10 تجربه جالب برند ها درباره خدمات مشتریان / قسمت اول
6 آگوست, 2014
چگونه ضعف های یک برند را شناخته، بر روی آنها سرمایه گذاری کنیم؟
7 آگوست, 2014
نمایش همه

در نوشتن برنامه کسب و کار، بازاریابی را فراموش نکنید

برای آنان که می خواهند از جا بکنند و کار بازاری دلپسند خود داشته باشند، نوشتن برنامه کسب وکار نخستین گام است. یکی از مهمترین بخش های این برنامه راهبرد بازاریابی است.
مردمان بیشتر به دنبال برنامه ریزی برای بازاریابی، استوار کردن جای خود و پیشرفت کار هستند و هرگز اندیشه های بزرگ خود را پی نمی گیرند و به انجام نمی رسانند.

یک آنکه بیشتر کارآفرینان پیشینه بازاریابی ندارند. شاید فروشندگان زبردستی یا رایزنان مالی کاربلد و یا نویسندگان توانایی باشند ولی بازاریاب نیستند. برخی از آنان نمی دانند که برای پیروزی نیاز به بکاراندازی راهبرد بازاریابی یکپارچه است. برخی دیگر می دانند که مهم است ولی نمی دانند از کجا آغاز کنند.
گذشته از اینکه فرآورده و یا کار شما تا چه اندازه نوآورانه است، اگر کسی نداند که کجا چنین چیزی را می تواند بیابد، آن را نخواهد خواست.
اگر می خواهید کار و پول خودتان را داشته باشید، در برنامه بازاریابی شما باید هزینه کرد در گذر زمان گنجانده شود. به جدول زمانی و تارنمایی ویژۀ کارتان نیاز دارید که بازدیدکنندگان را به سوی خود بکشد و آنها به آسانی بتوانند شما را بیابند، دربارۀ شما بدانند و فرآورده یا کار شما را بخرند.
چند نکته برای گسترش برنامه بازاریابی:
پیام من چیست؟
بی بروبرگرد پیام شما باید بیش از بیان «فرآوردۀ من شایان توجه است» باشد. اگر در کاری حرفه ای هستید چه می توانید انجام دهید؟ چه تفاوتی با همآوردتان (رقیب تان) دارید؟
نمونه: در بنگاه بازرگانی من، ما با بکارگیری الگوی پرداخت برای کارآیی، استوارنامه ای برای مشتریانمان فراهم می کنیم که دیده شدن آنها را در رسانه ها تضمین می کند.
روی سخن من با کیست؟
باید همواره شنوندگان و بینندگان آگهی خود را موج گریزنده ای بدانید و آگهی تان درخور تک تک آنها باشد، مگر آنکه به راستی فرآورده ای پدید میآورید که تنها ویژۀ گروهی از مردم است.
نمونه: قهوه جوش تاشو تنها شاید برای دانشجویانی خوب باشد که در خوابگاه کوچکی زندگی می کنند. چنین کسی نخستین هدفتان است که روی سخن شما با اوست. ولی پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزگ او هم می توانند مخاطب شما باشند. همچنین می تواند برای ماهیگیران، کسانی که زیاد بیرون می روند و در چادر به سر می برند و هرکسی که در جای کوچکی زندگی می کند، مناسب باشد.
روزنه های رسانه ای مناسب برای آگهی های همگانی کدامند؟
رسانه های همگانی برای فرآورده های ویژه بسیار خوبند، زیرا در تالارهای گفتگوی آنلاین گروه ها با دلبستگی های همسان پدید می آیند و چنین گروه های ویژه ای می توانند هدف آگهی ویژۀ شما باشند. زنان بیشترین بینندگان برنامه های گپ و گفتگوی تلویزیونی هستند که در روز پخش می شوند. بیشتر خوانندگان کنونی روزنامه ها مردمان 55ساله به بالا هستند. باید ببینید کسانی که میخواهید آگهی تان به گوششان برسد چه می بینند، به چه گوش می دهند، و یا چه می خوانند آنگاه پیام خود را درخور آن رسانه و آن مردمان کنید.
تنخواه تان چه اندازه است؟
پس از پاسخ به پرسشهای بالا باید ببینید چه اندازه می توانید هزینه کنید و تا چه اندازه به کمک مالی نیاز دارید. اگر خودتان می خواهید کار را به دست بگیرید باید تارنمای خود را به کنید و هر یک تا دو هفته نوشتارهای تازه در آن بگذارید. به رسانه های اجتماعی آگهی بفرستید و جاهای مناسب برای تبلیغات چاپی، رادیویی و یا تلویزیونی خود را بیابید. اگر هم می خواهید این کارها را به خبره بازاریابی بسپرید باید در برنامه بازاریابی خود هزینه ها و جدول زمانی و تنخواه را به روشنی بگنجانید.
بازاریابی باید بخش بنیادین برنامه شما باشد. بازاریابی است که کسب وکار را روایی و پیشرفت می دهد.

برچسب ها: برنامه بازاریابی, کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *