چطور باید یک برنامه عالی برای برندینگ اجزا داشته باشیم؟

برندینگ اجزا
برندینگ اجزا چیست و چطور شکل می گیرد؟
30 دسامبر, 2016
افزایش فروش
نکاتی جهت افزایش فروش به خانم‌ها – بخش اول
2 ژانویه, 2017
نمایش همه

چطور باید یک برنامه عالی برای برندینگ اجزا داشته باشیم؟

برندینگ اجزا

پیش‌ازاین در مقاله‌ای در رابطه بااهمیت و چیستی برندینگ اجزا برای شما نوشتم که توصیه می‌کنم اگر اطلاعی در رابطه با این مفهوم ندارید، حتماً آن را بخوانید.

اما اینجا به‌طور خلاصه مرور می‌کنیم که برند اینتل به‌عنوان یکی از اولین برندهایی که از این رویکرد بهره برد، درواقع چه‌کاری انجام داده تا بهتر پی به مفهوم برندینگ اجزا ببریم و سپس به چگونگی ایجاد یک برنامه عالی برای برندینگ اجزا می‌پردازیم.

 

کاری که شرکت اینتل در این راستا انجام داده است تحت عنوان برندینگ اجزاء (Ingredient branding) شناخته می‌شود. اینتل یک جزء یا بخش تشکیل‌دهنده از یک مجموعه یا محصول بزرگ‌تر به نام کامپیوتر است، یعنی خود به‌طور مجزا کامپیوتر نیست. اینتل کار خودش را با بازاریابی مستقیم محصول به تولیدکنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات اصلی و با نشان دادن و اثبات قدرت پردازنده‌های خودش به آن‌ها آغاز کرد. زمانی که این تولیدکنندگان از قدرت این پردازنده‌ها به وجد آمدند، اینتل بازهم سکوت اختیار نکرد. در عوض، شروع به برندینگ اجزاء کرد و بازاریابی محصول خودش را به بازارهای انبوه آغاز کرد و این‌گونه تقاضایی برای محصول خودش ایجاد کرد.

 

برندینگ اجزا

 

پس‌ازآن مشتریان به‌طور خاص شروع به وارد شدن به فروشگاه‌های کامپیوتر و پرس‌وجو برای پردازنده‌های اینتل کردند. این‌گونه بود که اینتل در بازار شناخته شد و همچنان به‌عنوان قدرتی در بازار پردازنده‌ها مطرح است و جالب اینکه همچنان با همان کمپین اولیه تبلیغاتی خودش در بسیار مجامع شناخته می‌شود و بهترین مثال برای مقوله برندینگ اجزاء شناخته می‌شود. یعنی شما یک دستگاه کامپیوتر را می‌خرید، فقط و فقط به دلیل اجزاء تشکیل‌دهنده داخلی آن.

 

پس‌ازآن این تولیدکنندگان خودرو بودند که به استفاده از این رویکرد درفروش خود روی آوردند و به ترویج و ترفیع قطعات یدکی خودروهای تولیدی خودشان پرداختند و پس‌ازآن هم باید از برندهای تولیدکننده انواع لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند نام برد که از این رویکرد برای ترفیع سیستم‌های عامل مورداستفاده در محصولات خود استفاده می‌کنند.

 

برندینگ اجزا

 

اما ببینیم چگونه باید برای این کار برنامه‌ریزی کنیم؟

بر روی تمایز محصول خود متمرکز شوید یک معیار اصلی برای تبدیل‌شدن هر محصول جزء به یک برند تمرکز بر متمایز ساختن خود از رقبا است. از آنجائی که محصول یک ماده یا بخش تشکیل‌دهنده یک محصول بزرگ‌تر است، این محصول جزء باید از تمامی محصولات مشابه دیگر موجود در بازار بهتر باشد.

 

با بازار ارتباطی دوسویه برقرار کنید چنین برندی باید همواره راه‌های ارتباطی خودش با محیط بیرون را باز نگاه دارد. این ارتباط نه‌تنها باید با تولیدکنندگان برقرار باشد، بلکه برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان نهایی نیز باید بسیار ساده ممکن شود؛ چراکه درواقع این مصرف‌کنندگان نهایی هستند که باید به‌خوبی درک کنند که چرا این محصول جزء بهتر از هر محصول مشابه دیگری در بازار است.

 

خودتان را مرتبط با برندهای بزرگ معرفی کنید هرقدر خودتان را با برندهای بزرگ‌تر و بهتری مرتبط نشان دهید، هویت بهتری برای برند خودتان ایجاد کرده‌اید.

 

یک هویت برند منحصربه‌فرد ایجاد کنید با استفاده از لوگو، بسته‌بندی‌های مناسب و شیوه و اصول مناسب در بازاریابی، یک برند جزء می‌تواند یک هویت برند کاملاً منحصربه‌فرد را برای خودش ایجاد کند.

 

مطلوبیت محصول و برند خود را افزایش دهید مطلوبیت با استفاده از تبلیغات یک محصول جزء و نشان دادن اهمیت آن به مردم و مصرف‌کننده به‌مرورزمان افزایش می‌یابد و همچنان که مردم بیشتر و بیشتر پی به اهمیت آن محصول در محصولات اصلی و نقش آن‌ها می‌برند میزان این مطلوبیت در بازار و بین مصرف‌کنندگان بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

به‌منظور ایجاد آگاهی به بازار نفوذ کنید برند جزء باید طی فعالیت‌های خودش کاری کند که همواره بازار از اهمیت و نقش و حضور آن در بازار مطلع باشد و باید این کار را تا جای ممکن به‌طور گسترده و همچنین در کمترین زمان انجام دهد. هرقدر این آگاهی بیشتر و بهتر و البته زودتر انجام پذیرد، تقاضا برای آن در بازار بیشتر شده و درنتیجه میزان نفوذ آن برند یا محصول جزء در بازار بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

همواره به‌روز باشید برند جزء باید همواره خودش را ازنظر سطح تکنولوژیک و استانداردهای بازار در بالاترین سطح ممکن قرار دهد، چراکه همواره باید از دیگر محصولات مشابه در بازار که به‌عنوان رقیب برای وی شناخته می‌شوند متمایز باشند.

 

درمجموع باید یادآور شد که اگر یک تولیدکننده یک محصول کامل را در بازار تولید کند و آن را تبدیل به برندی مطرح کند، باید پس‌ازآن برای تبدیل به برند شدن تک‌به‌تک محصولات تشکیل‌دهنده آن محصول اصلی هم تلاش و سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد تا برند تک‌به‌تک محصولات تشکیل‌دهنده آن نیز به مطرح‌شدن بیشتر محصول اصلی در بازار کمک کنند. در غیر این صورت هر برند دیگری که بخواهد از یک برند جزء برای تولید محصولات خودش استفاده کند، نیز می‌تواند از نکات مطرح‌شده در بالا استفاده کند و این‌گونه محصول اصلی خودش را در کنار برند جزء موجود در بازار مطرح کند و در بازار نفوذ داشته باشد.

برچسب ها: برندینگ اجزاء, برندینگ محصولات تشکیل دهنده یک محصول, برندینگ-اجزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *