نکاتی برای طراحی اتوماسیون بازاریابی موفق
30 آگوست, 2014
مشتریان چه زمانی علاقه مند به ارائه اطلاعات شخصی خود هستند؟
31 آگوست, 2014
نمایش همه

تاثیر احساسات بر توزیع ویروسی یک عکس

چه چیزی باعث پخش ویروسی یک عکس می‌شود؟ آیا مردان و زنان در سنین مختلف انگیزه‌های مختلفی برای به‌اشتراک‌گذاری مطالب دارند؟ یک سازمان دیجیتال با بررسی عکس‌العمل مردم به مجموعه‌ای از تصاویر محبوب به این سوالات پاسخ می‌دهد.
محققان ۵۰ تصویر از صد تصویر برتر سایت imgur.com و ۸۰۰ نفر با سنین ۱۸ تا ۵۴ را برای یافتن احساساتی که هر تصویر در این افراد فعال می‌کند، در دوره‌ی زمانی سه ماهه مورد مطالعه قرار دادند. سپس از چرخه احساسات رابرت پلاتچیک جهت طبقه‌بندی استفاده کردند.

2

برانگیختن احساسات همان چیزی است که مخاطب را علاقه‌مند می‌کند تا مطالب را به اشتراک بگذارد، تصاویری که باعث بروز احساسات مثبت می‌شوند، منجر به نمایش بالای تصاویر می‌شوند.
به طور کلی ده احساسی که اغلب با تصاویر برانگیخته می‌شوند به شرح زیر هستند:
۱-سرگرمی
۲-علاقه‌مندی
۳-تعجب
۴-خوشحالی
۵-رضایت
۶-لذت
۷-شادی
۸-امید
۹-مهربانی
۱۰-هیجان
احساساتی که خیلی کم برانگیخته می‌شوند:
۱-خشم
۲-ادب
۳-ناامیدی
۴-شک
۵-خجالت
۶-مایوس شدن
۷-آزار
۸-گناه
۹-تحقیر
۱۰-شرم
اگرچه احساسات مثبت به طورکلی بیشتر از احساسات منفی برانگیخته می‌شوند، محققان دریافته‌اند پاسخ‌دهندگان به ویژه هنگام به‌اشتراک‌گذاری واکنش‌های پیچیده‌ای نسبت به هر تصویر دارند. به عنوان مثال تضاد احساسات باعث افزایش تاثیر عاطفی و تشدید احساسات می‌شود و زمانی که احساسات منفی با تصاویر محبوب برانگیخته شود، معمولا با احساسات مثبت برانگیخته می‌شوند. همدلی برانگیزاننده احساسات منفی است، اغلب همراه با احساسات منفی قوی به کار برده می‌شود و علاقه، تعجب و سرگرمی تشدیدکننده‌ی احساسات مثبت هستند.
تفاوت‌های جنسی و سنی:
افراد سنین ۱۸ تا ۳۴ کمتر از بقیه دچار احساس تعجب که یکی از عوامل مهم ویروسی شدن تصاویر است، می‌شوند. مردان این گزارش نسبت به زنان از عکس‌العمل عاطفی کمتری برخوردارند‌‌، اما هنگام مشاهده‌ی تصاویراحساس شادی بیشتری می‌کنند. هم‌چنین زنان از احساسات منفی و پیچیدگی عاطفی بیشتری برخوردارند و به احساساتشان اعتماد دارند.

برچسب ها: بازاریابی احساسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *