13 فیلم که هر بازاریابی باید ببیند
16 نوامبر, 2014
تبليغات اثر بخش – تن ماهي تحفه
17 نوامبر, 2014
نمایش همه

تجزیه و تحلیل swot

تجزیه و تحلیل swot یک ابزار برای ممیزی کردن سازمان و محیط آن است. تجزیه و تحلیل swot به بازاریابان کمک می‌کند تا روی مسائل کلیدی تمرکز کنند و آن‌ها را شناسایی کرده به سازمان کمک کنند. swot مخفف نقاط قوت(strengths)، ضعف‌ها(weaknesses)، فرصت‌ها(opportunities) و تهدیدات(threats) است.

 

تجزیه و تحلیل swot یک ابزار برای شناسایی توانایی‌های داخل سازمان و محیط بیرونی سازمان است. نقاط قوت و ضعف از عوامل داخلی swot می‌باشند، فرصت‌ها و تهدیدات از عوامل خارجی swot هستند. نقاط قوت یک عامل داخلی مثبت، نقاط ضعف یک عامل داخلی منفی، فرصت یک عامل خارجی مثبت و تهدید یک عامل خارجی منفی است. ما باید نقاط ضعف خود را به نقاط قوت و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. در نهایت swot به مدیران این فرصت را خواهد داد نقاط قوت داخلی را با فرصت‌های خارجی مطابقت دهند. Swot ساده است و پیامد آن افزایش ارزش برای مشتریان است.

 

Business strategy graphs and SWOT analysis

در swot نقاط قوت و ضعف از عوامل داخلی می‌یاشند. نقاط قوت توانایی‌ها و منابع داخلی سازمان است و یک مزیت رقابتی برای سازمان محسوب می‌شود و نقاط ضعف هم نداشتن برخی از توانایی‌ها و منابع در سازمان است.

 

به عنوان مثال:

نقاط قوت swot می‌تواند ایجاد محصولات و خدمات جدید و نوآورانه، تخصص بازاریابی، فرآیندها و روش‌های با کیفیت، افزودن ارزش به محصولات و خدمات شما، مکان خوب کسب‌وکار شما و غیره باشد.

نقاط ضعف swot می‌تواند عدم تخصص بازاریابی، فرآورده‌ها و خدمات تمایز نیافته، کیفیت نامناسب کالاها و خدمات، اعتبار ضعیف، مکان بد کسب‌وکار شما و غیره باشد.

فرصت ها و تهدیدات جزو عوامل خارجی هستند. فرصت‌ها یک مزیت رقابتی بیرونی برای سازمان است که شناسایی آن‌ها می‌تواند به سازمان کمک کند. تهدیدها یک حالت منفی در خارج سازمان است که برای سازمان خطرناک است لذا باید شناسایی شوند.

به عنوان مثال:

فرصت‌های swot می‌تواند بازار توسعه یافته، ادغام، سرمایه‌گذاری مشترک و ایجاد اتحاد و پیوستگی استراتژیکی، حرکت به بخش‌های جدید بازار، یک بازار جدید بین ‌المللی، یک بازار خالی از رقیب و غیره باشد.

تهدیدات swot می‌تواند یک رقیب جدید در بازار خانگی، رقیب‌های جدید با محصولات و خدمات نوآوری شده، رقبایی که به کانال‌های توزیع دسترسی دارند، جنگ قیمت با رقبا و غیره باشد.

swot-analysis

هدف اصلی از تجزیه و تحلیل swot افزودن ارزش به محصولات و خدمات است به طوری‌که بتوانیم مشتریان جدیدی را جذب کنیم، مشتریان وفادار را حفظ کنیم و محصولات و خدمات را در بلندمدت برای مشتری گسترش دهیم. اگر با موفقیت تمام این کارها را انجام دهیم در نهایت افزایش ROI(بازگشت سرمایه‌گذاری) خواهیم داشت.

 

قوانین ساده برای تجزیه و تحلیل swot موفق:

به هنگام انجام تجزیه و تحلیل swot نقاط قوت و ضعف سازمان را واقع بینانه در نظر بگیرید.

تجزیه و تحلیل swot باید موقعیت امروز سازمان و موقعیتی که در آینده می‌تواند در آن قرار گیرد را تشخیص بدهد.

Swot خود را ساده و کوتاه نگه دارید. از پیچیدگی و تحلیل بیش از حد اجتناب کنید.

Swot همواره باید خاص باشد، از نقاط خاکستری پرهیز کنید.

هنگامی که با تجزیه و تحلیل swot مسائل کلیدی شناسایی شدند، آن‌ها در اختیار اهداف بازایابی قرار می‌گیرند. Swot می‌تواند در ارتباط با سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل استفاده شود مانند تجزیه و تحلیل pest و تجزیه و تحلیل نیروهای پنج‌گانه پورتر.

 

آیا شما به یک تجزیه و تحلیل swot پیشرفته‌تر نیاز دارید؟

برخی از مشکلاتی که هنگام تجزیه و تحلیل swot ممکن است با آن مواجه شوید یک نتیجه از مزایای کلیدی آن یعنی انعطاف‌پذیری می‌باشد. از آن‌جا که تجزیه و تحلیل swot در انواع حالات مختلفی می‌تواند استفاده شود بنابراین قابل انعطاف است. با این حال این انعطاف پذیری ممکن است به ناهنجاری‌هایی منجر شود. ممکن است نظرهای شخصی به جای استفاده از اطلاعات واقعی به وجود بیاید. اطلاعات به هنگام نباشند و غیره. برای رفع این مشکلات پایه ای می‌توان از power swot استفاده کرد.

برچسب ها: تحلیل SWOT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *