کتابچه برند یا برندبوک (Brand Book) چیست؟
15 اکتبر, 2015
جِی بائر : نویسنده، سخنران و مشاور بازاریابی
17 اکتبر, 2015
نمایش همه

شش راه برای بزرگ‌تر جلوه دادن یک کسب‌وکار

گاهی از اوقات کوچک بودن در برابر رقبا از لحاظ کارایی و از آن خود کردن مشتریان بیشتر به نفع شما تمام می‌شود، اما گاهی اوقات هم هست که بزرگ‌تر به نظر رسیدن استراتژی هوشمندانه‌تری به نظر می‌رسد. حالا باید دید چطور می‌توان چنین ظاهری را ایجاد کرد؟

 

1- تبدیل به برند شوید

شرکت‌های بزرگ بخوبی ارزش داشتن برند شناخته شده را می‌دانند و از مزایای بالقوه آن بخوبی بهره می‌برند. البته باید به این نکته هم توجه کرد که برندینگ چیزی وسیع‌تر از داشتن رنگ سازمانی و لوگو و نام و … است. برندینگ به تجربه‌ای اشاره دارد که یک مشتری از ارتباط با شما کسب می‌کند، بنابراین می‌بینید که به چگونه لباس پوشیدن، تلفن پاسخ دادن و ایمیل فرستادن شما هم ارتباط پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که ممکن است شرکت کوچکی داشته باشید، اما این دلیل نمی‌شود که رویایی برای آن نداشته باشید.

 

2- به نام خود توجه داشته باشید

تغییر دادن نام یک کسب‌وکار تصمیمی نیست که راحت به آن نگاه کنیم، چرا که تأثیرات بسیاری بر اعتبار شما دارد. امام داشتن نامی که نشان از کوچک بودن و تنها معامله‌گر بودن شما دارد هم اصلاً خوب نیست. زمانی که تصمیم می‌گیرید، تغییر دادن نام شرکت موضوع سخت و پیچیده‌ای نیست و شاید با چند صد هزار تومان در طی یک روز انجام شود، امام نکته مهم توجه به این موضوع است که آیا پس از این مرحله مشتریان شما همچنان به شما وفادار می‌مانند و اینکه نام جدید آیا کمکی به بزرگ‌تر جلوه کردن شما می‌کند؟

 

small-business-big-impact

 

3- وبسایت بهتری داشته باشید

در مجموع می‌توان گفت که شرکت‌های بزرگ وبسایت خوبی هم دارند. زمانی که یک مشتری بالقوه به دنبال کسب اطلاعات در مورد شما است، احتمال جستجوی آنلاین شما زیاد است. در این صورت اگر وی با وبسایتی روبرو شود که از ظاهر آن مشخص باشد که طراحی آن را خودتان انجام داده‌اید، رنگ‌های به هم ریخته، چیدمان نامرتب، تصاویر ناهماهنگ و حتی محتوای ضعیف، همه و همه دست به دست هم داده و وجه شما را از بین می‌برد. اگر می‌خواهید بزرگ به نظر برسید، این یکی از بهترین فرصت‌های شما برای بزرگ به نظر رسیدن است که با هزینه به نسبت اندکی قابل اجراست. زمانی که به آن می‌پردازید، حتما توجه داشته باشید که کارکنان شما برای امور کاری خود از ایمیل‌های رایگان مانند یاهو، جی میل و … استفاده نکنند.

 

4- از پذیرش مجازی استفاده کنید

اینکه شما به عنوان مدیر یک مجموعه تمامی امور آن را به عهده گرفته و به تنهایی انجام دهید، اصلاً چیز بدی نیست. نکته بد در این رابطه این است که خواه‌وناخواه با چنین کار نظم در کار شما نمی‌تواند اولویت داشته باشد و برخی از کارها فراموش‌شده یا امکان انجام شدن نمی‌یابند. مثلاً ممکن است بسیاری از تلفن‌هایی که می‌تواند منجر به فروش شود را پاسخ ندهید. اما در اختیار گرفتن یک منشی در خارج از مجموعه خودتان و پرداخت هزینه‌ای کمتر از منشی ثابت به وی این امکان را می‌دهد تا تمامی تلفن‌های شما پاسخ داده شوند و نتیجه آن بصورت مثل ایمیل به شما اعلام شود و همچنین احساس بهتری از یک مجموعه معتبر را به مخاطب انتقال دهید.

 

5- آدرس چشمگیرتری داشته باشید

توجه داشته باشید که داشتن شرکت یا کسب‌وکار و اداره کردن آن از داخل خانه اصلاً ایرادی ندارد. اما وقتی شما آدرس خود را بر روی سایت خود درج می‌کنید و مشتریان به‌وضوح می‌بینند که محل شما در داخل یا اطراف یک منطقه مسکونی واقع‌شده است، طبیعتاً حساب آنچنانی روی شما باز نمی‌کنند. راه چاره داشتن یک صندوق پستی و استفاده از آن یا اجاره کردن محلی در منطقه تجاری و با جلوه بیشتر به صورت مجازی و فقط برای درج آدرس است که البته این مورد دوم برای هر کسب‌وکاری توصیه نمی‌شود و فاکتورهای دیگری در آن رابطه باید مدنظر قرار بگیرند.

 

6- کسب‌وکار خود را ثبت کنید

هر چند که عدم ثبت شرکت مزایای خوبی از جمله عدم پرداخت مالیات برای مدتی نامعلوم را دارد، اما ثبت شدن آن و اعلام این موضوع در محتوای خودتان موجب داشتن جلوه و موقعیتی بهتر در نظر مشتریان می‌شود. هر چند که در این رابطه قبل از هر کاری استفاده از مشورت یک حسابدار و همچنین مشاور کسب‌وکار توصیه می‌شود.

 

برچسب ها: برندینگ, رشد کسب و کار

1 دیدگاه

  1. ابوالفضل گرشاسبی گفت:

    یکی از بزرگترین اشکالات برخی از مدیران، اهمیت ندادن به ظواهر و غرق شدن مسائل فنی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *