشورهای مختلف که به‌مرور در حال افزایش هم هست، دیر یا زود ادامه فعالیت و تولید این شرکت‌ها در اقصی نقاط دنیا با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. ازاین‌رو، منبع یابی آب به‌عنوان ماده خام و اصلی تولید نوشیدنی همانند تبری است که به‌هرحال روزی بر روی گردن کوکاکولا سقوط می‌کند. اگر استفاده از آب با محدودیت‌هایی روبرو شود یا حتی جیره‌بندی شود، شرکت کوکاکولا با کاهش بسیار زیادی در میزان درآمد خودش و ظرفیت تولید و توزیع محصولات روبرو می‌شود. این موضوع البته به شدن می‌تواند بر رقیب آن یعنی پپسی هم اثرگذار باشد.

2- رقبای غیرمستقیم: شرکت‌های زنجیره‌ای تهیه و عرضه قهوه و نسکافه مانند Starbucks، Café coffee day و Costa Coffee در حال افزایش هستند. این شرکت‌های زنجیره‌ای رقابتی سالم و سلامت را در برابر محصولات گازدار کوکاکولا عرضه می‌کنند. البته درواقع آن‌ها رقیبی برای محصولات کوکاکولا به‌حساب نمی‌آیند، اما به‌راحتی می‌توانند بخشی از سهم بازار نوشیدنی آن‌ها را از آن خودکرده و به درآمد این شرکت لطمه بزنند. به‌طور مشابه نوشیدنی‌های سالم و نوشابه‌های انرژی‌زا مانند رِد بول نیز در حال به سرقت بردن بخشی از سهم بازار این شرکت به‌صورت غیرمستقیم هستند.

برچسب ها: swot, تحلیل, کوکاکولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *