راه‌هایی برای توسعه‌ی محیط کار
21 دسامبر, 2014
5 مرحله تا تبلیغات کلیکی موثر
22 دسامبر, 2014
نمایش همه

تبلیغاتِ واکنشی، روندی جدید در صنعت تبلیغات

تبلیغات صنعت پر هزینه ای است و برای آژانس های تبلیغاتی معمولا هفته ها و ماه ها وبعضا یکسال طول می کشد تا یک کمپین از مرحله ایده به اجرا برسد و معمولا نتایجی که بیشتر کمپین های تبلیغاتی دارند به مرور خود را در میزان فروش یا بازگشت سرمایه یک سازمان نشان می دهند.

یکی از مهمترین ابزارهایی که شرکت های مختلف به ویژه شرکت های بزرگی که جایگاه اجتماعی والایی برای خود کسب کرده اند، می توانند از آنها استفاده کنند رویدادها و روندهای شکل گرفته در جامعه است. این رویدادها بعضا به شکل پیش بینی نشده ای روند یا ترندی را در جامعه آغاز می کنند که جامعه شناسان را به تعجب وا می دارد مانند مرگ مرتضی پاشایی که به شکل باور ناپذیری انعکاس زیادی در جامعه داشت و به رسانه های ملی نیز راه یافت ،اما در وضعیت کنونی که اطلاعات، رویدادها و روندهای بسیار سریعی در جهان در حال شکل گیری است، یک سازمان نیاز به چابکی بسیار زیادی دارد تا بتواند از موج ایجاد شده حول آن روند، استفاده تجاری بکند.
به عنوان مثال مرگ نلسون ماندلا و توجهات جلب شده پیرامون آن یکی از روندهایی است که می توانست به عنوان یک سوژه برای تبلیغات استفاده شود. انتخاب سوژه ها در این مورد باید به دقت انجام شود، چرا که انتخاب نادرست و یا استفاده نادرست یک روند در جامعه در عین حال که می تواند یک جهش سریع برای بازاریابی شرکت باشد، می تواند موجب تخریب برند نیز باشد.
این استفاده از روندهای ناگهانی موجب به وجود آمد شکل تازه ای از تبلیغات، با نام تبلیغات واکنشی (reactvertising) شده است این نوع تبلیغات به سرعت و در اثر یک ایده شروع می شود و سریعا به یک کمپین تبلیغاتی تبدیل می گردد. استراتژی قبلی در این نوع کمپین وجود ندارد و مانند یک موج سوار که به ناگاه از وجود موج با خبر می شود و بر آن سوار می گردد، شرکت نیز با واکنش سریع و طراحی یک کمپین بر موج آن روند سوار می شود و حداکثر بهره را از آن می برد. در واقع ایده اصلی که این نوع تبلیغ آن را دنبال می کند تبدیل شدن به بخشی از روند در ذهن مخاطب است، همانطور که یک خبر داغ را دوست داریم به دوستانمان بگوییم و اولین نفری باشیم که آن را به همه می گوییم، یک شرکت هم با این ایده می خواهد اولین رسانه ای باشد که یک خبر داغ را منتشر می کند.در این نوع کمپین ها شبکه های اجتماعی مهمترین ابزار هستند چرا که معمولا روندها در شبکه های اجتماعی بیشترین نمود را پیدا می کنند.
یکی از مواردی که شرکت ها و آژانس های تبلیغاتی باید آن را در نظر بگیرند کسب اجازه از مشتریان برای استفاده از تبلیغات ناگهانی است، به عنوان مثال اگر قصد ارسال تبریک پیروزی تیم والیبال در مسابقات جهانی را دارید باید این اجازه را از قبل گرفته باشید تا موجب تصور ارسال هرزه نامه (اسپمینگ) از سوی مشتریان نشود.
مورد دوم نیاز به یک تیم مفهوم سازی بسیار ماهر و نویسندگان آگاه به جریان سازی است که توانایی استفاده از روند ها را داشته باشند. تیم هایی که چابک عمل نمی کنند در این نوع تبلیغات چندان کارا نیستند. از طرفی یک تیم فنی قوی و چابک نیز برای اجرای مفاهیم نیاز است.

برای آشنایی بیشتر با این نوع از تبلیغات دیدن کلیپ زیر خالی از لطف نیست

 

 

برچسب ها: تبلیغات, تبلیغات واکنشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *