قیمت‌گذاری
ده پرسشی که هنگام قیمت‌گذاری محصول خود باید پاسخ دهید – بخش اول
2 سپتامبر, 2016
قیمت‌گذاری محصول
ده پرسشی که هنگام قیمت‌گذاری محصول خود باید پاسخ دهید – بخش دوم و پایانی
4 سپتامبر, 2016
نمایش همه

تحلیل SWOT از برند استارباکس

تحلیل SWOT

همچنان که پیش‌ازاین در مطالبی جداگانه در رابطه با برند استارباکس نوشتیم، استارباکس برندی برای بزرگ‌ترین کسب‌وکار کافی‌شاپ و قهوه آماده در سراسر دنیا است. مزیت رقابتی این بنگاه تجاری همچنان که در تحلیل SWOT مشخص‌شده است، مبتنی بر نقاط قوت آن است. در تحلیل SWOT، (از ابزارهای مورد استفاده در تدوین طرح بازاریابی) نقاط قوت یک کسب‌وکار مورد ارزیابی قرارگرفته تا توانایی کسب‌وکار برای پرداختن به نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو کسب‌وکار مشخص شود. این تحلیل SWOT از قهوه استارباکس فاکتورهای داخلی و خارجی و اثرگذار در این کسب‌وکار را نشان می‌دهد. باوجوداینکه این برند، یک برند بسیار قوی و البته جهانی است، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در عمل به‌عنوان تهدیدی برای این کسب‌وکار در نظر گرفته می‌شود، به صورتی که این برند راه چاره‌ای جز ایجاد راهی برای فائق آمدن بر تهدیدهای خودش ندارد. نتیجه این تحلیل SWOT نشان می‌دهد که برند استارباکس، برندی بسیار قوی است، اما به‌طورکلی با تهدیدهای مختلفی در سراسر دنیا و در بازارهای مختلف روبرو است که در صورت عدم توجه به آن‌ها امکان موفقیت برای آن در بازارهای خارج از ایالات‌متحده در عمل از بین می‌رود.

 

نقاط قوت قهوه استارباکس (فاکتورهای استراتژیک داخلی)

این بخش از مدل تحلیل SWOT با فاکتورهای داخلی یا نقاط قوت سازمانی یک کسب‌وکار سروکار دارد. نقاط قوت اصلی برند استارباکس عبارت‌اند از:

– تصویر برند قوی

– زنجیره تأمین گسترده در سراسر جهان

– تنوع کسب‌وکار از طریق شرکت‌های تابعه

استارباکس یکی از معروف‌ترین و قوی‌ترین برندهای موجود در دنیا را در اختیار دارد. این شرکت همچنین دارای یک جمعیت از مشتریان وفادار در حال رشد است که برند استارباکس را بر اساس کیفیت و برند آن به دیگر ارائه‌کنندگان این محصول ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، این شرکت دارای شبکه‌ای جهانی از تأمین‌کنندگان مواد اولیه است و همچنین موفق به توسعه کسب‌وکار از طریق برخی شرکت‌های تابعه خود در نقاط مختلف دنیا شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به Ethos Water، Seattle’s Best Coffee و Teavana اشاره کرد. این بخش از تحلیل SWOT نشان می‌دهد که برند استارباکس از طریق تنوع‌بخشی یک زنجیره تأمین جهانی به صورتی کاملاً ارتجاعی در برابر رقبا عمل کرده است.

 

تحلیل SWOT

 

نقاط ضعف قهوه استارباکس (فاکتورهای استراتژیک داخلی)

این بعد از مدل تحلیل SWOT نشان‌دهنده فاکتورهای داخلی از قبیل نارسایی و بی‌کفایتی‌هایی است که چالش‌هایی را در برابر توسعه کسب‌وکار قرار می‌دهد. ضعف‌های عمده کسب‌وکار استارباکس عبارت‌اند از:

– قیمت‌های بالاتر

– استانداردهای کلی و عمومی برای اکثر محصولات

– محصولات قابل کپی شدن

قیمت‌های به نسبت بالا محصولات استارباکس آن‌ها را برای جمعیت زیادی از طبقه پایین و متوسط مصرف‌کنندگان غیرقابل‌دسترس می‌سازد. همچنین اغلب محصولات تولیدی توسط این برند دارای استانداردهای عمومی و کلی شرکتی است که محصولات را کمتر منطبق با تقاضای فرهنگی و بومی در برخی از بازارها می‌کند. همچنین، کسب‌وکار قهوه استارباکس از بابت محصولات و محیط قوه خانه و کافه قابل تقلید توسط رقبا است. این بخش از تحلیل SWOT نشان می‌دهد که قهوه استارباکس به‌منظور فائق آمدن بر ضعف‌های خودش، به‌شدت نیاز به نوآوری دارد، خصوصاً درزمینهٔ تقلیدپذیر بودن محصولات خودش.

 

فرصت‌های متوجه قهوه استارباکس (فاکتورهای استراتژیک خارجی)

این بخش از مدل تحلیل SWOT بر فاکتورهای خارجی تمرکز دارد که یک بنگاه برای توسعه کسب‌وکار خودش می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. فرصت‌های اصلی قهوه استارباکس عبارت‌اند از:

– توسعه در آسیا، خاورمیانه و آفریقا

– تنوع‌بخشی به آمیخته محصولات

– شراکت یا هم‌پیمانی با دیگر بنگاه‌ها

قهوه استارباکس از فرصت خوب و مناسبی برای توسعه پیدا کردن در منطقه خاورمیانه و آفریقا برخوردار است، درواقع بخش‌هایی که در حال حاضر شرکت در آن حضور بسیار کمرنگی دارد. این برند همچنین از فرصت‌های زیادی برای رشد در منطقه آسیا برخوردار است، درواقع جایی که نرخ توسعه اقتصادی در آن‌ها بسیار زیاد است. علاوه بر این، باوجودآنکه استارباکس دارای آمیخته محصول تقریباً متنوعی است، تنوع‌بخشی بیشتر به این محصولات می‌تواند موجب تقویت مزیت رقابتی این برند شود. همکاری و شراکت نیز می‌تواند به تقویت جایگاه مزیت رقابتی قهوه استارباکس به‌شدت کمک کند. این بخش از تحلیل SWOT نشان می‌دهد که قهوه استارباکس دارای فرصت‌های بسیار زیادی برای رشد در سطح جهانی است.

 

تحلیل SWOT

 

تهدیدهای متوجه قهوه استارباکس (فاکتورهای استراتژیک خارجی)

در این بعد از مدل تحلیل SWOT، تمرکز بر فاکتورها و عواملی است که می‌تواند موجب کاهش پیدا کردن عملکرد یک کسب‌وکار شود. تهدیدهای اصلی که متوجه کسب‌وکار قهوه استارباکس هستند، عبارت‌اند از:

– رقابت از جانب دیگر فروشندگان قهوه با هزینه‌های پایین‌تر

– تقلید از طرف برندهای دیگر

– نهضت قهوه‌های خانه‌های مستقل

قهوه‌های کم‌هزینه‌تر تولیدی توسط برندهایی از قبیل مک‌دونالد و دانکین دوناتس به‌طور کاملاً مؤثر با محصولات باقیمت بالاتر عرضه‌شده توسط برند استارباکس رقابت می‌کند. همچنین باید توجه داشت که برندهای دیگری هم هستند که به‌راحتی می‌توانند از این محصول تقلید کنند؛ که ازجمله کسب‌وکارهایی که پیش‌ازاین از قهوه استارباکس تقلید کرده و به موفقیت‌های خوبی هم‌ دست پیدا کرده‌اند، شرکت Stars and Bucks است که در منطقه فلسطین اشغالی هم واقع‌شده است. همچنین در حال حاضر در دنیا یک نهضت اجتماعی در حال رشد شکل‌گرفته که از تشکیل قهوه‌خانه‌ها مستقل حمایت کرده و علیه شرکت‌هایی از قبیل استارباکس فعالیت می‌کنند. این بخش از تحلیل SWOT نشان می‌دهد که استارباکس باید در بین تأثیرات منفی تهدیدهای شناسایی‌شده از قبیل تقلید و رقابت با دیگران، به مزیت رقابتی خودش اطمینان داشته باشد.

 

پیشنهاد‌هایی بر اساس نتایج حاصل از تحلیل SWOT

تحلیل SWOT قهوه استارباکس نشان می‌دهد که این کسب‌وکار از نقاط قوت کافی برای حفظ جنبه رقابتی بودن خودش برخوردار است. بااین‌وجود، این کسب‌وکار باید از فرصت‌های موجود برای توسعه جهانی در اولین فرصت استفاده کند، تا از این طریق قادر به کسب مزیت رقابتی نسبت به دیگر شرکت‌هایی باشد که سعی و تلاش برای توسعه در ابعاد جهانی دارند. برای پرداختن به مسئله رقابت با دیگر محصولات ارزان‌قیمت‌تر، استارباکس می‌تواند بر جنبه کیفیت و منحصربه‌فرد بودن در نوآوری در محصولات به‌منظور متمایز ساختن آن‌ها تأکید داشته باشد. همچنین به‌منظور کاهش تهدید تقلید شدن می‌تواند بر روی نشان تجاری و حقوق معنوی حاصل از نشان خود تأکید ویژه‌ای داشته باشد.

توجه: این مطالب در برای استفاده دانشجویان حاضر در یک دوره ای حرفه ای در مورد طراحی برنامه بازاریابی منتشر شده است که ما در www.ibazaryabi.com آن را اجرا می کنیم.

برچسب ها: استارباکس, تحلیل SWOT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *