بازاریابی
سه درس بازاریابی از خواننده آمریکائی، تیلور سوئیفت
11 فوریه, 2016
برندسازی
آیا فرایند برند سازی باید از محصول شروع شود یا از ارزش‌ها؟
13 فوریه, 2016
نمایش همه

بیلبورد خلاقانه کیت کت که بصورت نیمکت تا می شود

بیلبورد خلاقانه

در سال گذشته شاهد همکاری شرکت گوگل با شرکت کیت کت برای معرفی یک نسخه از سیستم عامل اندروید با ویژگی های منحصر به فرد بودیم که تحت عنوان اندروید کیت کت شناخته می شد و امروز به نقد یکی از بیلبورد های مورد استفاده قرار گرفته برای بازاریابی و تبلیغات آن می پردازیم.

این کمپین که تحت عنوان “قدری بنشینید” معرفی و شناخته شده بود، در یکی از بیلبورد های خلاقانه خودش که قابلیت تا شدن و تبدیل شدن به یک نیمکت را داشت به مردم شانس برنده شدن یک دستگاه نکسوس 7 (Nexus 7) تنها با نشستن بر روی یکی از این نیمکت های خلاقانه و حضور داشتن در یک بازه زمانی خاص را می داد.

 

تاثیر گذار بود؟

بطور خلاصه می توان گفت که “بله”، کمپین اثرگذاری و تاثیر بسیار خوب و قابل قبولی داشت. علاقه و توجه بسیار زیادی از طرف مردم در زمان معرفی وجود داشت، استقبال مردم و حضار در پایان هر دوره که با معرفی و اهدا یک دستگاه Nexus 7 همراه بود بسیار خوب بود و همچنین استقبال عمومی مردم از آن در زمانی که ویدئو های آن بصورت جهانی پخش شد نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. البته دلایلی برای این استقبال قابل ذکر است که البته بزرگترین دلیل آن ائتلاف دو شرکت بزرگ و برند با یکدیگر بود. اینگونه به نظر می رسد که این دو شرکت برای با هم بودن و در کنار هم بودن شکل گرفته بودند و این کمپین بخوبی این موضوع را ثابت کرد.

 

بیلبورد خلاقانه

 

ارتباط اندروید: اندروید همیشه سیستم های عامل خودش را با استفاده و همکاری انواع دسرها نام گذاری کرده است و دلیل این نام گذاری و مشارکت نیز اینچنین بوده که استفاده از نام اندروید در کنار نام این دسر ها موجب خوشمزه تر شدن آنها می شود، نمونه هایی از این استراتژی را هم پیش از این از اندروید دیده اید، مانند همکاری با  Jellybean و Ice Cream Sandwich. مطمئنا این نوع همکاری ها بسیار هوشمندانه و دقیق از طرف هر دو برند بوده اند.

ارتباط کیت کت: شعار تبلیغاتی و پر فروش برند کیت کت در سالهای گذشته همواره “قدری بنشینید، یک کیت کت بخورید” بوده است. این تبلیغ و کمپین همچنان که شما شکلات کیت کت را قبل از خوردن به چند تکه کوچکتر تقسیم می کنید، دارای چند سطح و جنبه مختلف است. همچنان که پیش از این به آن اشاره شد، برند کیت کت پیش از این از مفهوم استراحت کردن و کیت کت مصرف کردن در تبلیغات خودش استفاده کرده است و اینبار با مشارکت در این کمپین اجازه داده تا مخاطبین به روش وی موفق به برنده شدن یک دستگاه Nexus 7 شوند و آن روش هم استراحت کردن بر روی نیمکت طراحی شده در قالب بیلبورد خلاقانه کیت کت است.

 

 

قماری که موثر واقع می شود

مشکل بالقوه کمپین هایی مثل این کمپین این است که خطرات و ریسک های بسیار زیادی متوجه آن است. این موضوع در رابطه با هر موضوع و موقعیتی که با مردم در ارتباط باشد، وجود دارد، اما کمپین “قدری بنشینید” کیت کت با وجود اینکه مردم برای مشارکت داشتن در آن می بایست در شرایط بد آب و هوایی (در برخی مناطق در زیر باران) برای ساعات طولانی در زیر باران بر روی این بیلبورد خلاقانه می نشستند تا موفق به دریافت جایزه خود شوند، بخوبی توانست با این چالش کنار آمده و از آن بخوبی برای ایجاد آگاهی در رابطه با برند خود استفاده نماید. در حقیقت می توان گفت این دو برند با این کار بخوبی موفق به وارد شدن به قلب و ذهن مخاطبین خود شدند، که برای خودش حرکتی بسیار خلاقانه و هوشمندانه بوده است که البته مستقل از فعالیت های قبلی و سابقه این برند ها در تعامل با مردم نبوده است.

 

سادگی همیشه تاثیرگذار است

یکی از مهمترین نکات در رابطه کمپین “قدری بنشینید”، چگونگی ساده بودن آن است. بیلورد های تا شو و صندلی شو را نصب کنید و سپس صبر کنید تا مردم بر روی آنها بنشینند و در کمپین شما مشارکت کنند. حتی دستورالعمل های ارائه شده برای آن نیز بسیار ساده و مشخص و تنها در قالب یک جمله بودند: “افرادی که در ساعت مشخصی بر روی این نیمکت بنشینند برنده یک دستگاه Nexus 7 می شوند. همین!!! البته شاید هم دلیل موفقیت این کمپین ها همین سادگی آنها در ارتباط برقرار کردن با مردم بوده است. تمام کاری که مردم می بایست بکنند این بود که برای مدتی بر روی این نیمکت ها بنشینند و استراحت کنند و تا زمانی که نماینده جادویی شرکت کیت کت از راه برسد و یک دستگاه Nexus 7 را به آنها هدیه دهد همچنان بر روی این نیمکت ها نشسته باشند. شاید بهتر باشد گاهی اوقات به همه چیز با نگاهی ساده انگارانه نگاه کنیم و عمل کنیم، چرا که در رابطه با حوزه بازاریابی چریکی تنها چیزی که بخوبی جواب می دهد، همین سادگی است و بس!!!

برچسب ها: بیلبورد خلاقانه, تعامل با مردم در تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *