مهم‌ترین کلمه‌ای که یک فروشنده باید به هر مشتری بالقوه‌ای بگویند
26 نوامبر, 2015
پنج نکته برای یک کمپین موفق هدف‌گیری مجدد
28 نوامبر, 2015
نمایش همه

تبلیغ خلاقانه شرکت فیات برای کمک به رانندگان

پارک کردن خودرو همیشه موضوعی بوده که برای همه مشکلاتی را فراهم کرده یا همچنان می‌کند. به همین دلیل شرکت فیات فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی خود اقدام به تهیه یک تبلیغ خلاقانه برای کمک به رانندگان در یکی از شهرهای شلوغ دنیا یعنی فرانکفورت کرده است. در ویدئویی که در ادامه این مطلب می‌بینید، بیلبورد اینتراکتیو شرکت فیات نشان داده شده است که با استفاده از حس‌گرهایی حرکت و فاصله خودرو را در پارک کردن تشخیص داده و به راننده در این موضوع کمک می‌کند تا به ماشین‌های عقبی یا جلویی خودش برخورد نکند.

 

به منظور کمک کردن به راننده جهت درک بهتر فاصله خود از خودروهای جلویی یا عقبی فیات در این بیلبورد از تصویر شخصیت‌های معروف شامل بازیگر سینما، یک پلیس یا حتی یک بچه‌مدرسه‌ای) استفاده می‌کند که آنها با حرکت دست خود میزان فاصله این خودرو را از خودروهای دیگر مشخص می‌کنند.

 

 

راهنمایی‌های بسیار خلاقانه، حدس و گمان‌های اندک

اولین مشکلی که در مشاهده این تبلیغ خلاقانه به نظر می‌رسد در رابطه با عدم وضوح و شفافیت در رابطه با آن است. در سراسر طول زمان نشان داده شدن تصاویر افراد مختلف در حین راهنمایی راننده هیچ نشانی غیر از یک آرم ساده و یک جمله کوتاه از شرکت فیات در تصاویر دیده نمی‌شود – که موجب می‌شود بیننده با خود فکر کند فیات در حال تبلیغ کردن چه چیزی است؟ مثلاً خودرو جدید فیات که در جلو یا عقب پارک شده؟ یا خصوصیتی جدید در کل محصولات فیات را معرفی می‌کند؟ – همچنین با این تبلیغ خلاقانه که فعلاً فقط محدود به شهر فرانکفورت شده است، فیات در حال نشان دادن و استفاده از خدماتی است که درواقع جزء محصولات و خدمات وی نیست.

 

برگرداندن ورق

اما پس از مدتی و فکر کردن به تبلیغ بیننده متوجه می‌شود که این تبلیغ در عمل معرفی یک محصول یا خدمت از طرف شرکت فیات نیست. بلکه تنها هدف یادآوری نام و برند فیات را داشته و اینکه اعلام می‌کند شرکت فیات در تمام زمینه‌های مرتبط با رانندگی ازجمله پارک کردن به شما توجه داشته و همراه شما است. یکی از نکات مهم در این ‌بین است که این تبلیغ خلاقانه در زمینهٔ و موضوعی تمرکز داشته باشد که محصولات شما در آن در حال فروخته شدن و مصرف شدن است و درواقع این همان موقعیتی است که برند فیات بر آن تمرکز کرده است.

 

همچنین طراحی این تبلیغ بگونه ای است که به منحصربه‌فرد بودن هر یک از بازیگران و درنتیجه کل تبلیغ کمک بسیار زیادی می‌کند. من‌جمله استفاده از دختربچه خردسال در این ویدئو است که همان‌طور که می‌دانید کودکان با زیبایی و جذابیت خود محصولی را تبلیغ کرده و می‌فروشند، یک بازیگر تلویزیونی زن که از جذابیت‌های خاص خودش استفاده کرده، یک پلیس راهنمایی و رانندگی که نشان‌دهنده امنیت همراه باحالتی از شوخ‌طبعی هم هست، یک جوان مثلاً امروزی و سر و حال و خونسرد و همچنین یک پیرمرد که حسی از آرامش را به بیننده القاء می‌کند.

 

نتیجه‌گیری

به نظر این تبلیغ یک تبلیغ خلاقانه مؤثر و اثرگذار است، چراکه بر برند شرکت فیات و مشکل هرروزه‌ای که رانندگان در شهرهای بزرگ با آن درگیر هستند تمرکز کرده است و این سؤال را به ذهن آنها می‌آورد که “شاید هم باید آنها خودرو خود را تعویض کرده و یک فیات بخرند.”

 

از طرف دیگر همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد، تبلیغ مربوطه به‌خودی‌ خود به‌نوعی گیج و مبهم است و به‌نوعی سردرگمی را بیننده ایجاد کرده و شاید از دید بسیاری مردم تنها به‌عنوان یک تبلیغ عادی و روزمره در نظر گرفته شود که درمجموع هم مثبت ارزیابی می‌شود و هم منفی.

 

اما درمجموع شرکت سازنده ایده خوب و ماندگاری را خلق کرده که در صورت متوجه شدن بیننده و درک هدف آن کاملاً در ذهن ماندگار بوده و تأثیرگذار است.

 

آژانس تبلیغاتی: Leo Burnett Germany, Frankfurt, Germany

کارگردان: آندرس پائولی

کارگردانان هنری: دانیلا اِوارد، هِلگ نیس

نویسنده آگهی: بنیامین مرکِل

برچسب ها: بیلبورد اینتراکتیور, تبلیغات خلاقانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *