بازاریابی دهان به دهان
1 دسامبر, 2014
استفاده از دانش بازاریابی برای خدمت به بشریت
2 دسامبر, 2014
نمایش همه

برندی به شیرینی عسل

صنعت شیرینی و شکلات ایران یکی از فعال ترین صنایع کشور است و خوشبختانه این صنعت توانسته است در وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به حیات خود ادامه دهد، شاید این پایداری در شرایط سخت جزء ویژگی های ذاتی این صنعت باشد ولی حضور در این وضعیت سخت اقتصادی کار چندان آسانی هم نیست و فقط از عهده غول هایی مثل شیرین عسل بر می آید. شیرین عسل هم مانند هر برندی که به شدت بزرگ می شود ممکن است بعضی جوانب برندینگ را از یاد برده باشد.

شیرین عسل از جمله برندهایی است که همیشه به نوعی با نام بنیانگذار خودش همراه است و داستان شیرین عسل همیشه دهان به دهان چرخیده و پشتکار و همت یونس ژائله چیزی بوده است که نه تنها خود شیرین عسل را ساخته، بلکه به برند شیرین عسل هم کمک زیادی کرده و هیچ گاه شیرین عسل را بدون ژائله نمی توان تصور کرد.
این نوع از برندینگ شاید نا خودآگاه اتفاق می افتد و هیچ برنامه ریزی برای آن انجام نمی شود ولی داستان بنیانگذار یک برند، همیشه یک عامل تقویت کننده برای برندهای بزرگ و پیشگام محسوب می شود. بر همین اساس کاملا منطقی است که در جواب آنانی که به نام گذاری شیرین عسل خرده می گیرند، گفت که اگر بخواهیم نام دوباره ای برای شیرین عسل انتخاب کنیم بهترین نام صنایع شیرینی و شکلات ژائله است.
با وجود همه این ها شیرین عسل به عنوان یک برندی که به سرعت وارد بازارهای بین المللی شده می توانست نام بهتری انتخاب کند تا از نظر تلفظ نام راحت تری برای کشورهای انگلیسی زبان داشته باشد، یک نام یک بخشی نیز میتوانست عملکرد بهتری داشته باشد. استفاده از دو واژه شیرین و عسل که هر دو القا کننده شیرینی هستند چندان توجیه ندارد.
یکی از انتقاداتی که همیشه برای شیرینی عسل مطرح بوده است این است که برندی که در حوزه شیرینی و شکلات شناخته می شود چرا دست به تولید رب و روغن و ماکارونی می زند. در جواب همین انتقاد مدیر بازاریابی شیرین عسل دائما به بحثی با عنوان فرا بازاریابی اشاره دارد و معتقد است که قوانین برندینگ و بازاریابی در ایران به گونه ای متفاوت از کشورهای توسعه یافته عمل می کند. این نوع نگاه های جدید به بحث بازاریابی را فقط برندهای بزرگ می توانند مدعی باشند و از عهده آن برایند. این نوع استراتژی تنوع محصول چندان هم ایرانی نیست و برندهای بزرگ دیگری دست به این گونه تنوع محصولات زده اند، بهترین مثالی که انعکاس خبری زیادی نیز جدیدا داشته است وارد شدن کوکا کولا به تولید شیر است.
اما نباید یک نکته مهم را نباید از خاطر ببریم که در کشورهای در حال توسعه، بیشتر از آنکه سیاست های برندینگ مهم و تاثیر گذار باشند، طراحی محصول و کیفیت محصول و قیمت است که حرف اول را می زند و از این روست که شیرین عسل در عرصه شیرینی و کیک و شکلات همیشه پیشتاز بوده است. با این وجود شیرین عسل هم چندان از گزند بحران اقتصادی فعلی مصون نمانده و کوچک شدن و در عین حال گران شدن قیمت ها، خیلی از معادلات شیرین عسل را هم مانند بقیه شرکت ها به هم زده است و وزن محصولات کمتر شده و قیمت ها افزایش یافته و در نتیجه شاید تاثیر منفی روی رضایت مشتری داشته است در حالی که شاید اگر شیرین عسل می توانست در برابر اینگونه تغییرات محیطی بیشتر مقاومت کند اعتبار و سهم بازار خود را چندین برابر می کرد.
شیرین عسل برندی معروف در بین مصرف کنندگان است اما سعی در ایجاد ارتباطات در سطح ارتباطات برندهای هم ردیف خارجی خود نکرده است. هر چند بیشتر مردم منطقه آذربایجان به داشتن برندهای معتبری مثل شیرین عسل، آیدین و آناتا و … افتخار می کنند ولی شیرین عسل هیچ گاه جواب این افتخار همشهری های خود را حداقل در انظار عمومی نداده و فعالیت رسانه ای چندانی در حوزه مسئولیت های اجتماعی خود نداشته است و مصرف کنندگان نهایی عنصری است که در بخش روابط عمومی شیرین عسل عنصری فراموش شده، محسوب می شوند.
شیرین عسل از نظر بازاریابی جزء برندهای پیشرو بوده و کاملا مشخص است که تیمی حرفه ای در پشت برنامه های بازاریابی شیرین عسل در حال فعالیت است، اما شاید تنها ایرادی که در برنامه های یازاریابی شیرین عسل پیدا کرد کم کاری یا ضعف در حوزه تبلیغات رسانه ای باشد. هر چند شیرین عسل در سطحی نیست که نیاز به تبلیغات آگاهی دهنده داشته باشد ولی برندهای بزرگی مثل کوکاکولا هم هیچ وقت تبلیغات را دست کم نگرفته اند و تیم خلاقیت بزرگی بر روی تبلیغاتشان کار میکند این در حالی است که مدیریازاریابی شیرین عسل معتقد است که در ایران تیم تبلیغاتی خلاق و مناسبی برای همکاری وجود ندارد و همین می تواند یکی از بزرگترین نقاط ضعف این برند باشد.
شیرین عسل خیلی بزرگ است ، حدود 10 شرکت زیر مجموعه دارد و در جهت حرکت به سمت استراتژی ” از دانه تا قفسه ” حرکت می کند. این بزرگ شدن در نهایت به معماری برند دقیق تری نیاز خواهد داشت و با پیدا شدن رقبای تازه نفسی مثل “شیرین نوین ” این نیاز بیش از پیش احساس خواهد شد.

برچسب ها: برند, شیرین عسل

1 دیدگاه

  1. نائف رسپنا گفت:

    شیرین عسل و بیشتر شرکت های بزرگ که محصولاتی که متفاوت هستند و ربطی به هویت برندشان ندارند را تولید میکنند و احتمالا هم میگویند این فرابازاریابی یا فرابرندینگ است بیشتر مدیون سیستم پخش گسترده خودشون هستند که با قدرت و به راحتی تو قفسه ها میرن و نمیشه کتمان کرد که این کار از دستشون برمیاد مثل همین حرف درستی که در مقاله زده شده که فقط از عهده شرکت های بزرگ برمیاد این کار
    سپاس از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *