با یک برنامه درخشان بازاریابی محتوا ، کسب و کار خود را دگرگون سازید
6 مارس, 2014
تثبیت نام تجاری
9 مارس, 2014
نمایش همه

بیانیه شرکت اپل در مورد بازاریابی

هنگام مطالعه بیوگرافی جدید یکی از دو مؤسس شرکت Apple یعنی استیو جابز (Steve Jobs) به نوشته Walter Isaacson به نکات جالب در حوزه بازاریابی این شرکت برخورد می کنیم که سعی کرده ام در این مقاله به آن بپردازم. در این مقاله سعی شده است که بیانیه شرکت اپل در مورد بازاریابی که توسط مارکولا یکی از شریک ها استیو جابز نوشته شده بپردازیم.

شرکت Apple

اولین کورسوی آنچه قرار بود به غول فناوری یعنی شرکت Apple تبدیل شود در سال ۱۹۷۱ ظاهر شد، یعنی زمانی که یک مهندس الکترونیک به نام Steve Wozniak به تولید تخته مدار الکترونیک اقدام کرد که به تدریج تبدیل به کامپیوتر Apple I گردید. ولی Wozniak در بیوگرافی جدیدی در مورد یکی از دو مؤسس شرکت Apple یعنی استیو جابز (Steve Jobs) که توسط Walter Issaacson به رشته تحریر درآمده می گوید که شرکت Apple احتمالاً بدون وجود دید وسیع استیو جابز در رابطه با فروش کامپیوترها در پکیج واحد و متمرکز بر نیاز مصرف کننده، شکل نمی گرفت.

در این کتاب Issacson به توصیف یک مورد رویارویی استیو جابز، Wozniak و پدر Wozniak به نام جِری (Jerry) می پردازد که دانشمند متخصص ساخت و پرتاب موشک بود. وی لیاقت چندانی برای افرادی که مهندس نبودند، قائل نبود. در خلال این مواجهه jerry (با لحنی آمیخته با اندکی پرخاشگری بیشتر) به جابز گفت که ابتکار وی در واقع هیچ ارزشی ندارد و وی مستحق برخورداری از ۵۰ درصد مالکیت این کسب و کار رو به گسترش نیست. جابز که هنوز یک نوجوان بود با سخن وی شروع به گریه کرد و گفت که کناره گیری می کند تا Wozniak خود به اداره امور بپردازد.
jobsWozniak
ولی Wozniak با درک هماهنگی بین خود و جابز می دانست که شرکت بدون انگیزش کارآفرینی جابز هستی نخواهد یافت. Issacson مینویسد: “این جابز بود که طرح های ابتکاری Wozniak را تبدیل به کسب و کاری رو به رشد کرده بود.”
در واقع استیو جابز پیشتاز یک برنامه بازاریابی مبتنی بر اولویت مشتریان شرکت Apple یا به عبارتی ” کامپیوتر برای افراد عادی” بود. جابز به جای خلق محصولاتی که آنها می خواستند تولید کنند، تولید محصولاتی را هدف خود قرار داد که نیازها، احساسات و انگیزه های مصرف کنندگان را مورد هدف قرار می داد.
در سال ۱۹۷۷ همچنان که جابز و Wozniak به صورت دیوانه وار مشغول گرفتن سفارش برای Apple I بودند و با تولید Apple II به دنبال سرمایه برای آغاز این فعالیت جدید بودند که خالی از ریسک نبود، Mike Markkula را به عنوان سرمایه گذار به این کسب و کار وارد کردند. با تزریق ۲۵۰ هزار دلار به آن شرکت، Markkula تبدیل به سومین شریک آن ها شد و بعلاوه اقدام به نگارش ” فلسفه بازاریابی شرکت Apple” نمود یعنی یک فراخوان عملکرد سه ماده ای که برای آن شرکت مفید واقع شد. این فلسفه میتواند به عنوان نمونه ای برای شروع سایر کسب و کارها نیز مفید واقع شود.

ماده شماره یک: همدلی نمودن
شرکت Apple بایستی شدیداً به دنبال برقراری ارتباطی ” صمیمانه ” با احساسات مشتریان باشد. Markkula چنین می نویسد: ”ما واقعیت نیازهای آنها را بهتر از هر شرکت دیگری درک خواهیم کرد.”

ماده شماره دو: تمرکز کردن
شرکت Apple بایستی برای کسب موفقیت، تلاشهای خود را بر برآورده ساختن اهداف عمده خویش متمرکز ساخته و تمامی ” فرصتهای فاقد اهمیت ” را حذف نماید.

ماده شماره سه: اعتبار بخشیدن
شرکت Apple بایستی دائماً از این نکته آگاه باشد که در مورد شرکتها و محصولات تولیدی آنها بر اساس علائمی که انتقال می دهند قضاوت می شود. Markkula چنین مینویسد: “مردم از روی جلد کتاب در مورد آن قضاوت میکنند. ممکن است بهترین محصولات، بهترین کیفیت، مفیدترین نرم افزار و غیره از آن ما باشند، ولی عدم توجه به نحوه ارائه این محصولات باعث می شود مردم آنها را به چشم محصولاتی بنگرند که توجهی به ساخت آنها معطوف نشده است، و این در حالی است که با ارائه خلاقانه محصول، موجب خواهیم شد که از دید مشتریان، محصول کیفیتی مطلوب و بالا داشته باشد.”

درصورتیکه شما هم نکته های جالبی از روش های بازاریابی در شرکت اپل می شناسید و با آن برخورد کرده اید لطفن در قالب توضیحات در پایین این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.


نویسنده: مسعود محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *