تبلیغات محکوم به شکست است، اگر ایده بزرگی پشت آن نباشد

قانون معروفیت – سومین قانون خلق برند
26 مارس, 2014
کلید موفقیت در بازاریابی ، سنجش دقیق خواسته های مشتری است
28 مارس, 2014
نمایش همه

تبلیغات محکوم به شکست است، اگر ایده بزرگی پشت آن نباشد

امروز بیش از هر زمان دیگری اثرگذاری تبلیغات – بخصوص در ایران – بشدت کاهش یافته است. مردم به شدت تبلیغ زده شده اند و تبلیغاتی که امروز شاهد آن هستیم، بسیار به هم شبیه و معمولاً عاری از هرگونه خلاقیت هستند.

creative

واقعیت این است که اگر پشت یک تبلیغ، ایده ای بزرگ نباشد، به نتیجه نخواهد رسید. مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی می بایست خود را موظف به ارائه ایده های بکر بدانند هر چند که ممکن است مشتریانشان (تبلیغ دهندگان) در این رابطه سخت متقاعد شوند. ممکن است که در کوتاه مدت نظر مشتری (تبلیغ دهندگان) را بتوان جلب کرد اما در دراز مدت و پس از عدم کسب نتیجه دلخواه، مشتریانشان را از دست خواهند داد.

من معتقدم که بخشی از معضلات اقتصادی در کشور که پیش روی کسب و کارهای ما وجود دارد مربوط به دو نکته مهم است:
۱) کسب و کارها در تولید و یا ارائه محصولات و خدمات متفاوت و متمایز بر اساس نیازهای جدید جامعه مشکل دارند. بسیاری از کسب و کارها فقط به کپی کردن کار هم دیگر روی می آورند و در ارائه محصول و خدمات هیچ خلاقیتی به خرج نمی دهند.
۲) محصولات و خدمات خوبی هم که می توانند در بازار، جای خود را باز کنند متاسفانه با استفاده از برنامه های بازاریابی و تبلیغات تکراری و عاری از خلاقیت، در شناساندن خود به جامعه با چالشی بزرگ روبرو هستند.

واقعیت این است امروز تبلیغاتچی ها باید در بالاترین سطح ممکن به مشتریانشان خدمات دهند و به سراغ ایده های بکر و جذاب بروند و برای کسب نتیجه، ایده های ناب را پرورش دهند. امروز نقش تیم های خلاقیت در شرکت های تبلیغاتی بسیار پر رنگ است و به عقیده من حتی اگر لازم باشد می بایست رسانه های جدید در عرصه تبلیغات ایران کشف شود (مقاله خلق یک رسانه جدید در عرصه بازاریابی و تبلیغات ایران را نیز می توانید مطالعه نمایید).

نویسنده: مسعود محمدی

4 دیدگاه ها

 1. حمید گفت:

  سلام
  مدتیه که به شدت به نوشته های شما علاقمند شده ام و از طرفداران پروپاقرص سایت این وب سایت هستم
  درحال راه اندازی یک کسب و کار خلاقانه در حرفه خودم هستم و فکر میکنم در اینده خیلی نزدیک به راهنمایی هر چه بیشتر شما جهت تبلیغات خلاقانه نیاز خواهم داشت.

 2. محمد حسین حیدرچی گفت:

  سلام
  در صورت امکان راه حل های عملی و قابل اجرا با محور قرار دادن کسب و کارهای کوچک ارائه بدید.
  کسب و کارهای کوچک به دلیل سرمایه کمی که در ابتدای مسیر در اختیار دارند با مشکلات اساسی مواجه هستند و از سرمایه کمی که در اختیار دارند جهت ادامه حیات استفاده میکنند 🙂

 3. وحید گفت:

  سلام من هم مدتیه که اقدام به راه اندازی ایده خودم کردم امیدوارم با توجه به مقالات مفیدتون بتونم بهتر کسب و کارم رو مدیریت کنم

 4. sabke man گفت:

  سلام استاد
  کاملا موافقم منتهی تصور عموم اطرافیان بر اینه که خارج شدن از عرف رایج باعث اتلاف زمان بازدهی و بحث مالی روند همیشگی رو در بی خواهد داشت
  و باعث این قضییه ریسک بذیریه کاملا کمتر و الگو قرار دادن نتیجه های کار افرینی های مشابه میباشد که زود بازده رضایت بخش اما در دراز مدت مشکلات جدی تر تا مرز بن بست خواهد شد متاسفانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *