15 نمونه از تبلیغات نمادین 100 سال گذشته با استفاده از بابانوئل

چند مثال موردی از تأثیر هدایای تبلیغاتی بر رشد کسب‌وکار
31 دسامبر, 2015
چرا، چگونه و کجا باید از اینفوگرافیک استفاده کنیم؟
2 ژانویه, 2016
نمایش همه

15 نمونه از تبلیغات نمادین 100 سال گذشته با استفاده از بابانوئل

زمانی که در مورد بابانوئل فکر می‌کنید، حاضرم شرط ببندم که کلماتی مثل “خوشحال”، “بانشاط”، “ریش‌سفید” و گونه‌ها سرخ و قرمز” را تصور می‌کنید. چراکه این تصاویری است که فارغ از سن و نژاد و ملیت اصولا بابانوئل را با آن می‌شناسیم.

 

خارج از داستان و خیال و فرهنگ غربی و … و درصحنه تبلیغات و بازاریابی هم همین روال راداریم و اغلب تبلیغاتی که حول محور این شخصیت تهیه‌شده و در این ایام مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز بابانوئل را با همین ویژگی‌ها نمایش می‌دهند. در ادامه یک خط سیر زمانی از تبلیغات این‌چنینی که با الهام از این شخصیت تهیه‌شده است که تاریخ تولید و پخش آنها در بازه 100 ساله گذشته قرار می‌گیرند نشان داده‌شده‌اند. نگاهی به آنها نشان می‌دهد که شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا چگونه با استفاده از این شخصیت به فروش محصولات خود پرداخته‌اند:

 

تبلیغات سالهای 1900 تا 1950

1) 1915 – White Rock

1915_Santa

این تصویر شاد و مفرح از بابانوئل که در حال حمل کردن هدایت یک سورتمه مملو از بسته‌های آب معنی برند White Rock به همراه تعدادی اسباب‌بازی است در سال 1915 در روزنامه The San Francisco Examiner استفاده‌شده است.

 

2) 1919 – Murad Turkish Cigarettes

1919_Santa

این نگاه شیطانی بابانوئل که در حال کشیدن سیگار در یک تبلیغ قدیمی نشان داده‌شده است . . . نشان‌دهنده یک سیگار معمولی نیست. بر اساس ادعای این تبلیغ، این سیگاری است که آدم‌های بزرگ و متموّل برای هدیه کریسمس انتخاب می‌کنند.

 

3) 1935 – Whitman’s Chocolates

1935_Santa

یک تصویر قدیمی دیگر . . . این تبلیغ شکلات از برند Whitman’s Chocolates در حالی یک بابانوئل ساده و مهربان را نشان می‌دهد که نشانی از این برند را بر روی کلاه لباس خود دارد.

 

4) 1938 – Essolube

1933_French_Santa

این تبلیغ روغن‌موتور فرانسوی از Essolube بابانوئل را در حالی نشان می‌دهد که یک بسته روغن‌موتور را به صاحبان اتومبیل مشتاق تحویل می‌دهد. در زیر تبلیغ نوشته شما “کریسمس مبارک با آرزوی سالی خوب برای اتومبیل شما”.

 

5) 1940 – Bell Telephone System

1940_Santa

در این تبلیغ مربوط به ایام تعطیلات از شرکت Bell Telephone System، یک گوشی تلفن به شکل و شمایل بابانوئل در حال زنگ خوردن در ایام تعطیلات نشان داده‌شده است. هرچند که این آگهی به‌طور مستقیم سعی درفروش چیزی ندارد، اما سعی در برقراری ارتباط و تبریک این ایام به مشتریان خود را دارد.

 

6) 1948 – Time Magazine Subscription

1948_Santa

در این تبلیغ که در سال‌های پایانی دهه 1940 منتشرشده است، بابانوئل در حین هدایت یک هواپیما برای رساندن مجله به مشترکین نشان داده‌شده است. بر روی بدنه هواپیما عناوین مختلفی از مجله‌ها و روزنامه نشان داده‌شده است که در متن آگهی به هزینه اشتراک برخی از آنها هم اشاره‌شده است.

 

7) 1949 – Prince Albert Smoking Tobacco

1949_Smoking_Santa

بابانوئل بازهم در حال مصرف دخانیات نشان داده‌شده است. این آگهی قدیمی در حال نشان دادن تصویر بابانوئل با گونه قرمز و در حال چشمک زدن است که هدیه‌ای را نشان می‌دهد که بر روی آن نوشته “با هر بار پکی که می‌زنید، کریسمس مبارک”.

 

تبلیغات سال‌های 1951 تا 2000

8) 1954 – Coca-Cola

1954_Santa

نظر شخصی شمارا نمی‌دانم، اما خودم همیشه تبلیغات صمیمی و دوست‌داشتنی و مناسبتی کوکاکولا برای این ایام را دوست داشتم. این تبلیغ بابانوئل را در حال لذت بردن از یک هدیه برای رفع عطش خودش نشان می‌دهد، درحالی‌که در حال استراحت بوده و برای چند لحظه کیسه کادوهای کریسمس را بر زمین گذاشته است.

 

9) 1956 – Jell-O

1956_Santa

این تبلیغ سرگرم‌کننده از Jell-O در حالی بابانوئل را نشان می‌دهد که برای تحویل هدیه به خانه‌ای رسیده و تحویل‌گیرنده که کودکی است در آرزوی بابانوئل در خواب است و بابانوئل از قدری از ژله باقیمانده Jell-O می‌خورد.

 

10) 1969 – Hoover

1959_Hoover_Santa

با خیره شدن به این تبلیغ حتی صدای خنده بابانوئل را هم می‌توانید بشنوید، تصویری سایه و سفید از بابانوئل درحالی‌که لوازم آشپزخانه از برند Hoover را نشان می‌دهد.

 

11) 1972 – Kodak Pocket Instamatic Cameras

1972_Santa

این تبلیغ در حالی بابانوئل را نشان می‌دهد که در حال آماده شدن برای گرفتن عکس با استفاده از دوربین جیبی کداک است. طبق ادعای آگهی بهترین هدیه برای هرکسی که بر روی لباس خودش یک جیب کوچک دارد.

 

12) 1977 – Smith Corona

1977_Santa

در این تبلیغ از اواخر دهه 1970، بابانوئل در حال معرفی دستگاه تایپ Smith-Corona نشان داده‌شده است. (بهترین فن‌آوری روز برای او جهت تهیه لیست دریافت‌کنندگان هدیه)

 

تبلیغات 2001 – 2015

13) 2001 – Decathlon

Decathlon_2001_Santa

برند Decathlon که فروشنده لوازم و خدمات ورزشی است در تبلیغی بابانوئل را در کنار بابانوئل‌های دیگر در حال آماده شدن در رختکن برای انجام مأموریت نشان داده است، به طرح ورود به ساختن از لوله دودکش بر روی تخته هم دقت کنید.

 

14) 2007 – Niko Motion Detectors

2007_Santa_

بابانوئل؟ دزد؟ این تبلیغ اشاره به مهارت بابانوئل در ورود و خروج به منازل بدون دیده شدن توسط کسی جز سیستم دزدگیر عرضه‌شده توسط شرکت Niko دارد که هرگونه حرکتی را ثبت و ضبط می‌کند.

 

15) 2011 – iPhone

این تبلیغ نشان‌دهنده به‌روز شدن بابانوئل و کمک گرفتن وی از اپلیکیشن siri در  iPhone 4Sدارد.

 

راستی یک سوال: ما در فرهنگ ایرانی خودمان نمادهای اینچنینی داریم؟ از آنها اصلا در معرفی و فروش محصولات خودمان استفاده می کنیم؟ چگونه؟

برچسب ها: بابانوئل, تبلیغات مناسبتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *