بازاریابی شبکه‌ای (چند سطحی) چیست و مشکل آن چیست؟
14 ژانویه, 2016
روندهای غالب بازاریابی آنلاین در سال 2016
15 ژانویه, 2016
نمایش همه

بیلبورد خلاقانه تبلیغاتی بریتیش ایرویز

صرف‌نظر از اینکه این رفتار چقدر بچگانه یا احمقانه به نظر برسد، اما همواره این‌یک الگوی رفتاری صحیح بوده و هست. همیشه تعدادی کلیشه‌های رفتاری وجود دارند که هرقدر هم بزرگ‌تر شویم، یا به هر موقعیتی دست پیدا کنیم، بازهم ما را ترک نمی‌کنند. هواپیمایی بریتیش ایرویز موفق به دست گذاشتن و تأکید کردن بر روی این کلیشه‌ها شده است.

 

هرقدر هم که زیرک باشید و حواستان به رفتار خودتان باشد، بازهم زمانی که یک کودک یک تلفن اسباب‌بازی را به شما می‌دهد، آن را بر روی گوش خود گذاشته و با آن صحبت می‌کنید. صرف‌نظر از اینکه هرقدر هم خونسرد باشید، بازهم زمانی که یک بادکنک از دست کودکی فرار می‌کند و به سمت سقف می‌رود با یک پرش ناگهانی سعی درگرفتن آن دارید.

 

چرا به سمت بالا و آسمان نگاه می‌کنیم؟

این حالت برای همه ما اتفاق افتاده که در زمان کودکی به هواپیماهایی که از بالای سر ما پرواز می‌کرده‌اند دست تکان داده‌ایم. اینکه نمی‌دانستیم این چه هواپیمایی بوده و به چه مقصدی در حال پرواز بوده اصلاً اهمیت ندارد، اگر از بالای سر ما عبور می‌کرد، باید برای آن دست تکان می‌دادیم. زمانی که بزرگ‌تر شدیم، از فریاد زدن و خداحافظی کردن دست برداشتیم. اما همچنان به آن نگاه می‌کردیم و شاید همچنان همین‌طور باشد. درنهایت در بزرگ‌سالی شروع به سوارشدن بر این هواپیماها و سفر از نقطه‌ای به نقطه دیگر کردیم. بدون اینکه آگاه باشیم، هواپیماها ها تبدیل به مرحله مهمی از زندگی ما شده و همواره در دوره‌های مختلف از زندگی ما اثرات و نشانه‌هایی از آن وجود داشته است.

 

بیلبورد خلاقانه

 

به همین دلیل است که همواره به‌طور ناخودآگاه به سمت آسمان و به سمت هواپیماها نگاه می‌کنیم.

 

طراحی یک بیلبورد خلاقانه که قادر به تشخیص نوع هواپیما و مقصد پروازی آن است

شرکت بریتیش ایرویز از این حس و حالت ما استفاده کرده تا به یک محصول و حس “اولین” در نظر ما دست پیدا کند. آنها بیلبوردهای دیجیتالی را در نقاط مختلف شهر نصب‌کرده‌اند که نسبت به هواپیماهایی که از بالای سر آنها عبور می‌کنند، عکس‌العمل نشان می‌دهند. بر اساس اطلاعاتی که توسط شرکت بریتیش ایرویز در این رابطه منتشرشده است، این بیلبورد خلاقانه قادر به تشخیص نوع هواپیما، مقصد آن و اطلاعات بسیار متنوع دیگری در رابطه با آنها می‌باشند. این بیلبوردها همچنین برای اثرگذاری بیشتر از تصاویر یک کودک استفاده می‌کنند که ایستاده و با اشاره کردن به هواپیمای در حال پرواز از بالای سر به دنبال آن می‌دود. حس خوبی را به بیننده انتقال می‌دهند، سرگرم‌کننده هستند و به‌خوبی با کودک درون بیننده ارتباط برقرار می‌کنند. شاید به همین دلیل باشد که ویدئو مربوط به آنها در سایت یوتیوب بیش از یک‌میلیون بازدیدکننده داشته است.

 

 

سؤال منطقی دیگر این است که چرا باید این شرکت هواپیمایی از چنین چیزی بهره ببرد؟ چنین کمپینی نمی‌تواند به آنها درفروش تعداد بلیط بیشتر نسبت به چیزی که پیش از این می‌فروختند، کمک کند. این می‌تواند ما را به این نقطه و نتیجه برساند که این‌یک کمپین بد از لحاظ تبلیغاتی، بازاریابی و فروش است. بااین‌وجود، اما یک کمپین برندسازی فوق‌العاده است. در یک کمپین منحصربه‌فرد و تا حدودی کم‌هزینه، آنها قادر به انتقال چندین پیام بوده‌اند.

 

اول‌ از همه اینکه استفاده از کودک می‌تواند تصویر احساسی و گرم‌تر از این برند نمایش دهد.

دوم اینکه، با این کار نوآور بودن خود را اثبات کرده و نشان داده‌اند که لایق پرستیژ منتسب به نام و برند خودشان هستند.

سوم و آخر اینکه به‌راحتی موفق به ارتباط برقرار کردن با هر طبقه از اجتماع شده‌اند، حتی اگر از طبقه‌ای باشید که بودجه شما اجازه استفاده از هواپیماهای آنها را به شما ندهد.

برچسب ها: کمپین برندسازی, کمپین تبلیغاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *