تبلیغات موبایلی
تبلیغات موبایلی منبع 80 درصد از درآمدهای فیس‌بوک
31 ژانویه, 2016
بیست نکته ای برای هر فارغ التحصیل رشته بازاریابی – بخش اول
1 فوریه, 2016
نمایش همه

تحقیق تجربی چیست؟ به همراه مثال ساده سازمانی

زمانی که مدرسه می‌رفتیم، عادت داشتیم که در کلاس درس آزمایش‌های مختلفی را انجام دهیم. منظور از آزمایش دیدن نتایج حاصله درزمانی بود که عناصر مختلف را با یکدیگر مخلوط می‌کردیم. این هدف دقیقاً همان اصلی است که موضوع تحقیق تجربی در حوزه تحقیقات بازار قرار می‌گیرد.

 

در تحقیق مشاهده‌ای عناصر مختلف که در سعی تغییر یا کنترل آن‌ها راداریم، تحت عنوان متغیر شناخته می‌شوند و با تغییر دادن این متغیرها ما می‌توانیم به نتیجه‌ای نهایی که خواهان مشاهده آن هستیم باشیم. درواقع این تغییر قابل‌اجرا در تمامی بخش‌ها و برنامه‌های شرکت و سازمان هست.

 

به‌عنوان‌مثال – اگر یک شرکت در حوزه تولید یا مهندسی، فروش و بازاریابی برخی از کالاها فعالیت دارد، ممکن است با موقعیتی مواجه شود که در عین خوب و مناسب بودن شرایط محصول اما بازهم قادر به کسب سهم مناسبی از بازار نباشد. ممکن است این مجموعه درنهایت تصمیم بگیرد که با تغییر دادن عناصر مختلف سازمانی از قبیل عواملی از تولید، عملیات، منابع انسانی و درنهایت فروش نتیجه را بررسی کند. درنهایت مثلاً شرکت به این نتیجه می‌رسد که ارتباط مستقیمی بین آموزش نیروهای فروش و میزان پوشش بازار یک محصول و به‌اصطلاح کسب سهم از بازار وجود دارد. یعنی هر چه نیروی فروش آموزش بهتر و بیشتری از در مورد یک محصول فنی و صنعتی ببیند، با پاسخ بهتری از طرف بازار روبرو می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که این ساده‌ترین مثالی است که در این زمینه می‌توان از جنس سازمان ارائه داد.

 

تحقیق

 

به‌طورکلی می‌توان گفت که تحقیق تجربی یک ماهیت علت و معلولی دارد و هدف از آن یافتن اختلاف، به‌صورت منفی یا مثبت، است که یک متغیر در کل عملکرد یک سازمان ایجاد می‌کند. تا اینجا کار به وجود  داشتن و اهمیت متغیر در تحقیق آزمایشگاهی پی برده‌ایم. مثلاً اگر در یک خودرو، متغیرهای مختلفی از قبیل رنگ خودرو، موتور، راحتی، مسافت طی شده و … جزء متغیرهای موردنظر برای تصمیم‌گیری باشد، تمامی شرکت‌های خودروسازی و تولیدکننده‌ها در این حوزه باید برای شناخت مشتری و بازار هدف مناسب در برخی از موارد دست به تحقیق تجربی بزنند. در حقیقت یک فاکتور در کل زنجیره تولید مورد تغییر قرار می‌گیرد تا نتیجه نهایی و خالص آن مشخص شود. اگر نتیجه و تأثیر حاصل‌شده مثبت بود، تغییر اجرا می‌شود و در غیرازاین صورت توجهی به آن نمی‌شود.

 

برای یافتن رابطه علت و معلولی بین متغیرها سه نوع مختلف از تحقیق تجربی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 

– تحقیق تجربی کنترل‌شده: همچنان که از نام آن پیدا است، در این نوع از تحقیق تمامی فاکتورهای بیرونی تحت کنترل و ثابت باقی می‌مانند و با تغییر یک عامل نتیجه را بررسی می‌کنیم. یک مثال خیلی عالی برای درک موضوع محصولات پاک‌کننده است. اگر یک محصول پاک‌کننده مثلاً آریِل در پی یافتن تأثیر تغییر بسته‌بندی بر میزان فروش باشد، چه‌کاری انجام می‌دهد؟ مطمئناً باید توجه کند که تمامی فاکتورهای تأثیرگذار از قبیل قفسه فروش، فروشگاه محل فروش و دیگر فاکتورهای تأثیرگذار ثابت باقی بمانند و سپس با تغییر دادن شکل بسته‌بندی اگر میزان فروش افزایش پیدا کرد، پس می‌توان نتیجه گرفت که شکل بسته‌بندی در میزان فروش محصول تأثیرگذار بوده است.

 

– تحقیق تجربی دستکاری‌شده (تغییریافته): این حالت برعکس شرایط قبلی در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر یک فروشگاه تولیدکننده کیک خواهان پی بردن به این موضوع باشد که آیا تغییر دادن حجم یا نوع آرد در شکل و طعم نهایی کیک تغییری ایجاد می‌کند یا خیر، و آیا تغییری در رفتار مشتریان مشاهده می‌شود یا خیر، با تغییر دادن این موارد کیک را بر روی ذائقه مجموعه‌ای ثابت از مشتریان امتحان می‌کنند. اگر مصرف آن‌ها افزایش پیدا کند یا تمایل خود را حتی به‌صورت شفاهی اعلام کنند، درنتیجه به بهترین دستور پخت کیک دست پیداکرده‌ایم.

 

– تحقیق تجربی تصادفی:  این نوع از تحقیق به‌طور خلاصه ترکیبی از دو روش تحقیق قبلی است. مثلاً همان مثال بسته‌بندی پودر شوینده را در نظر بگیرید. در این حالت این بسته‌بندی جدید باید در تمامی فروشگاه‌ها و در برابر تمامی مشتریان بالقوه مورد آزمون قرار بگیرد و هیچ‌یک از شرایط به‌صورت ثابت در نظر گرفته نشود. نتیجه نهایی به این صورت خواهد بود که اگر به‌طور متوسط میزان فروش محصول کاهش یا افزایش پیدا می‌کند. زمانی که شما نتایج تصادفی تغییر دادن یک متغیر را بررسی می‌کنید به نتایج علت و معلولی به‌صورت متوسط درنتیجه تغییر آن متغیرها دست پیدا می‌کنید.

برچسب ها: تحقیق تجربی, تحقیقات بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *