چهار قدم برای جذب و نگهداشت مشتری بهتر
11 جولای, 2015
نقش مدیریت پروژه در بازاریابی
13 جولای, 2015
نمایش همه

برندینگ و بازاریابی: تفاوت در چیست؟

تعدادی از شرکت ها، چه کوچک و چه بزرگ، تفاوت های موجود بین برندینگ و بازاریابی را درک نمی کنند. در این مقاله در پی توضیح دلیل اهمیت این دو، اما به گونه ای متفاوت از یکدیگر، هستیم.

برند و بازاریابی و تفاوت های موجود بین آنها، در حوزه کسب و کار و تجارت نیست که توسط مخاطبین آن حوزه ها به شکلی نا درست درک شده است. این موضوع در بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک و حتی در بخش های بازاریابی آنها هم به درستی درک و نهادینه نشده است.

در حقیقت در این مطلب در پی ارائه راهنمایی ساده برای کمک کردن به شما و هدایت شما در بین این دو حوزه و یافتن پتانسیل های آنها جهت ارتقاء کسب و کار شما هستیم.

 

Branding_vs_Marketing

 

برندینگ: قولی که به آن عمل شده

تعریف رابرت بین (Robert Bean) یکی از کارشناسان حوزه برند سازی از برندینگ “قولی است که برآورده شده است”. این شاید بهترین تعریفی باشد که بتوان از برند ارائه داد. شما به مشتریان و همکاران خود در کنار تمامی فعالیت هایی که انجام می دهید و متعهد آن می شوید قولی می دهید و به منظور موفق شدن در کسب و کار خودتان باید در هر لحظه به این قول پایبند باشید و به آن عمل کنید. می توان گفت این ایده که برند تنها یک نشان، نام یا یک رنگ بخصوص است، تنها شکافی بسیار کوچک و ریز از چیزی است که در حقیقت برند باید نامیده شود.

به عبارتی می توان گفت که برند به نوعی تمامی چیزی است که از شرکت شما وجود دارد. در نتیجه ارائه تعریفی دقیق از آن اهمیتی حیاتی و غیر قابل انکار دارد. شما باید مخاطب هدف و نهایی خود را شناسایی کنید و از خواسته آنها مطلع شوید، دقیقا برای آنها روشن کنید که چرا شما از دیگر رقبای خود بهتر و برتر هستید و در نهایت به بیان و شرحی دست یابید که به بهترین نحو ممکن هدف برند شما را مشخص می کند.

برخی از کسب و کارها از روز اول شروع شناخت کاملی از خود دارند و تا زمانی که اندازه کسب و کار خود و کمیت و کیفیت کارکنان خود را حفظ کرده اند، دیگر نیازی به پشت سر گذاشتن این مرحله ندارند. با این وجود برای اغلب بنگاه ها، شرایط در طی زمان تغییر می کند، میزان فروش کاهش پیدا می کند، برخی شرکت را ترک می کنند، مخاطبان، نیازها و رفتار آنها تغییر می کند و یا حتی یک رقیب اقدام به تهدید سهم بازار شما می کند. در این حالت چه رویه ای را در پیش می گیرید؟ اگر در مرحله قبل بخوبی تعریف کرده باشید که معنا و هدف برند شما چیست، در این مرحله اتخاذ تصمیم های جدید بسیار آسان تر از قبل می شود – چه کسانی را باید استخدام بکنید، چه محصولاتی را باید بفروشید، ارتباطات شما چگونه باید به نظر برسد و حتی محیط دفتر شما چگونه باید به نظر برسد.

کلید رها کردن قدرت نهفته در برند شما همراه ساختن کارکنان با خودتان می باشد. آنها را در این مرحله با خود همراه کنید و همواره سعی کنید از خدمات و مشاوره های یک کارشناس برند در کنار خود بهره مند شوید. این فرایند لزوما نباید هزینه زیادی برای شما داشته باشد یا اینکه زمان زیادی از شما بگیرد. با این وجود، زمانی که این مرحله را پشت سر گذاشتید، می توانید وارد مرحله تعیین استراتژی برند برای کسب و کار خود شوید، که می تواند برای سالیان سال در کنار برند شما باقی بماند.

بازاریابی چه چیزی ارائه می کند

غیر از این تعاریف مختلفی که توسط عالمان مختلف در حوزه مدیریت ارائه شده است، دوست دارم اینجا به تعریفی از این علم (هنر) اشاره کنم که توسط موسسه بازاریابی چارترد Chartered Institute of Marketing ارائه شده است که عبارت است: “فرایند مدیریت مسئولیت برای تشخیص، پیش بینی ارضاء نیازهای مشتری بصورتی که مبتنی بر سودآوری برای هر دو طرف باشد”.

بنابراین بازاریابی بخشی اساسی و حیاتی برای برند شما می باشد. این فرایند به شما در انتقال پیام و قولی که قصد اطلاع رسانی در مورد آن به مشتری و یا مخاطب خود دارید، کمک می کند. فعالیت های بازاریابی شما همچنین باید بر اساس شخصیت، جایگاه یابی، ارزش ها و لحن برند شما باشد که در مرحله ای قبل از این برای کارکنان شما معرفی شده و بین آنها نهادینه شده است.

در اصل، بازاریابی کار و فعالیتی است که برای رساندن پیام و یا تعهد و قول خود به مشتریان انجام می دهید، در حالیکه برند چگونگی وفادار بودن به قولی است که پیش از این به مشتریان و کارکنان خود داده اید.

برچسب ها: بازاریابی, برندینگ

14 دیدگاه ها

 1. محسن گفت:

  ممنون. عالی بود.

 2. مهدیه گفت:

  مرسی . واقعا خوب بود .

 3. آموزش بازاریابی گفت:

  خیلی ممنون بابت این مطلب مفید .
  رابرت بین واقعا تعاریف خوبی داره و به نظر من باید از نقطه نظرات این شخص برای موفقیت استفاده کرد.

 4. الهام گفت:

  خیلی مقاله مفیدی بود.واقعاَ خیلی از شرکت ها تفاوت بین برندینگ و بازاریابی را درک نمی کنند همچنین خیلی از شرکت ها بین بازاریابی و تبلیغات نمی توانند تمایزی قائل شوند. مقاله تفاوت تبلیغات و بازاریابی به من خیلی در این زمینه کمک کرد. لینکش:
  http://websima.com/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C/

 5. امید آهنگرانی گفت:

  ما زمانی که میخواهیم ماشین بخریم اول به فکر خرید بنز میفتیم.این یعنی برندسازی.
  اما زمانی که تبلیغ یک خودرو شیک و ارزان را میبینیم روی آن کلیک میکنیم.این یعنی بازاریابی.
  حال اینکه پس از دیدن سایت و محصولات آن خودرو شیک,چقدر تحت تاثیر قرار بگیریم و به آن علاقمند شویم و حس پیدا کنیم,مرتبط با برندسازی آن محصول است.
  اگر پس از ملاقات با آن محصول,حس خوبی گرفتیم و یک عمر در ما آن محصول و برند جاودانه شد,یعنی برندسازی کار خودش را کرده.
  بازاریابی یک دلال است.مشتری را به مغازه میکشاند.مغازه باید عطر خوب,حس خوب,برخورد خوب و خاطره ای خوب برای مخاطب به جای گذارد تا او را نگه دارد و دیگر نیاز به هزینه های گزاف بازاریابی نباشد.
  ————–
  برندسازی پایه است.پیش از بازاریابی است و مهمتر از آن.
  بازاریابی صرفا برای رساندن پیامهای شما به افراد است.استراتژی هایی برای جلب توجه افراد به محصول شما
  اما برندسازی یعنی مخاطب پس از برخورد با محصول شما ,چه حسی بگیرد.. چقدر در او تاثیر بگذارید تا سالها در ذهن و قلب او بمانید..
  ماموریت بازاریابی سریع به پایان میرسد.و برندسازی شماست که مشتری را یک عمر با شما نگه میدارد.

  http://www.ahangarani.ir

 6. ساخت سایت گفت:

  سلام
  خیلی خوب بود. ممنون از سایت قشنگتون

 7. آبسال گفت:

  ممنون از سایت بسیار خوبتان

 8. ratin گفت:

  عالی بود ممنون

 9. دینا گفت:

  آقا خیلی مطلب خوبی بود
  دقیقا این مشکل وجود داره مخصوصا در ایرات این تفاوت ها کمتر دیده میشن
  همیشه خیلیا بین برندینگ و بازاریابی و حتی تبلیغات تمایز قائل نمیشن
  فک میکنن بازاریابی همون تبلیغاتع و تبلیغات همون برند شدنه
  درسته اینا به شدت به هم کمک میکنن اما در معنای واقعی خیلی با هم تفاوت دارند
  مشکل اینجاس تصور میشه با یه بیلبرد خیابانی هم تبلیغات کامل انجام شده و هم پروسه برندینگ طی شده است یا یه تبلیغ تلویزیونی
  متاسفانه نمیبینن شکست خیلی از شرکت ها مخصوصا استارت آپ های نو پا با هزینه های کم از همین تفکر اشتباه صورت میگیره
  یه قضیه دیگه ای هم که هست واقعا خیلی اعتقادی به مشاوره تبلیغات ندارند و میگن مگه همین چند راه بیشتر هست واسه تبلیغات پس خودم انجام میدم
  بدونه اینکه تحقیقاتی انجام بشه و شرایط رو برسی کنن نیاز های جامعه رو برسی کنن.
  شرکت های موفق واقعا رو این قضیه خیلی تمرکز میکنند چون نوک پیکان هر شرکتی برند و تبلیغات و بازاریابی و به نوعی تیم فروش اون شرکته

 10. ممنون از مطالب بسیار خوبتان

 11. ممنونم
  مطلب بسیار خوبی بود
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *