سود
سود بد چیست و چه تاثیری بر تجربه مشتری دارد؟
30 دسامبر, 2016
برندینگ اجزا
چطور باید یک برنامه عالی برای برندینگ اجزا داشته باشیم؟
1 ژانویه, 2017
نمایش همه

برندینگ اجزا چیست و چطور شکل می گیرد؟

برندینگ اجزا

برندنیگ نه‌تنها نقش مهمی در فرایند بازاریابی محصول تمام‌شده دارد، بلکه در بازاریابی اجزاء و بخش‌های تشکیل‌دهنده آن‌هم نقش مهمی بازی می‌کند. با رشد و گسترش بازارها در صنایع مختلف، شرکت‌های بیشتری پی به این موضوع بردند که استراتژی کشش در بازاریابی تنها راه تثبیت محصول در بازار بوده و اینکه از این طریق می‌توانند حجم معاملات را افزایش داده و به‌صورت خودکار برای محصول خود ایجاد تقاضا کنند.

 

بااین‌وجود، ایجاد تقاضا برای محصولی که ماهیتی بسیار فنی و تخصصی دارد، ایجاد هیجان نمی‌کند یا ذاتاً به صورتی است که مشتریان خیلی به آن توجه نمی‌کنند، خیلی هم ساده نیست. امروز همه به‌خوبی می‌دانند که اینتل چیست و اینکه مثلاً صدا باکیفیت دالبی یعنی چه یا چرا تفلون در زمان آشپزی و پخت‌وپز از اهمیت زیادی برخوردار است. اما سختی و مشکلاتی را در نظر بگیرید که مثلاً برندی مانند اینتل در زمان شروع کسب‌وکار خودش با آن مواجه بود. این شرکت در آن زمان می‌بایست کالا و محصولی بسیار کسل‌کننده و بدون جذابیت به نام ریزپردازنده را محصولی هیجان‌انگیز جلوه دهد و کاری کند که مصرف‌کننده‌ها همیشه محصولات این برند را نسبت به محصولات (ریزپردازنده‌های) تولیدی شرکت‌های دیگر ترجیح دهند.

 

اما ببینیم به‌واقع اینتل چه‌کاری کرده است؟

کاری که شرکت اینتل در این راستا انجام داده است تحت عنوان برندینگ اجزا (Ingredient branding) شناخته می‌شود. اینتل یک جزء یا بخش تشکیل‌دهنده از یک مجموعه یا محصول بزرگ‌تر به نام کامپیوتر است، یعنی خود به‌طور مجزا کامپیوتر نیست. اینتل کار خودش را با بازاریابی مستقیم محصول به تولیدکنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات اصلی و با نشان دادن و اثبات قدرت پردازنده‌های خودش به آن‌ها آغاز کرد. زمانی که این تولیدکنندگان از قدرت این پردازنده‌ها به وجد آمدند، اینتل بازهم سکوت اختیار نکرد. در عوض، شروع به برندینگ اجزا کرد و بازاریابی محصول خودش را به بازارهای انبوه آغاز کرد و این‌گونه تقاضایی برای محصول خودش ایجاد کرد.

 

برندینگ اجزا

 

پس‌ازآن مشتریان به‌طور خاص شروع به وارد شدن به فروشگاه‌های کامپیوتر و پرس‌وجو برای پردازنده‌های اینتل کردند. این‌گونه بود که اینتل در بازار شناخته شد و همچنان به‌عنوان قدرتی در بازار پردازنده‌ها مطرح است و جالب اینکه همچنان با همان کمپین اولیه تبلیغاتی خودش در بسیار مجامع شناخته می‌شود و بهترین مثال برای مقوله برندینگ اجزا شناخته می‌شود. یعنی شما یک دستگاه کامپیوتر را می‌خرید، فقط و فقط به دلیل اجزاء تشکیل‌دهنده داخلی آن.

 

با گسترش بازارها مقوله برندینگ اجزا بیشتر و بیشتر شناخته‌شده و اهمیت پیدا کرد. تولیدکنندگان خودرو به این نتیجه رسیدند که آن‌ها در حال از دست دادن فرصت‌های بسیار زیادی در طی مراحل سرویس خودروها بر روی قطعات یدکی هستند. به عبارتی اگر مشتریان آن‌ها در طی این فرایندها از قطعات ضعیف و غیر اصلی استفاده می‌کردند، خودرو و برند آن تحت تأثیر قرارگرفته و به‌شدت ضربه می‌خورد. پس آن‌ها هم به این با استفاده از این مقوله در طی سالیان و از طریق کمپین‌های مختلف به مشتریان خود آموزش دادند قطعات یدکی اصلی چه اهمیتی دارند و اینکه چرا مشتریان نباید از بازارهای سیاه و . . . اقدام به تهیه محصولات خودشان بکنند.

 

به‌طور مشابه برندهای دیگری هم وجود داشته‌اند که تا حدودی این روش را پیش‌گرفته و سطحی از برندینگ اجزا را پیاده کرده‌اند. مثلاً صدای دالبی زمانی مطرح شد که سینماها و شرکت‌های تولیدکننده فیلم در تبلیغات خود شروع به استفاده از این عبارت و کلمه برای معرفی کیفیت بهتر صدای فیلم‌های خود کردند. پوشش تفلون زمانی به‌طورجدی به این عرصه روی آورد که ظروف آشپزی به آن تجهیز شده و استفاده از آن پوشش را امری لازم و حتمی برای آشپزی سالم و آسان مطرح کردند. به همین ترتیب شرکت هوندا برای موتورهای استفاده‌شده بر روی خودروهای خودش معروف شد. اما نمونه‌ای اخیر از استفاده از این رویکرد استفاده و تبلیغ سیستم‌های عامل در دستگاه‌های لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند است – خواه این دستگاه‌ها تحت اندروید، اپل، ویندوز یا IOS و . . . باشد – بطوریکه سیستم‌های عامل آن‌ها به‌طور مجزا و جدا از خود دستگاه تبلیغ و معرفی می‌شوند.

برچسب ها: برندسازی مواد تشکیل دهنده, برندینگ اجزاء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *